SABINOV. Petra Lysinu fascinovali biče od detstva. "Ten nespútaný zvuk, ktorý bič vydá, a práca s kožou... Tá je pre mňa ušľachtilým materiálom. Vyrábam v prvom rade biče, ale napríklad aj rôzne kapsy," hovorí Peter.
A kto mu pomohol na ceste k jeho vášni? "Raz k nám na Strednú odbornú školu lesnícku v Prešove prišiel jeden pán, ktorý mi otvoril bránu do sveta práce s kožou a tajov sokoliarstva."
Sokoliarstvo a práca s kožou idú nerozlučne ruka v ruke, lebo celý výstroj pre dravca je v podstate z tohto materiálu. "Môj učiteľ ma naučil robiť kompletný výstroj pre dravce. Jednou z najťažších, no zároveň najkrajších prác je výroba sokoliarskej čiapočky," prezrádza Peter. Naučil ho pliesť aj biče. "Bič sa skladá z rukoväte, tela biča, koncovky a praskačky," vysvetľuje mladík.
Biče vyrába iba na mieru
Rukoväť vyrába z dreva, vysústruží ju v stolárskej dielni u svojho dedka. "Robím ju na mieru. Nikdy nerobím rúčku dopredu, ale až vtedy, keď príde zákazník a povie, že má o bič vážny záujem. Zmeriam jeho dlaň a dám mu vyskúšať môj bič. Podľa toho sa viem potom orientovať. Používam tvrdé drevo - slivku."
Telo biča sa skladá z duše, na ktorú sa pripravuje pletenie zo štyroch až šestnástich pásikov kože. "Pletiem podľa toho, či robím slovenský, alebo americký bič. Na slovenský používam 4 až 8 pásikov, na americký 12 až 16."
Tvrdí, že najlepšia koža na výrobu bičov je kenguria alebo hovädzia. "Ja používam hovädziu, pretože kenguriu neviem zohnať a je niekoľkonásobne drahšia ako hovädzia."
Praskačka je koncovka biča a má veľký význam, pretože ona je príčinou toho známeho praskania. "Vyrábam ju z nylonových šnúrok. Niekedy sa používali lanové, ale nylon má lepší, ostrejší, razantnejší a rezavejší zvuk.
Výroba biča je dosť namáhavá, ale je to môj koníček. Stále si prácu rozložím na viac dní. Jeden deň robím rúčku, ďalší narežem kožu, potom ju namastím, pretože staré dobré pravidlo znie - dobrá koža je namastená. Masť nechám vsiakať asi tak od troch až do siedmich dní."
Až potom sa začne so samotným pletením. "To mi trvá okolo 4 až 6 hodín. Je to dosť namáhavá robota na sústredenie, oči a na prsty. Ale výsledný efekt stojí za to," zdôrazňuje Peťo.
V jeho rodine sa tejto záľube nikdy nikto nevenoval. Hovorí, že možno preto ho to asi tak baví, lebo si všetko ohľadom pletenia bičov a pomôcok na spracovanie kože zohnal sám. "Možno preto si to tak vážim a baví ma to," dodal na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.