nachýlil...
Tzv. pakt konkurencieschopnosti, ktorý predviedla, azda aj užasnutým, kolegom-lídrom v Bruseli Angela Merkelová, je najradikálnejší krok k európskej federácii od založenia EÚ. Návrhy na európske zosúlaďovanie napr. vekov odchodu do dôchodku, daní (daňových základov) či plafónov na dlhy znamenajú prekročenie tabu, ktorým je, že priame dane, sociálne, dôchodkové systémy i rozpočty patria výlučne do národnej kompetencie členských štátov. Na tom nič nemení, že nápady sa môžu realizovať v zriedenej podobe a vymáhať z medzištátnej (medzivládnej), nie komunitárnej (komisia, "Brusel") úrovne. Priame rozhodovanie voličov o moci, ktorá ich môže zdaňovať a vybrané prostriedky potom rozdeľovať, je totiž esenciou demokratickej politiky.
Nielen preto, že návrh majú spresňovať experti, ale najmä pre kontroverzné prijatie dnes ozaj nevidieť, čo z toho prejde a v akej forme. Radi si počkáme do marca, keď o tom má rokovať ďalší summit... Merkelová a francúzsky prezident, s ktorým idú spoločne, ale týmto prekročili Rubikon, ktorý najlepšie vystihujú kancelárkine slová: "Jasne oznamujeme, že máme politickú vôľu na ZRASTANIE, zvlášť v eurozóne", keďže "euro musíme brániť nielen ako menu, to je jasné, ale euro musíme ubrániť aj ako politický projekt".
Toto veru vyzerá na Merkelovej dokonalý obrat a nesmie sa pliesť s bývalými rečami o sprísňovaní Paktu stability, automatickom či neautomatickom trestaní hriešnikov (a pod.), čo bola úplne iná úroveň. Čokoľvek sa z tohto uchytí, napr. zbližovanie dôchodkových vekov, pôjde o prvú kompetenciu z rodu tzv. nedotknuteľných, (čiastočne) vyňatú zo suverenity národných parlamentov. Nabúranie tabu rovná sa otvorenie diery, cez ktorú sa, z logiky veci, následne budú prelievať ďalšie právomoci, až k "európskej hospodárskej vláde".
Väčšinový názor je, že Merkelová prestrelila, že vlády nie sú pripravené (ani oprávnené) odovzdávať kompetencie. Vec sa má predsa len zložitejšie. Ak Nemecko povie, že dobre, ale potom žiadna rekonštrukcia či prístavba k eurovalu nebude, tak na trhoch sa spustí také rodeo, že Egypt je proti tomu nedeľná škola. V tom momente vycúva z Európy i Čína, ktorá začala s vykupovaním "prasačích" dlhopisov, a spúšťa sa rozpad eurozóny. Aj s bankrotmi a nevypočítateľnými sociálno-politickými dôsledkami.
Celkom dobrá otázka, mimo inými, práve znie, či Merkelovej presne o toto nejde. Väčšinou vlastných ekonómov má totiž spočítané, že predlžovanie terajšieho stavu, teda budovanie eurovalov, ale bez "ekonomického vládnutia" z centra, je vôbec najdrahšie riešenie. A keďže zaťažená historickou zodpovednosťou Nemecka ona sama nemôže zamávať euru adieu, zároveň ale nechce ani prehrať všetky spolkové voľby, ktoré ju tohto roku čakajú, tak dáva Európe príležitosť, aby sama rozťala gordický uzol tým, že jej návrh zhodí zo stola. Alebo, ak sa toho boja, pokiaľ majú Nemci platiť účet, nech platia aj nemecké pravidlá a disciplína. Tak nejako vyzerá aj slovenská voľba.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.