On však nie je len tvrdo pracujúci robot, ale najmä ľudský a mimoriadne príjemný človek, otec a manžel, ktorému nikdy sláva do hlavy nestúpla. Rodený Prešovčan vydal ďalšie CD a pokorne verí, že ním ľudí zaujme. A pritom je to také jasné...
Peter Lipa sa narodil v máji 1943 a spieval vraj už od škôlky. Jeho prvým nástrojom boli husle, ktorých sa po dvoch rokoch vzdal a prešiel na trúbku. Po nej schytil do rúk gitaru a aj trombón. Zo všetkých hudobných nástrojov napokon ostal pri gitare, s ktorou začínal svoju spevácku kariéru v skupine Struny. V roku 1968 bol pri založení skupiy Blues Five, s ktorou získal na 2. československom beatovom festivale v Prahe cenu Objav festivalu. Keď sa rozišli, účinkoval s orchestrom Gustáva Offermanna, po ňom s Revival Jazz Bandom. Prišli 80. roky a úspešná spolupráca s výborným českým džezovým gitaristom Lubošom Andrštom, s ktorým hral šesť rokov. Potom sa rozhodol pre zostavenie vlastnej sprievodnej skupiny, ktorá dnes účinkuje pod názvom Peter Lipa Band.
Novým albumom si splnil sen
Vyštudovaný stavebník a žurnalista má veľmi pozitívny vzťah k džezu a ak niekto o ňom hovorí ako o džezovom spevákovi, je to pre neho česť.
"Spievať džez je náročnejšie a trvalo chvíľu, kým som začal spievať to, čo spievajú moji obľúbenci. Džez a hlavne blues dnes fungujú aj vďaka anglickej hudobnej scéne, ktorá ich znovuobjavila a opäť spopularizovala," skonštatoval dnes najznámejší slovenský džezový interpret, ktorý nedávno vydal živú nahrávku Live in Bad Ischl. Tú uviedla na trh rakúska spoločnosť ORF a Lipa si ňou splnil dlhoročný sen vydať CD v zahraničí.
Je na ňom 50-minútový výber z vyše dvojhodinového rakúskeho koncertu. "Keď som ako 40-ročný spevák dostal doma šancu nahrať vlastnú platňu, mojou najväčšou túžbou bolo dostať ju do vysielania ORF, ktoré sme vtedy v Bratislave za železnou oponou všetci počúvali. Nakoniec sa to podarilo zásluhou Pavla Polanského a moja satisfakcia bola obrovská," spomína na svoj prvý medzinárodný úspech.
Rozlietanosť mu manželka toleruje
Džezmen odvtedy vďaka hudbe precestoval takmer celý svet a ani pred pár týždňami doma nesedel. S kapelou sa vybrali koncertovať do Ameriky, Kanady a Čiech, kde sú tiež mimoriadne obľúbení.
Po boku rozlietaného speváka je už niekoľko desiatok rokov manželka Nora. Tá vraj o Petrovej neposednosti vedela od začiatku a s jeho výjazdmi za koncertami nikdy problém nemala. A nemá ani dnes, keď je už o čosi starší.
"Nehádali sme sa preto takmer nikdy. Výjazdy boli vždy súčasťou mojej práce a už vtedy, keď sme sa dali dokopy, bolo jasné, čo som a čo budem ďalej robiť. Tolerovala to a neprekvapil som ju ničím. To, čo bolo pred svadbou, bolo aj po nej," zhodnotil.
Harmonická dvojica sa zoznámila náhodou a podľa slov Nory to nebola láska na prvý pohľad. Džezmen s tým súhlasí a tvrdí, že z jeho strany boli city rovnaké.
"Malo to rovnaký priebeh. Ak dáme čas a vzťahy do zadania, nakreslili by sme rovnakú krivku u mňa aj u nej. Začali sme sa kamarátiť a neskôr randiť s tým, že sme obaja hľadali v sebe navzájom potenciálneho životného partnera a nie len nejaké priateľstvo," zdôraznil.
Recepty na manželstvo rozdáva nerád
Či je lepšie začať vzťah kamarátstvom, alebo šialeným zamilovaním, si odhadnúť netrúfa. "Neodvážil by som sa to hodnotiť. Každý vzťah je veľmi individuálny a aj keď sa nejaký na začiatku javí, že je ideálny, neskôr sa môže ukázať, že to bol omyl. Koľko párov bolo takých, že sa hneď zobrali, mali deti a potom si každý z nich našiel niekoho iného. Keby sme však skúmali dôvody, museli by sme ísť poriadne do hĺbky, lebo človek nikdy nevie, čo v tom všetko bolo. Nedovolím si byť v týchto veciach múdry," povedal skromne.
Hudobníkovi a skladateľovi funguje manželstvo ako švajčiarske hodinky, čo je v súčasnosti plnej rozvodov obdivuhodné. Ani na dlhoročné harmonické nažívanie ženy a muža však spevák nerád rozdáva rady či odporúčania.
"Určite je však spolužitie založené na tolerancii. Je to fakt, na ktorý si človek musí zvyknúť, a keď sa s niekým rozhodne spolu žiť, musí byť uzrozumený s tým, že bude tolerovať toho druhého. Mal by to byť rovnocenný vzťah, slobodný aj spútaný zároveň, všetko je 50:50. Pre slobodného človeka je manželstvo poriadna zmena, no pomáhajú mu k nej jeho city - keď má toho druhého rád, dokáže ustúpiť zo svojej pozície, polovicu zo seba odovzdá preto, aby mohol byť s partnerom," dodal romanticky a jedným dychom doplnil, že dlhodobá tichá domácnosť tiež vzťahu neosoží. "Keď aj hádka vznikne, presadzujem si svoj názor. Keď však vidím, že nedochádza k uvoľneniu napätej situácie, ustúpim. Nepríjemné ticho nikdy u nás netrvá dlho, väčšinu vecí si odkomunikujeme."
"V hudbe mi to nejde tak ľahko, ako sa zdá"
Petrovi Lipovi vychádza život nielen po osobnej, ale aj muzikantskej stránke. V ostatných dňoch vydal album, spieva mu to jedna radosť a pôsobí ako absolútny profesionál. Zdá sa, že ho na pódiu už nič nezaskočí, čo však nie je až tak celkom pravdou.
"Nejde to tak ľahko, ako sa možno zdá. Za tie roky sme však nadobudli už istý stupeň profesionality, aj keď ja to slovo nemám rád, lebo hudbu nerozdeľujem na profesionálov a amatérov. Máme však už určité zvyky, spôsob komunikácie. Problém je s prezentáciou mojej hudby, ľudí dnes viac zaujíma, aký mám vzťah s manželkou a deťmi, ako moja hudba, ale taká je doba. V televízii neexistuje žiaden hudobný program, kde by sa mohli hudobníci prezentovať. Ani komerčnú stránku hudby nevedia televízie podchytiť. Vieme robiť hudbu, ale ťažko sa s ňou dostávame ďalej. Rádiá sú opäť iný level - naše predstavy s dramaturgmi sa nestretávajú," poťažkal si Lipa.
Neplánoval si teda multifunkčný človek, ako je on, založiť vlastné rádio? "Uvažoval som o tom... Nebolo by to nič mimoriadne. Na svetovej hudobnej scéne sa angažovali v rádiách. Možno nám svitnú nové zore, keď bude internetová možnosť. Nemyslím si, že sa dám touto cestou, ale aspoň oslovíme úzky okruh poslucháčov, ktorých naša hudba zaujíma," dodal s úsmevom.
Negatívne veci sa dozvieme hneď, pozitívne už nie
Mladá generácia si časy, v ktorých džezový majster vyrastal, predstavuje ako pohodové a omnoho menej nebezpečné. Takmer všetko sa v rozhlase sústredilo na džezovo-swingovú muziku, neskôr v televízii na kvalitné hudobné programy, ľudia boli k sebe milší a vonkoncom sa medzi sebou nevraždili. P. Lipa však túto predstavu vyvracia.
"Ľudia žijú takisto ako my kedysi a rozmýšľajú rovnako ako my kedysi. Ani s nami staršia generácia nesúhlasila. Bolo to ináč, ale boli iné nebezpečenstvá, o ktorých sa nehovorilo alebo nepísalo. Zásadný rozdiel vidím v komunikácii. Dnes sa o všetkom píše a najmä o negatívnych javoch, na tých sa vezieme všetci a hneď sa o nich dozvieme. O pozitívnych menej, žiaľ," dodal na záver.
PROFIL
Peter Lipa
Narodil sa 30. mája 1943 v Prešove
Patrí medzi významné osobnosti slovenského džezu a dlhé roky bol jediným známym interpretom tohto žánru na Slovensku.
V jeho repertoári môžeme nájsť tradicionál, swing, moderný džez, latinskoamerický džez, džezový šansón, spirituál, funk, ale aj rock a popové vplyvy. Medzi Lipove hudobné vzory patrí Jimmy Rushing, Ray Charles, Al Jarreau, Joe Cocker, alebo aj Bobby McFerrin.
V ankete časopisu Jazz Forum, ktorý vydáva Medzinárodná džezová federácia, sa Peter Lipa hlavne v 80. rokoch umiestňoval na popredných priečkach rebríčku najlepších európskych džezových spevákov.
Je ženatý s manželkou Norou (povolaním herečka). Má troch synov (Petra, Pavla a Michala) a dcéru Katarínu. Syn Peter sa tiež venuje hudbe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.