V každej doterajšej časti nášho seriálu sme predstavili vždy len jednu osobnosť, ktorá pozoruhodným spôsobom prispela k rozvoju techniky či vedy. Neraz sa však v histórii stalo, že za jedným novým objavom, vynálezom či inovatívnym technickým dielom nestojí jeden „velikán", ale ide takpovediac o nerozlučiteľné dielo viacerých osobností. Nie je dôvod na to, aby sme takéto osobnosti nepredstavili spolu - najmä ak sú to bratia. Odborníci sa zhodujú, že prvý riadený let lietadlom uskutočnili bratia Orville a Wilbur Wrightovci.
Wilbur Wright sa narodil 16. apríla 1867 v Millville, Orville 19. augusta 1871 v Daytone. Ich otec, biskup jednej odnože protestantskej cirkvi (United Brethren in Christ), veľmi podporoval intelektuálny rozvoj svojich detí. V roku 1878, keď mali Orville a Wilbur sedem a jedenásť rokov, kúpil im otec hračku - akúsi jednoduchú helikoptéru, založenú na vynáleze francúzskeho leteckého pioniera Alphonsa Penauda. Tento „vrtuľník" z korku, bambusu a papiera, s dvomi vrtuľkami poháňanými skrúteným pásom gumy, bol trochu väčší ako päsť.
Začali stavať šarkany
Bratia neskôr povedali, že práve táto hračka vzbudila ich záujem o lietanie. V nasledujúcich rokoch sa sami pokúšali zhotoviť si podobné vrtuľníky. Čím ich však urobili väčšie, tým horšie lietali. Rozčarovaní bratia obrátili svoju pozornosť na stavanie šarkanov.
V zime 1885-1886 sa Wilbur zranil po údere hokejky do tváre. Zranenie spočiatku nevyzeralo vážne, ale o niekoľko týždňov sa dostavili problémy s búšením srdca, a preto musel ďalšie štyri roky ostať doma, čo viedlo k jeho depresívnym náladám.
Noviny i bicykle
V roku 1889 Orville s Wilburovou pomocou navrhol a zhotovil tlačiarenský lis. Bratia začali vydávať týždenník, z ktorého sa neskôr stal denník.
V roku 1892 si otvorili dielňu na opravu bicyklov a v roku 1896 začali vyrábať bicykle vlastnej značky. V tom istom roku zahynul pri havárii svojho klzáka nemecký „vzduchoplavec" Otto Lilienthal, ale jeho pionierska práca ukázala, že lety človeka sú možné.
Obnovený záujem o lietanie
Záujem bratov Wrightovcov o lietanie sa obnovil a obaja začali zbierať o ňom všetky dostupné informácie, neskôr začali aj s vlastnými experimentmi. V roku 1899 experimentovali so šarkanmi, skúšali svoj vlastný systém na ich riadenie okolo všetkých troch osí. Na skúšanie svojich klzákov však potrebovali veternejšie miesto, než bolo okolie Daytonu, kde bývali. Na základe odporúčaní meteorologickej služby začali robiť experimenty so šarkanmi a klzákmi v Kitty Hawk v Severnej Karolíne.
Odhalili nesprávnosť vzťahu
Postavili si aj aerodynamický tunel na testovanie vztlaku krídel rôzneho profilu. Zistili pri tom, že vzťah pre vztlak, ktorý každý používal už vyše sto rokov, je nesprávny. V roku 1902 mali už vyriešené všetky teoretické a praktické problémy a postavili klzák, ktorý bol v skutočnosti prvým ovládateľným lietajúcim aparátom, ťažším ako vzduch. Mnohí historici považujú práve tento klzák za ich hlavný „vynález" (v podstate vynález lietadla), ktorý bol oveľa významnejším počinom, než ich prvý motorový dvojplošník z roku 1903.
Patent na lietajúci stroj
Bratia Wrightovci 23. marca 1903 podali patentovú prihlášku na lietajúci stroj (patent im bol udelený 22. mája 1906).
Nasledujúcim logickým krokom bola stavba motorového lietadla. Bratia strávili veľa času návrhom účinnej vrtule a keďže sa nenašiel nikto, kto by im postavil motor podľa ich špecifikácií, museli si aj ten postaviť sami (s pomocou Charlesa Taylora). Vo veterný pondelok 14. decembra 1903 nastal čas prvého letu lietadla, nazvaného neskôr Wright Flyer. Hodenie mincou rozhodlo, že pilotom prvého letu bude Wilbur. Ten však po rozjazde lietadla po koľajnici z kopca príliš prudko pohol kormidlo, lietadlo sa hneď po vzlete stočilo a ľavým krídlom zaborilo do piesku.
Prvý úspešný let
Ešte to nebol skutočný let. Historická chvíľa nastala 17. decembra 1903, keď lietadlo, tentoraz pilotované Orvillom, skutočne vzlietlo a preletelo asi 36 metrov. V ten deň, ktorý je považovaný za deň zrodu motorového lietania, uskutočnili bratia ešte tri ďalšie lety, najdlhší z nich meral 260 metrov. Skutočného rozmachu letectva sa dožil len Orville Wright, ktorý zomrel 30. januára 1948, jeho brat Wilbur zomrel už 30. mája 1912.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.