Takmer akúkoľvek tému politik vezme do úst, väčší priestor než jadru (obsahu) problému vždy venuje tomu, že za to-ktoré zlo je zodpovedná opozícia, respektíve koalícia (podľa toho, kto drží mikrofón). Nielenže vinná je zásadne a vždy tá druhá strana, ale jej vina a zlyhanie sú to najdôležitejšie posolstvo, ktoré sa komunikuje.
Menej častou variáciou na rovnakú schému je vyzdvihovanie vlastných zásluh v prípade, ak sa výnimočne udeje čosi pozitívne. Napríklad odhalenie (údajného) daňového podvodu za 29 mil. eur, ktorý sa podarilo rozkryť v našom kraji, aj so zadržaním hlavného podozrivého. A spustila sa taká prestrelka, že ani v Tripolise lepšiu nevideli... Na určité počudovanie, ktoré vyjadrili Mikloš s Lipšicom nad tým, že za minulej vlády "kompetentné orgány" nekonali dosť razantne, hoci "išlo na prvý pohľad o úplne zjavne podozrivé, podvodné obchodovanie", prišlo z opozície takpovediac kobercové bombardovanie.
Fico, Kaliňák, združenie policajtov vo výslužbe (Packa), exriaditeľ daňového úradu (Šulaj) a napokon hovorkyňa Smeru zahltili agentúru do tej miery, že sa človek bál, že spadne server. Oceniť treba najmä Glendovú, ktorá poskytla dôkazový materiál, že "najväčší daňový podvod v dejinách Slovenska" v hodnote 1,35 miliardy Sk odhalila polícia ešte za Fica. Kto by to do neho povedal, že? Šulaj, pre zmenu, cez hmlovinu úplne zbytočných čísiel, ktoré si mohol totálne odpustiť, vysvetľoval, že on veru "riešil megapodvod" už v r. 2008. A expolicajti sa pochválili, že oni prípad "operatívne rozpracovali" už dávno a pokiaľ Mikloš s Lipšicom hovoria o "prieťahoch", tak len preto, lebo "chcú odpútať pozornosť od politických čistiek v polícii". Úchvatná citlivosť.
Takže tak. Nejde už o daňový podvod, len o to, kto vyjde zo zrážky slov ako väčší geroj. Fakt isteže je, že Mikloš s Lipšicom nesugerujú od veci určitú nedbanlivosť (??) orgánov, keď vládol Fico. Ťažko ísť do hĺbky, ale tá schéma švindľovania s DPH, ktorú ukázali v médiách, je taká priehľadne okato-klasická, že otázka, čo tým daniarom a vyšetrovateľom trvalo dlhé mesiace (roky), sa javí celkom zásadná. Iná vec, isteže, je, že otázka má by položená inak a inde. Pretože, všakáno, ak máme podozrenie, že (údajný) podvodník mal krytie či konal s vedome zažmúrenými očami veľmi vysokých orgánov ("operatívne rozpracovanie" je dobré aj na to, aby ho vydierali), tak problém neriešime cez médiá. Ak to podozrenie nemáme a pomalé tempo má opodstatnenie (nevidieť aké), tak sugerovať, že podozrenie máme, je podpásovka. Taký typický faul zo slovenského politického zápolenia.
Fakt tiež je, že ministri nie sú od toho, aby tlmočili verejnosti úspechy orgánov činných v trestnom, daňovom ani inom správnom konaní. To je tiež ojedinelé slovenské špecifikum, že politici robia mimoriadnu tlačovku na tému nejakého zatknutia. To kde sa naučili? Keď chytili "vianočného" vraha z Bristolu, brífing robil detektív Scotland Yardu, nie minister vnútra. Ale dobre. Median hlási, že SDKÚ má 17 percent a KDH 11,5. (S DPH alebo bez?) Kde na to chodia?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.