Hodnotenie má dve časti. V prvej máte oznámkovať mieru užitočnosti-škodlivosti rozhodnutia či zákona (absolútna blbosť – absolútne dobro), druhá sa pýta na spoločenský význam, dosah, dôležitosť kroku. Rozumiete; napríklad vystúpenie z eurozóny. Niekto by ocenil ako absolútnu blbosť, iný ako absolútne dobro, ale na čom by sa zhodli všetci je dosah opatrenia na spoločnosť – maximálny, 100 percent.
Tento úvod je podstatný preto, aby bolo zrejmé, prečo nad Zákonníkom práce, ktorého novela je takmer subjektom týždňa (keby nebolo prokurátora), je autor taký zmätený. Na jednej strane silná téma, taká symbolická pre ľavo-pravé spory. Na strane druhej pochybnosť, či má vôbec cenu sa tým zaoberať. Rozštiepenie osobnosti... Vláda zverejnila návrh, z ktorého sála Radičovej dobrá duša, najmä čo sa posunovania zamestnaneckých skúšobných lehôt týka. Z nápadov, ktoré sú vidieť, preniká veľa sociálneho inžinierstva. A keďže sme presne štyri roky po tom, čo Fico prerábal ZP na svoj nešťastný obraz, pričom SDKÚ sa veľmi pohoršovala, chcelo by to teraz vytiahnuť bič a poriadne ním "pravicovú" vládu zošvihať. Predsa len, do frasa, je to Zákonník práce, kľúčová norma pre vzťah zamestnancov a zamestnávateľa.... Hm, hm. Ale nechce sa veľmi švihať. Prečo?
Ak nie ste práve zamestnávateľský lobista, tak okom nezúčastneného je celá táto matéria tak trochu akoby.... Nikto netvrdí, že meranie skúšobnej doby podľa toho, či zarábate 600 eur (1 mesiac) alebo 6000 (9 mesiacov), má súvislosť s rozumom. Nemá, tu niet priestor na debatu, akože ochránime námezdného "munkáša" tým, že ak je lenivý ako poslanec a pije ako Slota, tak mesiac to skôr utají než tri. Zamestnávateľovi tu či tam to môže skomplikovať život, ale kde je to od nejakého spoločenského dosahu, významu vyjadriteľného makroekonomickým číslom? Vyšívanie so skúšobnými dobami a výpovednými lehotami môže, iste, robiť mrzutosť zamestnávateľom. Tým vládny návrh, zdá sa, nerieši ani súbeh výpovede a odstupného, čo bola ficovina prvého stupňa a predmet koaličného sľubu, že to odstránia... Toto a podobné veci ale pracovný trh "neodcementujú" nikdy.
Celý návrh novely, ktorej ešte kraľujú rôzne "úlitby" pre oteckov a mamičky, je taká taľafatka. Hm, hm, kde sú tie časy, keď v Zákonníku práce aj o niečo išlo? Slovenský problém je z jednej strany nadrozmerná kasta tzv. dlhodobo nezamestnaných, ktorým nepomôžu ani tri hodiny skúšobnej doby, a z druhej strany regulácie de facto znemožňujúce uzatváranie skrátených úväzkov. Je to jedno, Radičová môže vyšívať ľavou, veľa toho neskazí. Čo sa týka zamestnávateľov, ak sa Nemci udržia v rozlete, tak budú naberať, azda aj veľkou lyžicou, ak nie, tak podobne ako doteraz i potom si nájdu cestičky, ako štátnu regulačnú epidémiu obchádzať.
Takže k užitočnosti-škodlivosti sa radšej nevyjadrovať, spoločenský význam na dohmat od nuly. A aká ozaj veľká kauza to ešte za Kaníka bola!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.