Korzár logo Korzár
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky
HEREČKU TRÁPI ŽIVOT BEZ DETÍ

Jiřina Jirásková oslávila krásnych osemdesiat rokov

Šarm, elegancia, životný nadhľad a ironický humor vo vzťahu k sebe i k druhým. To všetko neodmysliteľne patrí k jednej z najpopulárnejších českých herečiek Jiřine Jiráskovej. Tá včera oslávila 80. narodeniny.

Nezlomná. Šarmantná dáma českého divadla včera slávila životné jubileum. Buldoček Amálka je jej veľkou láskou.Nezlomná. Šarmantná dáma českého divadla včera slávila životné jubileum. Buldoček Amálka je jej veľkou láskou. (Zdroj: čtk)Hoci jej mnohí hovorili, že na herečku je veľmi malá, vykročila na umeleckú dráhu a vyrástla z nej neprehliadnuteľná osobnosť. Herecky aj ľudsky.

Chcela byť mníškou

Rodáčka z Prahy chcela byť mníškou, ale jej temperament sa s prísnymi pravidlami kláštornej školy veľmi rýchlo rozišiel. Vieru však zo svojho života nikdy nevylúčila. Dokonca ani v čase, keď bola veľkým priaznivcom socialistického hnutia. "Čím som staršia, tým viac viem, že za každý zlý skutok sme potrestaní a zároveň nesmieme počítať s tým, že budeme za dobrý skutok odmenení. Preto si už dávam veľké bacha. Týka sa to všetkého - nežiarliť, nezávidieť. Možností, ako ich tam hore rozčúliť, je veľa," povedala v jednom z rozhovorov sympatická herečka, ktorá po tom, čo odišla z kláštornej školy, uspela na hereckom oddelení konzervatória. To sa v priebehu jej štúdia zmenilo na DAMU.

So skupinou spolužiakov začínala v roku 1950 v královohradeckom Klicperovom divadle. Už po roku ju však pozvali na vinohradskú scénu. Zvládla aj tvrdé začiatky, najmä v čase armádneho divadla (tak v 50. rokoch premenovali Divadlo na Vinohradoch), ktorému typovo nevyhovovala. Časom sa však stala jednou z najznámejších členiek súboru.

"Začínala som s chlapčenskými rolami, pretože na bojové hrdinky som bola príliš ironická. Raz za mnou prišiel režisér Aleš Podhorský. Povedal, že pripravuje maďarskú vojenskú hru Dni hnevu a potrebuje do hlavnej postavy malého chlapca. Vraj či by som to neskúsila. Tak sa začala moja slávna chlapčenská éra zavŕšená tým, že som v rozhlase nahovorila Toma Sawyeara či Huckleberryho Finna."

Neskôr ju však čakalo mnoho postáv kráľovien - zahrala si Kleopatru, kráľovnú Kristínu, Alžbetu Anglickú. "Pritom sa stále cítim byť viac tým chlapcom," hovorí Jirásková.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

"Je to hrozné, veď som trpaslík"

Celý život jej prekážalo, že je taká maličká. "Je to hrozné, veď som trpaslík. Vždy som túžila po dlhých nohách. Ale viete, čo mi pomáhalo? Že je môj život veľmi spojený s prácou. Ľudia vždy, keď ma videli živú, prekvapene vraveli: ´Vy ste taká malinká? Na javisku ani vo filme to nie je vidieť. A čo je pre umelkyňu najdôležitejšie? Že je ma ako herečku vidieť!"

Jej veľkým hereckým vzorom bola Greta Garbo. "Istý čas som veľmi túžila byť ako ona. Neviem, kde som na tú blbosť prišla. Ona bola vysoká, štíhla, krásna Švédka a ja malý zaguľatený trpaslík."

"Vyniknúť môžete len vedľa skvelého herca"

Jiřina Jirásková je už 60 rokov verná jednej jedinej scéne - Vinohradskému divadlu. "Vzal ma tam Jiří Frejka, vtedajší riaditeľ a môj pedagóg na DAMU. Zachytila som len kúsok jeho éry. Moje prvé kolegyne Dana Medřická a Merinka Rosůlková mi hneď navrhli tykanie a na prvé predstavenie mi doniesli darček. Vyčistenú zajačiu labku, akou sa predtým herečky pudrovali. Rovnako ústretovo som sa potom snažila správať k mladším kolegyniam.

Keď prišla Jana Hlaváčová, mnoho ľudí mi vravelo: ´Ale ona je rovnaký typ ako vy, prečo ste ju tam pustili?´ Ja som odpovedala: ´Ale hrá výborne!´ Len blbec má pocit, že keď hrá s niekým, kto je slabší, vynikne. Opak je pravdou. Vyniknúť môžete len vedľa skvelého herca."

Skryť Vypnúť reklamu

Pre svoje postoje dostala dištanc

Po výraznej ére však herečka niekoľko rokov iba prihrávala ostatným. Bol to trest za rok 1968, vystúpenie z KSČ a svoje zásadové postoje. "Po vojne som bola komunizmom opojená. Celý národ doň vkladal veľkú nádej. Jiří Vala, Zdeněk Řehoř, Rudla Deyl, Jiřina Švorcová boli moji spolužiaci, žili sme blízko seba ako rodina. Na Vinohradoch nás spájal repertoár, ktorý sme hrali: Fadějevova Mladá garda, Uljana Gromová, Oleg Koševoj. Tí ľudia boli pre nás hrdinovia. V Čechách sme takú statočnosť nemali šancu zažiť. Ľudia, ktorí bojovali, ktorí sa nebáli ísť na smrť... Aj keď som už vtedy mala mať rozum, naozaj ma ani neskôr nenapadlo, že by som sa mala od komunistického hnutia odtrhnúť."

Napokon však zo strany vystúpila a v roku 1969 nadšene moderovala televízny program Jizvy, jiskry, jistoty. "Bola som šťastná, že sa niekto pustil do obrodného procesu, čo by som si sama netrúfla ani náhodou. Hlavná dramaturgička programu Zdena Josková sa mi potom roky ospravedlňovala, že mi zničila život. Ale opak bol pravdou. Je to doba, na ktorú som vo svojom živote najviac pyšná. Mohla som robiť zmysluplné rozhovory s Vlastou Chramostovou, Františkom Pavlíčkom, vtedajším ministrom kultúry Janom Kopeckým. Moderovanie ma bavilo. Potom som za trest nesmela ísť 13 rokov ani na kameru, ani na obrazovku."

Zákaz natáčania sa pre ňu uvoľnil až začiatkom 80. rokov vďaka Zdeňkovi Podskalskému, ktorý trval na jej obsadení vo Filme Krstiny, rovnako ako Karel Kachyňa v snímke Sestričky.

Skryť Vypnúť reklamu

Brodský ju nechal tesne pred svadbou

Jiřina Jirásková mala v živote tri veľké lásky - kolegov Jiřího Pleskota a Vlastimila Brodského, najdôležitejší však bol režisér Zdeněk Podskalský, s ktorým žila 27 rokov do jeho smrti.

Brodský ju vraj nechal tesne pred svadbou: "Povedal mi: ´Miluješ Pleskota. Všetko, čo sa páči jemu, páči sa aj tebe, to je pekná hlúposť, aby sme sa brali.´ Napokon sme až do smrti ostali priateľmi."

Jej prvým manželom sa teda stal J. Pleskot. Ich vzťah však vydržal iba dva roky. "Mala som 23 a robila som riadne blbosti. Tie, čo obvykle robia muži," spresnila herečka, ktorej milostný život bol v mladosti turbulentný. Jiřine Švorcovej napríklad prebrala Jiřího Valu. "Chodili spolu, Vala mi dvoril, mne sa tiež páčil a bolo to," priznáva herečka. "Ale o tieto veci veľmi nejde. Mňa sa často herecké kolegyne pýtali: ´A ty si myslíš, že ti je Podskalský verný? A ja na to: ´Mne je to úplne jedno. Viem, že by ma nikdy neopustil, ja jeho tiež nie. To je dôležité.´"

O Podskalskom hovorí dodnes ako o mimoriadnom partnerovi. Keď v roku 1993 zomrel, žiaden nový vzťah nenadviazala. "To sa nedalo. Hoci by som vtedy nebola musela ani veľmi hľadať. Ale keď máte to šťastie žiť s vynikajúcimi mužmi, na ktorých vám nič neprekážalo a boli vo všetkých stránkach vzoroví, viac už nepátrate. Takých by som už tak či tak nikdy nikde nenašla."

Zo smútku ju dostala práca

Zo smútku nad stratou životného partnera ju vraj dostala práca. "Šéfovala som vinohradskému divadlo, musela som pracovať. Nedalo sa nič robiť. V divadle mi všetci pomáhali. Vlastne ako vždy, keď som v úzkych."

Jiřina Jirásková sa netají tým, že ju až do smrti bude trápiť, že nemá potomkov. "Je to o to horšie, že to bolo moje rozhodnutie. Myslela som si, že rodiť do bývalej doby je riziko, že by som nedokázala deti správne vychovať. Ale príklady mojich priateľov ma presvedčili, že som sa mýlila. O to je to horšie," vraví nezlomná herečka.

Za rok a pol absolvovala päť ťažkých operácií, napriek tomu dnes opäť stojí na javisku a neodoprie si ani svoje obľúbené cigaretky a koňak. "K narodeninám by som si priala zdravie. Alebo by som aspoň chcela, aby mi zdravotný stav dovolil pracovať. Po všetkých tých operáciách existujem už totiž len vďaka práci," povedala pred pár dňami istému českému denníku herečka. "Nedávno som čítala Immanuela Kanta, ktorý vyhlásil, že keď má človek veľké trápenie a nepríjemnosti, ostávajú mu tri možnosti. Po prvé nádej - ale pri vážnej chorobe, akú som mala, nádeje veľmi niet. Po druhé spánok - a ja veľmi ťažko zaspávam. Po tretie smiech - srandu si robím celý život. Aspoň jedna z troch vecí mi funguje."

Zmysel pre humor zdedila po mamičke

Zmysel pre humor a slovné prestrelky vraj zdedila po mamičke. "Bola rozkošná. Keď som mala zdravotné problémy, často som si spomenula na jej heslo: ´Som slepá, hluchá a chromá, ale, zaplaťpánboh, zdravá. Myslím, že takýto pohľad by mal mať na svoju starobu každý."

Herečka je už niekoľko rokov veľvyslankyňou dobrej vôle detského fondu UNICEF i patrónkou nadácie kostnej drene. "Nemám deti, takže ak môžem pre niekoho niečo urobiť, teší ma to. Nadácia kostnej drene je inštitúcia, ktorú si veľmi ctím a obdivujem ju, pretože to nie je ľahké rozhodnutie darovať dreň. Výsledky sú pritom veľmi pozitívne, a keď sa každoročne zúčastňujem oceňovania darcov, sú to úžasné momenty. Ja už, bohužiaľ, kostnú dreň darovať nemôžem, to môžu len živí ľudia a ja som už tesne pred kremáciou," nezaprie zmysel pre humor J. Jirásková.

Jej silným súperom v slovných prestrelkách bol vraj Miloš Kopecký. "Ten vravieval, že mi dvorí, pretože som vnučka Aloisa Jiráska. Vraj by moje tantiémy neboli na zahodenie. Keď potom zistil, že to tak nie je, bolo mu už blbé vzťah ku mne meniť," spomína na jednu z ich spoločných príhod herečka, ktorá s rovnakým šarmom zahrá barónku i otrhanú babu.

Česi ju milujú ako babu Kekulovú

Veľký divácky úspech si získala ako babi, vidiecka zdravotná sestra, v Kachyňových Sestričkách či ako Kekulová v seriáli Poisťovňa šťastia. "V nejakom obchoďáku bol na nástenke inzerát - hľadáme pani na upratovanie v domácnosti. A za tým v zátvorke - niečo ako pani Kekulová. Pochopíte to? Čo som sa nahrala intelektuálok, ale nikdy ma národ nemiloval tak, ako keď som baba Kekulová!" dodáva šarmantná herečka, ktorej popularitu priniesli v 60. rokoch film Evalda Schorma "Každý den odvahu", postavy v Podskalského komédiách (Světáci či Ďábelské líbanky). Objavila sa aj v trilógii Zdeňka Trošku Slunce, seno... Upútala i v úlohe primárky Venclovskej v Kachyňovom filme Fany.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 2. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 3. Túto bagetu jedia Slováci už 24 rokov. Čo nám chutí najviac?
 4. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 5. Kravy jedia srvátku. Výrobky vďaka tomu nemajú konkurenciu
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 8. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 9. Lenivý brunch s Muchom
 10. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Do portfólia Proxenty pribudol projekt na Šancovej
 3. 60 rokov tradície s ekologickým srdcom a modernou víziou
 4. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 5. Keď ekológia spája
 6. Wüstenrot predstavuje novú stratégiu pre slovenský trh
 7. Na zmenu zdravotnej poisťovne vám po novom stačia 3 minúty
 8. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 9. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 10. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 11 134
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 170
 3. Od Česka až po Jadran 3 984
 4. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 570
 5. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 246
 6. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 3 204
 7. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 170
 8. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 2 842
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 2 586
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny 2 214
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Potvrdenie o očkovaní potrebujete na vstup na Eiffelovku, od víkendu pribudnú aj interiéry reštaurácií a barov. Mnohé miesta ponúkajú aj rýchlotesty priamo na mieste.

Zdravotníkov povinne očkujú viaceré štáty.


7 h
Policajná kontrola na hraničnom priechode Čunovo - Rajka.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 534 obetí.


a 4 ďalší 20 h
Peter Tkačenko

So vstupom do Európskej únie sa zrodil nárok na život ako v Štokholme či v Berlíne.


5 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop