Korzár logo Korzár

Prechádzali sa po povrchu "Marsu"

Niektorí z vás (či z nás) sa možno dožijú toho, že po povrchu planéty Mars sa budú pohybovať astronauti. Keďže však v titulku je slovo Mars v úvodzovkách, je zrejmé, že nemáme na mysli prechádzku po "skutočnom" Marse. Išlo len o prechádzku po akejsi maket

Simulovaná vesmírna prechádzka. Dvojice "astronautov" vykonali simulované prechádzky po teréne, pripomínajúcom kráter na Marse.Simulovaná vesmírna prechádzka. Dvojice "astronautov" vykonali simulované prechádzky po teréne, pripomínajúcom kráter na Marse. (Zdroj: archív)

e marťanského povrchu, ktorú vykonali dvaja účastníci virtuálneho letu na Mars.

Medzinárodný projekt Mars500

Ide o medzinárodný projekt s názvom Mars500, ktorého hlavným organizátorom je európska vesmírna agentúra ESA. Jedným z dlhodobejších cieľov tejto agentúry je prieskum našej slnečnej sústavy vesmírnymi loďami s ľudskou posádkou. Človek však doteraz navštívil len nám najbližšie vesmírne teleso, Mesiac. Lety k planétam či iným vzdialeným vesmírnym telesám však budú trvať podstatne dlhšie než lety na Mesiac.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Mentálna aj fyzická príprava

Úspech takýchto misií bude záležať aj na dokonalej mentálnej a fyzickej príprave astronautov na takéto dlhé lety trvajúce viac než jeden rok. Najpravdepodobnejším cieľom prvej planetárnej vesmírnej misie kozmickej lode s ľudskou posádkou je "červená" planéta Mars. Let k tejto planéte, krátky pobyt na jej povrchu a potom návrat späť na Zem by celkovo trval približne 500 dní. Projekt Mars500 má slúžiť na stanovenie kľúčových psychologických a fyziologických aspektov takéhoto dlhého letu, počas ktorého je skupina astronautov nútená spolu žiť a pracovať v pomerne stiesnených podmienkach vesmírnej lode.

Testovací komplex so štyrmi modulmi

Kooperačným partnerom projektu je Ruský ústav biomedicínskych problémov v Moskve. V areáli tohto ústavu bol vybudovaný testovací komplex, tvorený štyrmi prepojenými a hermeticky uzavretými modulmi. V zdravotníckom module, ktorý má plochu 3,2 m x 11,9 m, sú dve nemocničné lôžka, záchod a zariadenia na bežné lekárske kontroly ako aj na telemedicínske, laboratórne a diagnostické vyšetrenia.

SkryťVypnúť reklamu

Šesť minispální

Obytný modul má plochu 3,6 m x 20 m a obsahuje šesť spální (rozmerov 2,8 m x 3,2 m) pre jednotlivých členov "vesmírnej posádky". V každej spálni je okrem lôžka aj pracovná doska, kreslo a skrinky pre osobné veci. Okrem spální je v tomto module aj kuchyňa (súčasne je to aj jedáleň), obývacia izba, hlavná riadiaca miestnosť a záchod. Skladovací modul s plochou 3,9 m x 24 m je rozdelený na štyri časti.

Skleník, sauna i telocvičňa

V jednej je chladnička na zásobu potravín, druhá obsahuje experimentálny skleník, tretia slúži na uskladnenie nekaziacich sa potravín a v štvrtej je kúpeľňa, sauna a telocvičňa. Štvrtým modulom je simulátor pristávacieho modulu na Mars. Tento modul s plochou 6,3 m x 6,17 m sa využije len počas 30-dňovej fázy, simulujúcej oblety okolo Marsu. Modul je určený len pre troch "astronautov" a okrem troch postelí zahrnuje dve pracovné stanice, záchod, riadiaci systém a systém zberu údajov, komunikačný systém a klimatizačný i ventilačný systém. Súčasťou modulu je aj systém zberu odpadovej vody a dodávky čistej vody, požiarny poplachový systém a hasiaci systém.

SkryťVypnúť reklamu

Šestica izolovaná od sveta

Celkový objem týchto modulov, ktorých vonkajší plášť je z nehrdzavejúcej ocele a ktoré nemajú okná, je 550 kubických metrov. V týchto moduloch žije a pracuje, izolovaná od vonkajšieho sveta, už od 3. júna minulého roku skupina šiestich "astronautov", ktorí boli vybratí z množstva uchádzačov na základe veľmi prísnych kritérií. Túto skupinu tvoria traja Rusi (37-ročný S. R. Kamolov, 38-ročný A. S. Sitev a 32-ročný A. E. Smolejevskij), 31-ročný Francúz R. Charles, 27-ročný D. Urbina a 27-ročný Číňan Y. Wang.

Terén ako v Gusevovom kráteri

Okrem už spomínaných štyroch modulov je súčasťou testovacieho centra externý modul, ktorý simuluje povrch Marsu. V tomto module je na ploche 10 m x 6 m, pokrytej červenkastým pieskom, vytvorený terén, pripomínajúci povrch Gusevovho krátera na Marse. Práve tento terén je jedným z najzaujímavejších cieľov pre robotické sondy i pre kozmické lode s ľudskou posádkou. Rover Spirit, ktorý v tomto kráteri pristál v roku 2004, svojimi prístrojmi zistil, že práve tento kráter by mohol poskytnúť veľa informácií o "mokrej" histórii červenej planéty.

Strava ako na ISS

Členovia posádky tohto virtuálneho letu dostávajú takú istú stravu, akú majú skutoční astronauti na vesmírnej stanici ISS. Posádka má bežný sedemdňový pracovný týždeň s dvomi voľnými dňami. Členovia tohto unikátneho dlhodobého testu si do značnej miery sami organizujú svoju činnosť, sú zodpovední za monitorovanie a udržiavanie svojho zdravotného stavu, kontrolu a údržbu všetkých systémov ich "kozmickej lode" a vykonávajú aj vedecké experimenty.

Simulujú sa aj núdzové situácie

Riadiace stredisko im z času na čas simuluje rôzne neštandardné a núdzové situácie, aby sa zistilo správanie sa posádky v takýchto záťažových situáciách. Zaujímavosťou je, že do komunikačného kanálu medzi loďou a pozemným riadiacim centrom je "zabudované" oneskorenie, zodpovedajúce reálnemu oneskoreniu pri skutočnom lete. Toto oneskorenie dosiahne v simulovanom najvzdialenejšom bode "letu" hodnotu vyše 12 minút, čo znamená, že toľko bude trvať, kým správa vyslaná z "lode" na Zem, resp. naopak dorazí k adresátovi.

Odštartovali 3. júna minulého roka

"Štart" projektu Mars500, teda simulovaného letu k Marsu, sa uskutočnil 3. júna minulého roka. Prvého februára tohto roku bola "loď" navedená na kruhovú obežnú dráhu okolo Marsu. Traja členovia posádky (A. Smolejevskij, D. Urbina a W. Yue) potom 8. februára vstúpili do pristávacieho modulu, ktorý o štyri dni neskôr "pristál" na povrchu Marsu. No a 14. februára nastala tá chvíľa, keď prví dvaja ľudia (Smolejevskij a Urbina), oblečení do ruských vesmírnych skafandrov Orlan, vykročili na červenkastý simulovaný povrch Marsu a upevnili tam vlajky.

Koniec experimentu až v novembri

Ďalšie dve plánované vychádzky boli naplánované na 18. februára a 22. februára (teda dnes). Pristávací modul sa 23. februára "vráti" na obežnú dráhu a o deň neskôr sa spojí s materskou loďou. Uzáver medzi modulmi sa otvorí 27. februára a trojica, ktorá "navštívila" Mars, sa pripojí k trojici, ktorá ostala v hlavnom module. Začiatkom marca sa loď začne vzďaľovať od Marsu a 13. októbra prejde na špirálovú dráhu smerom k Zemi. No a celý simulovaný vesmírny let sa skončí 5. novembra, keď loď - po 520 dňoch - "pristane" na Zemi.


esa-mars500schema_res.jpg
Schéma testovacieho komplexu. Komplex pozostáva zo štyroch modulov a externého modulu, simulujúceho povrch Marsu. Foto: archív





Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 064
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 708
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 159
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 266
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 195
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 174
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 035
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 937
  1. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  2. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  3. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  6. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  7. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  8. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 779
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 879
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 614
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 169
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 798
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 628
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 155
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 819
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


11
Mestský úrad Čadca.

Najväčšieho dlžníka domáci zrejme nepoznajú.


Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


6
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


  1. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  2. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  3. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  6. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  7. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  8. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 779
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 879
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 614
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 169
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 798
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 628
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 155
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 819
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu