Máloktorý sviatok u nás tak polarizuje spoločnosť ako Valentín. Jedni ho túžobne očakávajú a snovajú plány, čím originálnym prekvapia svoju polovičku, iní už celé týždne predtým frflú a z povinnosti dovlečú domov aspoň ružu.
Sviatok zamilovaných však rozhodne nie je "na odstrel". Môže byť dokonca dobrým začiatkom pre páry, ktorým vo vzťahu chýbajú rituály. Tie sú podľa psychológov dôležité, pretože navodzujú pocit spolupatričnosti, nehy, cítiť z nich vzájomnú náklonnosť. Takže ak ste zistili, že nemáte s partnerom žiaden zvyk, na ktorý by ste sa pravidelne (nemusí to byť každý týždeň, pokojne to môže byť raz za pol roka) tešili, pouvažujte, či by sa predsa len neoplatilo "oživiť" Valentína aj u vás.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Svet je na rituáloch postavený
"Svet je na rituáloch postavený. Roky oddeľujeme Silvestrom, jar ľudia vítali a na mnohých miestach dodnes vítajú vynášaním Moreny. Prečo by teda mali obísť partnerské vzťahy?" pýta sa známa psychiatrička a sexuologička MUDr. Danica Caisová, podľa ktorej nás rituály sprevádzajú už od jaskyne. "Či už boli všeobecné, ktorými jaskynní ľudia oddeľovali ročné obdobia, alebo špecifické platiace pre tú-ktorú komunitu." Každá rodina má svoje rituály, ktoré si ani neuvedomujeme a vyvinuli sa prirodzeným spôsobom - napr. že blahoželáme iba deťom, alebo že na každú oslavu pripravíme náš rodinný recept. "Rodinu to zbližuje, dáva pocítiť, že sme jej členovia, pretože máme spoločný zvyk," hovorí Csaisová.
Spoločné plány sú prospešné
V partnerskom vzťahu budujú rituály pevnú základňu. Môžu to byť maličkosti - raz za mesiac si vyjdeme do kina, každý utorok chodíme spolu na squash alebo salsu, večer pred spaním si uvaríme dobrý čaj, na výročie svadby si doprajeme večer iba pre seba. Ak má pár činnosti, ktoré robí spoločne a teší sa na ne, kuje zároveň spoločné plány. A spoločné plány umožňujú žiť vo výhľade budúcnosti. "Rituály, ktoré si vytvorila iba dvojica, sú pre vzťah veľmi prospešné. Ich množstvo je individuálne, závisí od daného vzťahu, koľko ich zvládne. No treba myslieť na to, aby ich nebolo priveľa, pretože sú príliš zväzujúce a vo vzťahu je potrebný aj priestor pre individuálne záujmy či improvizáciu."
"S manželom si každú sobotu doprajeme spoločný kúpeľ. Je to zvyk, ktorý nám neohrozilo ani narodenie detí, pretože nikam neodchádzame, a kým ja ukladám ratolesti, manžel pripraví vaňu, otvorí nám víno, zapáli sviečky... Máme tak priestor iba pre seba, čas po uponáhľanom týždni v pokoji sa porozprávať, rozobrať veci, ktoré nás tešia, či trápia. Niekedy sa už vo štvrtok neviem dočkať soboty a priznám sa, že sme tento zvyk neporušili ani počas dovolenky," vraví pani Ivana.
Pomáhajú aj sexuálnemu životu
Rituály sa nemusia vyhnúť ani sexuálnemu životu. "Vždy to závisí od dvojice. Pre niekoho je základom stability, pre dobrodružnejšie povahy je to neuveriteľná nuda. Zavedenie sexuálnych rituálov je však veľmi prospešné pre páry, ktoré majú problém dohodnúť sa napr. na častosti pohlavného styku. Takýmto klientom radím, aby si zaviedli sexuálny kalendár, vybrali si jeden alebo dva dni v týždni, keď budú mať pravidelne sex," vraví D. Caisová. Znie vám to príšerne neromanticky? Tak ruku na srdce - je váš nepravidelný sex romantický? Ak si zvyknete na pravidelnosť, môžete postupne využiť pár trikov, ktoré vám sexuálny život spríjemnia. "Sex napr. každú nedeľu je veľmi výhodný v časoch krízy, keď je vzťah naštrbený. Len zriedka sa totiž rozíde pár, ktorý ešte dokáže mať spolu sex. A ak si navyknete na pravidelnosť, tak sa nelicituje. Je nedeľa, tak sa milujeme," hovorí sexuologička, podľa ktorej väčšina dlhodobých spokojných partnerstiev funguje na takýchto rituáloch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.