Pri Lillehammeri zápolili na troch šampionátoch

Sportnet|12. feb 2011 o 00:00

Blízko nórskeho olympijského mesta Lillehammer sa uskutočnili súčasne dva európske a dva svetové šampionáty v lyžiarskom orientačnom behu (LOB), pričom na troch z nich reprezentovali Slovensko pretekári z východoslovenského regiónu.

KOŠICE.

Na majstrovstvách Európy dospelých štartovala jediná Slovenka Katarína Johansen (ATU Košice), ktorá v šprinte skončila tridsiata a na strednej trati obsadila 32. miesto. Táto rodená Popradčanka v súčasnosti žije s nórskym manželom v Trondheime a zúčastní sa aj marcových MS vo Švédsku.

Druhým šampionátom boli majstrovstvá sveta veteránov, v ktorých ako jediný Slovák reprezentoval Valér Franko (KOB Sokol Kysak). V dvoch pretekoch obsadil 5. a 17. miesto a v súčte časov obsadil výborné celkové deviate miesto v kategórii mužov od 45 rokov.

Tretím podujatím s našou účasťou boli majstrovstvá sveta juniorov LOB, pričom Slovensko reprezentovali traja juniori a to: Andrej Nemec (Ekonóm B. Bystrica), Juraj Sokol a Dávid Franko (obaja KOB Sokol Kysak). V jednotlivých disciplínach dosiahli tieto výsledky: šprint: 36. Sokol, 39. Franko, 45. Nemec, stredná trať: 45. Franko, 46. Nemec, 47. Sokol, dlhá trať: 40. Nemec, Franko, Sokol (obaja diskv.), trojčlenné štafety: 15. (20.) Slovensko.

Vedúci družstva juniorov Slovenska Valér Franko o juniorskom šampionáte povedal: "Organizácia pretekov bola na vysokej úrovni, úprava tratí perfektná. Výsledky našich juniorov sú miernym sklamaním. Na JMS sa presadili najmä Švédi, ktorí získali päť svetových titulov, dva tituly Nóri a jedno prvenstvo dosiahol Rus." V štvrtom šampionáte ME dorastu - LOB Slovensko nemalo zastúpenie.