Hlásiť miestnemu úradu zmiznutie svojho druha a mať pritom v nákupnej taške jeho vlastnoručne odseknutú hlavu by bola silná káva aj pre dej najstrašidelnejších drasťákov.
Pre 32–ročnú matku siedmich detí Irenu Čubírkovú z Bolerázu pri Trnave to v decembri roku 1964 nebol problém. Preto po ohlásení nezvestnosti druha dala pokojne hlavu Ambróza Ščepka, s ktorým mala tri deti, do záchodu osobného vlaku na trase Trnava – Bratislava. Cestou zo stanice ohlásila Ščepkovo zmiznutie ešte aj polícii a vrátila sa domov k deťom.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Smrť po oslave
Príšerný nález objavil vo vlakovom WC sprievodca pred stanicou Pezinok. Kým osobák zastavil v Bratislave, hlavnú stanicu obkľúčila polícia. Sitom výsluchov musel prejsť každý z 287 cestujúcich vlaku. Spojitosť jeho pasažierov s hrozným nálezom sa však nepreukázala. Stopu poskytla samotná páchateľka - dala polícii k dispozícii fotografiu údajne nezvestného partnera. Tá žandárov priviedla až do ich bolerázskej domácnosti na zanedbanom majeri. Irena ich vítala v poupratovanom dome a nič nenasvedčovalo, že by sa tu udialo niečo mrzké, čo by na mamu toľkých detičiek vrhalo čo i len tieň podozrenia. Iba náhoda – jeden z policajtov sa dotkol rozhorúčenej chlebovej pece. Čubírkovej syn uja v uniforme ubezpečil, že mamička žiadny chlebík ani koláčik nepiekla. V plameňoch však až 35 hodín postupne likvidovala telesné pozostatky svojho druha... Aj keď pec vyčistila, popol preosiala a čo nezhorelo hodila do potoka, hrozná pravda napokon vyšla najavo. Pri výsluchu sa Čubírková zrútila a priznala k vražde. Odloženie hlavy do vlakového záchoda odôvodnila tak, že vraj nechcela, aby si ľudia mysleli, že ju druh opustil. Počas vyšetrovania šokujúcej vraždy však vyšla aj iná desná pravda – matka siedmich detí nevraždila prvý raz.
Manžela zabila kachľami
Aj keď Irena vyrastala v detských domovoch, známosť s Janom Čubírkom ju vyniesla do noblesnejšieho prostredia. V českom meste Trutnov prebývala s týmto mužom v peknom dome po vyhnaných Nemcoch. Dobre zarábal, a tak si mohla dovoliť opatrovateľku k deťom, keď odchádzala napr. cvičiť do sokolovne. A predsa sa vzťah skončil násilím. Irena vraj bola pôvabná žena a za fešnou mamičkou sa i po štyroch pôrodoch muži obzerali. Aj Čubírkovie sused Václav Bernart. Ženatý pracovník zo železníc udržiaval s Irenou milenecké vzťahy. Žena s milencom začali zákerne pripravovať Čubírkovo odstránenie. Amatérsky pokus otráviť Jana liekom na gynekologické diagnózy nevyšiel, zlyhala aj pripravená pasca s obesením na prechádzke lesom. Verzia o tom, že parohami obdarený otec štyroch detí sa stal obeťou nehody v domácnosti, však prešla. Jana Čubírku pochovali v Trutnove v októbri roku 1951 bez detailnejšieho vyšetrovania príčin smrti a pitvy v presvedčení, že ho náhodou naozaj zabili ťažké kachle, ktoré na neho spadli z pôjda.
Z veľkej dámy kraviarka
Cesta, ktorá Irenu Čubírkovú viedla od prvej vraždy, ktorú s Bernartovou pomocou spáchala 10. októbra 1951 v Trutnove, k druhej, ku ktorej došlo 7. decembra 1964 v Bolerázi pri Trnave, viedla nadol. Z dámy z pekného domu a v zabezpečenom postavení sa partnerstvom s alkoholikom Ambózom Ščepkom stala kraviarkou a popri troch materstvách pásla v pustote okolo majera pri Boleráze hoviadka. Riešením pre druhov alkoholizmus a bezvýchodiskovosť situácie bola pre Čubírkovú ďalšia vražda overeným spôsobom. Opitého Ambróza tiež dobila dreveným drúčikom. Potom mu odťala sekerou hlavu a častí nešťastníkovho tela sa zbavila podomácky vykonanou kremáciou v chlebovej peci. Po verdikte trestu smrti žiadala matka siedmich detí o milosť. Vtedajší prezident Antonín Novotný ju neudelil a dňa 28. septembra Irenu Čubírkovú popravili v Prahe ako vôbec prvú ženu v Československu po roku 1945.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.