Podozrievať Dzurindu a Sulíka, že recykláciami odstupného za 90 tisíc chceli tejto Ficovej antitéze nasadiť na hlavu korunu, by však bolo asi naivné. Pre posadenie manažérov na kolotoč existovali zrejme i hlbšie motivácie, čo však nič nemení na fakte, že naša tepláreň si získala konečne povesť a úctu, ktorá jej náleží. Buďme na ňu hrdí.
A ako sa patrí a náleží po škandále, koaličná rada hneď v pondelok zatancovala Labutie jazero. V najsilnejšej zostave... Radičovej vyhlásenie, že týmto dňom "koalícia ustupuje od modelu politických nominácií", by ako novoročné predsavzatie malo aspoň tú výhodu, že by upadlo do zabudnutia, až nepríde k naplneniu. Po príbehu z teplárne však len nabije guľomety posmeškárom a kuvikom, ktorí vedia (tušia), že aj toto "memorandum" patrí do kategórie záväzkov, ktoré si premiérka jednoduchšie predstavuje, než v reáli fungujú. Pokrok, ktorý prinesú komisie, ktoré majú vyberať nominantov, a zverejnenie ich mien, spočíva akurát v tom, že ten istý, alebo veľmi podobný výsledok vyprodukujú komplikovanejšie a s vyššími nákladmi. Napokon, Bugár už vopred varoval, aby sme si to nepredstavovali tak, že v štátnych podnikoch, resp. s majetkovou účasťou štátu už, po novom, vôbec straníci nebudú.
Budú, čo by nie, len predtým vyhrajú konkurz... Štátne podniky, resp. s účasťou štátu, plnia v politickom systéme tú nezastupiteľnú funkciu, že tvoria nekonečný zdroj príležitostí na uspokojenie či veľkých podporovateľov strán (zákazky), či na obživu a odmeňovanie menšej partajnej klientúry a radového členstva. Čo myslíte, prečo založil niekdajší riaditeľ (ešte štátneho) SPP spoločnú firmu vo Švajčiarsku s pokladníkom SDKÚ? To len ako najvýkričnejší exces... Tento "systém" sa buduje 20 rokov a má (ako v každej demokracii) tendenciu nie k zmršťovaniu, ale rozpínaniu, keďže štátne príspevky na financovanie strany preflákajú a volebné kampane sú stále drahšie a drahšie. (I keď na SR, vzhľadom na absurdum HZDS z r. 1998, to neplatí celkom.) Dobré vzťahy a "cashflow" medzi stranami a ich zadnými podnikateľsko-agentúrno-lobistickými dvormi sa neudržiavajú len cez štátne podniky. Prím hrá komunál, keďže toho je veľa. To len pre tých, čo sa zaujímajú, odkiaľ sa asi vzalo nominačné právo košickej bunky SDKÚ do teplární, ktoré sú pod patronátom FNM...
Ďalší záver koaličnej rady, že čo sa týka odpredaja šiestich teplární (aj KE), odporučenie ministerstva financií - privatizovať - nemusí ešte stačiť, je preto smutná bodka Labutieho jazera. (Balet zvykne mať alternatívne koncovky.) Nikto netvrdí, zvlášť po tejto kríze, že súkromník sa rád neobohacuje, ak je mu umožnené. V štátnej firme je to však takmer zákon, pričom zásadné je, že ak to raz predáme, kradnúť sa bude už len z iného vrecka, než je verejné. A spoločenskú klímu, ktorá posiela politikov do horúcich pekiel, to už nebude vyrušovať. Ale vysvetľujte to po stýkrát.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.