Korzár logo Korzár

Ciolkovskij je jedným z otcov kozmonautiky

Čítanie verneoviek s tematikou cestovania do kozmu ma na rozdiel od muža, o ktorom je dnešná časť nášho seriálu, neinšpirovalo k takpovediac vedeckým štúdiám o možnostiach vesmírnych letov. Tým mužom je Konstantin Eduardovič Ciolkovskij.

Ciolkovskij. Mnohí ho považovali za čudáka.Ciolkovskij. Mnohí ho považovali za čudáka. (Zdroj: archív)

Keď som začal hltať knižky, neexistovala ešte televízia (teda u nás) a o letoch do vesmíru sa ešte len uvažovalo. Prečítal som mnohé verneovky, medzi nimi aj Cestu na Mesiac, ktorú francúzsky vizionársky spisovateľ a jeden zo zakladateľov žánru science-fiction Jules Verne vydal v roku 1865. Čítanie verneoviek s tematikou cestovania do kozmu ma však na rozdiel od muža, o ktorom je dnešná časť nášho seriálu, neinšpirovalo k takpovediac vedeckým štúdiám o možnostiach vesmírnych letov. Tým mužom je Konstantin Eduardovič Ciolkovskij.

K. E. Ciolkovskij sa narodil 5. septembra 1857 v dedinke Iževskoje v ruskej Rjazanskej oblasti. Jeho otec bol Poliak, ktorý bol do Ruska deportovaný za svoje revolučné politické aktivity. Matka bola vzdelaná Ruska tatárskeho pôvodu. Ako deväťročný dostal Konstantin šarlach s vysokými horúčkami, v dôsledku čoho temer ohluchol. Musel preto odísť zo školy a vzdelával sa doma sám. Toto obdobie považoval neskôr Ciolkovskij za najhoršie vo svojom živote, pretože hluchota ho prakticky vylúčila z detských hier.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vylúčený z gymnázia

V roku 1869 nastúpil do gymnázia, kde dosahoval slabé výsledky. V roku 1870 mu zomrela matka a jeho prospech sa ešte viac zhoršil. V roku 1871 ho z gymnázia vylúčili s návrhom na prestup do technického učilišťa, pretože už vtedy sa prejavilo jeho nadanie pre vedu a techniku. Otec ho preto poslal do Moskvy, kde študoval nielen fyziku, astronómiu, mechaniku a geometriu, ale aj klasickú literatúru a navštevoval knižnice.

V Moskve sa zoznámil s Nikolajom Fedorovom a jeho filozofiou tzv. kozmizmu. Podľa niektorých Ciolkovského životopiscov to bol tiež jeden z impulzov pre jeho záujem o kozmické lety. Pretože ho otec nebol schopný dostatočne finančne podporovať, po troch rokoch sa vrátil domov. V roku 1882 sa stal učiteľom matematiky na okresnej škole v Borovsku.

SkryťVypnúť reklamu

Inšpirovali ho verneovky

Medzitým sa oženil a stal sa otcom. Inšpirovaný aj dielami Julesa Vernea začal Ciolkovskij sám písať príbehy o medziplanetárnych letoch. V nich sa stále viac a viac začal zaoberať fyzikálnymi a technickými problémami a postupne sa stal autorom teoretických statí. V roku 1886 uverejnil Ciolkovskij štúdiu Theoria Aerostatika a v roku 1892 štúdiu Aerostat Metaličeskij (teoretické pojednanie o celokovovej vzducholodi). V 80. rokoch 19. storočia vyvinul koncepciu celokovovej vzducholode, ktorá bola potom realizovaná v 30. rokoch 20. storočia.

Prvý aerodynamický kanál

V jednej izbe svojho bytu postavil prvý aerodynamický kanál v Rusku a určoval v ňom odpor telies rôzneho tvaru. Postupne sa však Ciolkovskij začal intenzívnejšie venovať štúdiu rakiet. Uvedomil si, že rakety na pevné palivo, používané na vojenské účely či na ohňostroje, by boli príliš slabé na lety do vesmíru. Navrhol preto použitie rakiet na kvapalné palivo.

SkryťVypnúť reklamu

Ciolkovského rovnica

Najznámejšou Ciolkovského prácou je článok "Výskum vesmíru pomocou reaktívnych aparátov", ktorý v roku 1903 uverejnil ruský časopis Vedecké obzory. Súčasťou tejto práce je aj rovnica, neskôr nazvaná Ciolkovského rovnica, ktorá opisuje vzťah medzi konštrukčnými parametrami rakety (napr. hmotnosť rakety, výtoková rýchlosť plynov z rakety) a maximálnou rýchlosťou, ktorú môže takáto raketa dosiahnuť. Ide o jednu zo základných rovníc kozmonautiky.

Ciolkovskij vyrátal aj to, že minimálna horizontálna rýchlosť potrebná na to, aby sa teleso pohybovalo okolo Zeme, je 8 000 m/s, a predpovedal, že takáto rýchlosť sa bude dať dosiahnuť viacstupňovými raketami poháňanými kvapalným vodíkom a kvapalným kyslíkom. Svojimi ideami predbehol Ciolkovskij dobu a v cárskom Rusku vzbudil len malý záujem.

Čudák a mizantrop

Až keď Hermann Oberth uverejnil v roku 1923 štúdiu Raketou do planetárnych priestorov, spomenul si rusko-nemecký autor F. Zander na Ciolkovského články a uverejnil o ňom knihu. Ciolkovskij sa tak stal medzinárodne známym a uznanie získal aj doma, už v Sovietskom zväze.

Ciolkovskij, považovaný mnohými za čudáka a mizantropa, zomrel 19. septembra 1935 v Kaluge, kde dlhé roky žil. Spolu s Oberthom a Robertom Goddardom je Konstantin Eduardovič Ciolkovskij považovaný za jedného zo zakladateľov kozmonautiky.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 722
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 889
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 704
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 838
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 993
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 515
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 807
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu