Na ňom sa z veľkého kamenného srdca dvíha kríž. Pripomína pamiatku bardejovského richtára Juraja Wintera.
Juraj Winter sa tešil veľkej dôvere obyvateľov. Richtárom bol v rokoch 1675 - 1677, potom znova v roku 1679. Nebol to pre mesto najšťastnejší rok, aj tu operovali Thökölyho vojská. Snažili sa preniknúť do mesta, ale to útočníkom vďaka hrdinskej obrane a masívnemu opevneniu statočne odolávalo.
Zradil ho syn?
Dejiskom Winterovej drámy bola Západná brána. Tu osobne viedol obrancov, ktorí úspešne odrážali útočníkov. Ale tí sa predsa len dostali za hradby. Udalosť opriada niekoľko povestí s rozdielnym podaním. Podľa jednej z nich mal richtár Juraj syna Alexandra, s ktorým sa pohádal. Ostal v šoku, keď ho deň po škriepke uvidel za hradbami medzi obliehateľmi. Judášsky Alexander z pomsty radil nepriateľským vojakom, aby smelo vykročili k Západnej bráne. Tí sa potom skutočne dostali až do srdca Bardejova.
Za všetkým hľadaj ženu...
Iné pramene núkajú pikantnejší príbeh. Juraj Winter mal peknú manželku, ktorú si aj spoza hrubých múrov opevnenia všimol švihácky kurucký kapitán. Neostalo vraj iba pri platonickom obdive vojaka k švárnej pani richtárovej. A bola to vraj sama pani Winterová, ktorá vydala kľúče od Západnej brány do nepriateľských rúk.
Nuž, nevedno, či richtára zradil syn, alebo nevernica, ale jedno je isté. Nasledovala jeho smrť. Podľa prvej legendy o zrade jeho syna vraj v zúfalstve spáchal samovraždu skokom z hradieb. Podľa druhej historky o nevernej manželke hrdinsky padol v boji.
Medzi Severnou a Školskou baštou pripomína udalosť zvláštny kamenný pomník so srdcom a krížom, ktorý objednala richtárova manželka.
Holý zadok neplatičom
Priamo v samotnom srdci mesta Bardejov sa udiala aj iná zrada. Istý Ján z Prešova bol v stredoveku jedným z najchýrnejších kamenárov. A keďže Bardejovčania dokončovali svoju unikátnu krásnu radnicu, pozvali aj Jána, aby tento krásny objekt na námestí vyzdobil kamenným cifrovaním a soškami. Majster Ján s pomocníkmi si v Bardejove poriadne zamakali. Vytvorili viac ako sto utešených kamenných diel a tešili sa na zaslúženú odmenu. Tá však dlho neprichádzala, a tak sa kamenár rozhodol vtipne pomstiť. Naproti oknám domu, v ktorom sídlil richtár, pribudla z večera do rána nová neobjednaná plastika. Bol ňou holý kamenný zadok - výrečný odkaz pre neplatičov. Ku cti Bardejovčanov však treba uviesť, že sochy sa nezbavili, a keď si získate ich dôveru, sami vám so smiechom ukážu, kde je ironický odkaz majstra Jána.
Rytier Roland zo strechy
Na streche radnice stojí už celé stáročia aj slávny bardejovský hrdina - rytier Roland. V brnení a s halapartňou stráži mesto ako symbol odvahy a statočnosti. Sochy Rolanda v európskych mestách symbolizujú mestské práva a rytiersku vlastnosť chrániť obyvateľov. Franský rytier Roland si česť byť symbolom statočnosti vyslúžil v armáde kráľa Karola Veľkého, keď neváhal v boji obetovať vlastný život. Čestné miesto na streche radnice dostal Roland vďaka nemeckým kolonistom. Jeho socha sa stala terčom bojov aj v novoveku, keď ju cudzí vojaci považovali za živý terč a vytrvalo ju ostreľovali. Bardejovčania škody opravili, a tak rytier ďalej verne stráži aj súčasníkov.
Mesto Bardejov je zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.