Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Hojdačkový zápas Košičankám šťastie nepriniesol

Basketbalistky Dobrých anjelov Košice nezopakujú v Eurolige vlaňajší historický štvrťfinálový úspech.

V rozhodujúcom treťom osemfinálovom zápase včera prehrali v Bourges 68:79 a v celej sérii 1:2. V stretnutí plnom zvratov slovenský majster ešte päť minút pred koncom vyhrával, ale záver mu opäť ušiel.

KOŠICE. V kľúčovom dueli veľkú rolu zohrávala nervozita, a to na oboch stranách. Každý chvíľku ťahal pílku a o všetkom sa tak napokon rozhodovalo v poslednej päťminútovke.

Neboli horším tímom

Košičanky do zápasu vstúpili zle, rýchlo prehrávali o deväť bodov, ale šnúra 14:0 ich vzápätí posadila na koňa. Po polčase sľubne viedli 36:28, ale nástup do druhého polčasu bol nepochopiteľne kŕčovitý a zviazaný. Ďalší úsek hry prehrali 2:15, dve zázračné trojky Solopovovej pred koncom tretej štvrtiny však naklonili misky opäť na ich stranu (49:52).

Ako na hojdačke sa začala aj posledná časť, zo 49:54 z pohľadu domácich to zrazu bolo 58:54. Ako rozhodujúca sa tak ukázala až posledná výrazná šnúra. Ešte päť minút pred koncom Dobrí anjeli vyhrávali 61:60, ale potom inkasovali osem bodov za sebou a to už „nerozchodili". Na to už chýbal čas i pokoj.

Hoci sa nedá povedať, že globálne boli hráčky francúzskeho tímu lepšie, so záverom zápasu sa vyrovnali chladnokrvnejšie a to rozhodlo.

„Určite sme neboli horším tímom. Chýbalo nám v závere dotiahnuť to do konca. Bourges na sto percent využilo výhodu domáceho prostredia, podporu divákov, ktorá im dodala potrebnú energiu," krátko po zápase zhodnotil tréner Dobrých anjelov Štefan Svitek.

Škoda polčasového náskoku

Košičanky dlho vynikajúco držali na dištanc strelkyňu Bourges Joensovú, no práve v závere jej dovolili dať dve trojky za sebou, ktoré znamenali definitívnu stratu kontaktu so súperom a tým aj pôdy pod nohami. „To bolo tiež rozhodujúce, že v závere nám domáce dali tri trojky. To ich upokojilo a nám už veľa času neostalo. V poslednej minúte sa sedembodové manko v takom ťažkom stretnutí sťahuje už ťažko."

Hojdačkový priebeh zrejme možno prisúdiť dôležitosti súboja, ktorá vyvolávala nápor na psychiku, ktorá sa nakláňala raz na jednu, potom zas na druhú stranu. „Dá sa to povedať. Po nie veľmi dobrom vstupe do zápasu sme chytili správny rytmus. V polčase sme mali osembodový náskok, škoda, že sme oň veľmi rýchlo prišli. Potom to bol už veľmi ťažký zápas a rozhodovali posledné dve-tri minúty."

Družstvo aj tak pochválil

Trénera Sviteka konečný výsledok a vypadnutie z Euroligy muselo sklamať, ale svoje družstvo po nesmierne bojovných zápasoch nezatratil, práve naopak.

„Chcel by som povedať, že naše hráčky odviedli vo všetkých troch dueloch maximum. Išli na doraz, urobili, čo sa dalo. Musíme pogratulovať víťazovi, bol to veľmi silný, fyzicky hrajúci súper."

Séria bola maximálne vyrovnaná. Tak ako sa zvrtla na francúzsku, mohla sa i na slovenskú stranu, rozhodovali maličkosti. A predovšetkým výhoda domáceho prostredia, o čom pri pohľade na priebeh osemfinálovej bitky iba ťažko možno pochybovať.

„Je to tak. Keby sme hrali rozhodujúci zápas doma a predviedli podobný výkon, na deväťdesiat percent si myslím, že by sme ho dotiahli do postupového konca," uzavrel kormidelník Dobrých anjelov, ktorí tak nezlomili doterajšiu domácu neporazenosť Bourges, a preto sa nemohli tešiť z účasti medzi osmičkou najlepších klubových celkov kontinentu.

V štvrťfinále všetci favoriti

Do štvrťfinále napokon postúpili z prvého kola všetky vyššie nasadené, a teda aj favorizované tímy. Osem tímov s najlepšou bilanciou v základnej časti teda potvrdilo svoje kvality a rozdá si to v boji o Final Four.

Ide o turecký Fenerbahce, španielske kluby Valencia a Salamanca, ruské tímy Jekaterinburg a Sp. Moskovská oblasť, talianske Taranto, poľský Krakov a francúzsky Bourges.