Po podpise plynovodu, čo je vitálna záležitosť pre SR a menej pre Maďarov, prišiel Viktor s nápadom dokončiť aj spojenie Košíc s Miskolcom a tiež rozvodné sústavy oboch krajín. Plus nejaké mosty a poľné cesty cez hranicu, to je ponuka naplniť vzťah budovaním projektov.
Aj za Gyurcsánya a Fica sa plánovalo veľa a viedli reči, ale toto je Orbán v akcii. Znalci maďarských verejných financií, ktorým sa z jeho košíka nápadov pretáčajú zreničky, z kalkulácie vynechali, že princíp "vôľa hory prenáša" je základ maďarskej revolúcie. Presne tak ako zrastanie národa cez hranice, ktoré hustou infraštruktúrou majú byť spriechodnené, takpovediac "špiritualizované". Ak vynecháme širokorozchodnú, o ktorej údajne tiež viedli s Radičovou debatu (preboha!), tak nezávisle od reality, budovateľského syndrómu (pamätáte ešte Fica?) a jedovatých hrotov platí, že iste sú to všetko užitočné a správne zámery. Ako keby nič iné medzi nami ani nebolo.
Slovenský návrh uzavrieť o druhých občanoch medzištátnu zmluvu je pokus vycúvať zo šlamastiky, ktorú navaril ktosi iný. "Štandardné" (Radičová) na tom teda nie je nič, keďže neštandardná je už situácia, keď štát rozdáva občianstvo podľa znalosti jazyka (predstavte si takto Veľkú Britániu), predkov v rodokmeni či iného pokrvného znaku. Keby toto malo byť "štandardom", tak Orbán musí podpísať zmluvy so všetkými štátmi na svete. To, že na Slovensku sa vyskytne zrejme viac záujemcov než inde, je veľká mrzutosť, ale drobný detail, ktorý nemá žiadnu relevanciu. S tým, že raz nastúpia politici, ktorí z exkluzívneho vzťahu štátu a občana urobia inflačný tovar pre každého, nepočíta žiadne medzinárodné právo. Problém je, že slovenský pokus unikať do zmieru a zabudnúť, keďže nič rozumné sa nedá (ani netreba) podniknúť, ešte zásadne preformátuje pasívne volebné právo. To zrejme najprv povolí nová maďarská ústava zrušením väzby na trvalé bydlisko a potom to odklepnú vykonávacím zákonom. Aj to budú musieť Radičová a spol. prehltnúť, ale zmluvne s tým súhlasiť evidentne nebudú. Takže pat. Nie je jasné, čo chcú riešiť v rámci zmiešanej komisie minimálne do času, kým Budapešť nepovie, že volebné právo nebude. A taký čas asi nepríde.
Predvídať beh zápletky v našej susedskej romanci sa nedá vôbec, keďže do vývoja vzťahu povie silné slovo maďarská nestabilita v ekonomike i politické dopady hier okolo mediálneho zákona. V prostredí Fideszu (napr. politológ Fricz) sa úplne vážne diskutuje napr. o tom, že Orbán ukazuje príklad v boji s MMF a "neoliberalizmom", štepí svet v zápase s nadnárodným kapitálom, ktorý preto proti Maďarsku kuje pikle a pod. Ak toto je viac než propaganda, a vyzerá to tak, potom prognózy založené na rozume sa dajú obmedziť na vetu, že sme príliš blízko, aby vízia Orbána, zmena podstaty štátu, Slovensko ani neofúkla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.