Zžiť sa s novinkami v štýle a pochopiť, že v jednoduchosti je krása

Pokyny. Tréner Glen Hanlon má stále čo povedať svojim zverencom.
Pokyny. Tréner Glen Hanlon má stále čo povedať svojim zverencom. (Autor: Tomáš Benedikovič)
Sportnet|21. feb 2011 o 00:00

Poslednou turnajovou previerkou slovenskej hokejovej reprezentácie pred blížiacimi sa majstrovstvami sveta v hokeji v Bratislave a Košiciach bol medzinárodný turnaj Slovakia Cup.

Naši ho vyhrali a tréner Glen Hanlon má zase čosi bližšie k ukončeniu nominačnej dilemy. Pravda, neznamená to, že všetko ide ako po masle, lebo jednak nie všetci hráči mohli prísť na podujatie (Šatan, Graňák) a okrem toho ešte stále si kormidelník potrebuje odskúšať niektorých adeptov. Na to mu ale poslúži séria záverečných prípravných zápasov.

KOŠICE. Isté ale je, že v hre národiaku sa objavili nové prvky.

Dôraz na disciplínu

Kanadský kouč už pri nástupe ku kormidlu vyhlásil, že vštepí zverencom nový herný štýl. Ten je založený na disciplíne, jednoduchosti, neustálom korčuľovaní, napádaní súpera a bleskovejších prihrávkach. Na Slovakia Cupe z tohto repertoára hráči ukázali iba časť, čo sa pozitívne premietlo do pevnejšej organizácie hry v defenzíve, ale v ofenzíve sa stále utápame v niektorých boliestkach, komplikovanosti a menej je početná streľba. "Potešilo ma ale to, že sme zvládli presilovky i oslabenia a neumožnili sme súperom byť natoľko nebezpečnými, aby to ohrozilo naše postavenie," povedal štátny tréner. Skúša niektoré varianty a signály, ktoré sa týkajú hlavne hry v početnej prevahe alebo v oslabení. Ide mu o to, aby prechod cez stredné pásmo bol priamočiarejší a nie rozvláčny, "maznavý". Na tento spôsob hry si musia jednotlivci zvykať a to bez rozdielu, či ide o začiatočníka alebo matadora. To priznal napríklad aj jeden z kmeťov tímu Pavol Demitra. Predsa len hráči boli naučení na niečo iné a nedá sa to vykoreniť za krátke obdobie. Uvidíme, ako s týmto štýlom pochodíme na šampionáte, však po pár zápasoch by ho hokejisti mali bezo zvyšku pochopiť a osvojiť si ho. Inak, namiesto rozostavenia 1-2-2 ide variant 1-1-3.

Skúsení potiahli

Hanlona zaujali daktoré individuálne výkony, ocenil brankárov aj Surového, Radivojeviča, Bartečka, ako aj prínos Demitru či Stümpela. Určite zaujal strelecký apetít Zedníka, ale poťažkal si pri pomyslení na pomalší a bezpohlavnejší rozbeh v stretnutiach a pokritizoval i slabšiu efektivitu pri streleckých možnostiach, keď sa na každý gól nadrieme a najprv spálime zo päť šancí, kým nám to tam padne. Pred MS by na rad malo prísť triedenie kádra, jeho kryštalizovanie do konečnej podoby. Ešte zostáva overiť si ambície aj hráčov spoza mora, čo sú tam v nižších súťažiach (Marcinko, Mihálik, Pánik, Tatar, J. Mikúš), no teraz sa ešte nevie, či by boli voľní pre potreby reprezentácie. Demitra na margo vyspelosti celku uviedol pre médiá, že rozhodne by sa nám zišli silné osobnosti z NHL, lebo Chára, Višňovský, Marián Hossa, Gáborík sú neoceniteľní a ich zástoj ťažko niekto nahradí. Uvidíme, s kým sa bude dať počítať. Najprv si treba počkať na koniec základnej fázy profi ligy, potom na vyjadrenie legionárov, ako sa cítia a či majú chuť pricestovať okamžite po sklamaní domov. Určite by však formáciám zámorské osobnosti pomohli. V bránke by kvalitu Lašáka či Hamerlíka či ďalších adeptov umocnil Halák či Budaj, v obrane okrem spomínaných bekov Jurčina, Sekera a Meszároš, v ofenzíve Kopecký, Svatoš, Handzuš.

Ako poskladať formácie

Realizačný tím už teraz dumá o tom, ako poskladá formácie, obranné dvojice a útočné trojzáprahy. Najprv však musí mať jasnejšie, koho vlastne môže mať k dispozícii v príprave a kto sa objaví až tesne pred šampionátom (podľa neoficiálnych zdrojov vraj ani pôvodné stanovisko k otázke reprezentácie u Štrbáka či Suchého nie je definitívne, ale to sa nám javí skôr už ako chiméra než reálna možnosť na prehodnotenie doterajšieho postoja neobliecť si už nikdy cenný dres). Ťažko to určiť v percentách, koľkí hráči by mali z kádra, čo hral naposledy v Bratislave, mať miesto na súpiske MS. Navyše Hanlon na margo toho povedal, že istí sú len Stümpel a Demitra, hoci predtým hovoril aj o tom, že viac než tri štvrtiny z mužstva na Slovakia Cupe by mali prichádzať do úvahy, aby hralo na vrcholnej akcii. Do každého útočného radu by sa zišla dravosť a kvalita spoza mora v podobe aspoň jedného jednotlivca. To by osožilo kozákom (Bartečko, Zedník, Cibák, Nagy, Radivojevič, Marcel Hossa), ale i mladším adeptom (Bartánus, J. Mikúš). Verme, že Šatan vyzdravie a bude výraznou posilou a celkove sa podarí vydolovať zo zásob maximum možných adeptov. Lebo národ už začína pomaly hovoriť o tom, čo by Slováci mohli doma dosiahnuť. Tento tlak - či si to chcú priznať alebo nie - čo nevidieť, budú rovnako intenzívne vnímať i hráči. A počas samotných zápolení naberie enormné grády.

Zopakujeme Göteborg?

Aj pred deviatimi rokmi, keď sme sa stali majstrami, sveta, nebolo všetko ideálne počas celého turnaja. Aj samotný tréner Ján Filc v spomienkach na tento šampionát pripomenul, že mužstvo sa postupne dalo dokopy, no vyskytli sa i kritické okamihy a v niektorých dueloch to bolo naozaj natesno. Už v základnej skupine sme prehrali s Fínmi a Ukrajincov zdolali len s odretými ušami. V osemfinálovej fáze sme zabrali so Švédmi, hoci to bolo tesné, ale chytili sme sa na Rakúšanoch a pokorili sme aj Rusov. V zápase pravdy - vo štvrťfinále - sme mali namále, keď javorové listy viedli už 2:0, ale ustáli sme to a postúpili. V semifinále zase na nás čakali Švédi a tentoraz o našom úspechu rozhodli samostatné nájazdy, no znovu súper viedol dvojgólovým rozdielom, ale koncovku filcovci zvládli bravúrne. Finále s Rusmi má každý zafixované cez víťazný Bondrov gól tesne pred záverom (predtým proti trom korunkám zase sme si vynútili predĺženie zásluhou Šatana v hodine dvanástej). Pravdaže, každý tím, ktorý sa dostane na trón, potrebuje poriadnu dávku športového šťastia a musí vedieť zvládnuť momenty, ktoré rozhodujú o osude stretnutí.

Skúsme si zaprognózovať, ako by to mohlo vyzerať v Bratislave o pár týždňov. V základnej A-skupine by sme si mali poradiť s Nemcami a Slovincami, predpokladajme, že s Rusmi prehráme a obsadíme druhé miesto v tabuľke. V nadstavbovej E-skupine narazíme na rivalov, ktorí postúpili z prvých troch miest základnej D-skupiny. Fínov azda pokoríme, s Čechmi zase pohoríme na prílišnom entuziazme a za predpokladu, že sa stretneme s Dánmi, tak im oplatíme lanské fiasko. V osemfinále skončíme dajme tomu tretí a to znamená, že si vo štvrťfinále zmeriame sily s druhým tímom z osemfinálovej F-skupiny, čo by mohli byť Švédi. Takže zase to bude dráma podobná tej na MS 2002. Hanlonovci ju ale psychicky ustoja s pomocou všetkých svätých sa dostanú do semifinále. V ňom by sa nám do cesty mohli postaviť buď Rusi alebo Česi, čiže z dažďa pod odkvap, ale v boji o medaily si už nikto nevyberá. Azda by nám viac pasovali Rusko, proti nemu vieme skôr zahrať a keď vystihneme optimálny deň, mohlo by to vyjsť a finále by malo byť v hrsti. V najdôležitejšom a záverečnom zápase podujatia nám cestu prehradia víťazi druhej vetvy - Kanaďania. A to by bola šanca na reparát za predošlé sklamania zo vzájomných súbojov s týmto súperom. Bolo ich dosť, stačí si spomenúť na olympijské hry vo Vancouveri. Tentoraz sa ale naši s maximálnou podporou publika vytiahnu a veľkosťou vôle a pravého hokejového srdca ukončia šampionát triumfálnou cestou na piedestál. Nuž, nie sme jasnovidci, ale bárs by to tak dopadlo.

SPOMIENKA NA ZLATO

Ako sme išli za titulom majstra sveta 2002

  • Základná B-skupina: Slovensko - Poľsko 7:0 (2:0, 1:0, 4:0), Slovensko - krajina 5:4 (2:1, 2:2, 1:1), Fínsko - Slovensko 3:1 (2:0, 1:0, 0:1).


V tabuľke sme skončili so 4 bodmi druhí za víťazným Fínskom so 6 bodmi

  • Osemfinálová F-skupina: Švédsko - Slovensko 1:2 (1:0, 0:0, 0:2), Slovensko - Rakúsko 6:3 (3:0, 0:2, 3:1), Rusko - Slovensko 4:6 (0:3, 3:2, 1:1).


V tabuľke sme skončili tretí s rovnakým počtom 8 bodov ako víťazné Švédsko a druhé Fínsko

  • Štvrťfinále: Kanada - Slovensko 2:3 (1:0, 1:1, 0:2)
  • Semifinále: Slovensko - Švédsko 3:2 sn (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0, 1:0)
  • Finále: Slovensko - Rusko 4:3 (2:0, 1:1, 1:2)
  • Slováci v All Stars šampionátu: Richard Lintner, Miroslav Šatan, Peter Bondra

Tabuľka produktivity 1. Šatan 13 (5+8)... 3. Bondra 9 (7+2)... 5. Lintner 8 (4+4)

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Zžiť sa s novinkami v štýle a pochopiť, že v jednoduchosti je krása