Cez sviatky základňa v Kandaháre zažila raketový útok zo strany Talibanu, takže naši vojaci prežili pár desiatok minút v bunkri. Nikomu sa, našťastie, nič nestalo.
"Pri lúčení nechýbali slzy, ale chcel som vycestovať aj do najťažšej operácie, teda do Afganistanu," spomína na novembrovú rozlúčku s rodinou major Funtál, ktorého domovskou posádkou sú v súčasnosti Michalovce. "Manželka a dve deti ostali sami a v niečom to majú ťažšie, ako ja. No verím, že všetko v pohode zvládnu. Vedia, že som vojak, a ja som im za ich podporu vďačný," dodáva zástupca veliteľa slovenského kontingentu.
Afganci sú hrdí
V armáde je od roku 1989 a uniforma je jeho celý profesionálny život. "Táto málo hostinná krajina má nepochybne vplyv na svojich obyvateľov, ktorí žijú v pre nás neuveriteľnej skromnosti, no zároveň ostávajú aj veľmi hrdí. V každom prípade, naše hory so sviežimi stromami a zelené lúky sú každému Slovákovi oveľa bližšie, ako tunajší prach," porovnáva Šarišan Funtál. Dodáva, že každý, kto iba raz pobudol v Afganistane, si bude o to viac vážiť a mať rád svoju krajinu.
Operácia ISAF bola pre neho výzvou. A nie jednoduchou. Veď k povinnostiam Slovákov patrí strážna činnosť na základniach Kandahár a Tarin Kowt, či odmínovacie a ženijné práce v Kandaháre. Slováci pôsobia aj vo výcvikovom tíme v Tarin Kowte, kde cvičia príslušníkov afganských bezpečnostných síl. Spolu s Austrálčanmi v provinčnom rekonštrukčnom tíme pomáhajú rozvíjať infraštruktúru vojnami zničenej krajiny. EOD-tím pôsobí v rámci veliteľstva ISAF - Juh pri likvidácii nevybuchnutej munície. Piati vojaci sú začlenení v štruktúrach hlavného veliteľstva ISAF v Kábule.
A či sa Slovákom v ISAF darí? Po rozhovoroch s veliteľom Regionálneho veliteľstva ISAF - Juh generálmajorom Jamesom L. Terrym a s veliteľom Kandahárskej leteckej základne brigádnym generálom Jeffrym B. Kendallom minister obrany Ľubomír Galko (SaS) 15. decembra 2010 povedal: "Obaja generáli vyslovili maximálnu spokojnosť s činnosťou slovenských vojakov. Vysoko ocenili skutočnosť, že Slovenská republika zvýšila počet vojakov v ISAF, ako aj to, že sme rozšírili ich mandát a teda už budú môcť pôsobiť aj mimo základne.
Po tom, ako slovenskí vojaci darovali ministrovi obrany na pamiatku miestny výrobok - drevenú vodcovskú tyč, im Ľ. Galko povedal: "Najväčším darom pre mňa bude, keď sa po čestnom a profesionálnom splnení úloh vrátite zdraví domov k svojim rodinám."
Nepochybne to je aj cieľom majora Roberta Funtála. I keď služba v ISAF je pre neho veľká profesionálna výzva. A či má od najbližších aj talizman? "Pravdaže. Nosím ho už dlhé roky. Tu je...," odpovie a ukáže nám svoj snubný prsteň.
Východniar s ministrom obrany Ľubomírom Galkom (vľavo). Foto: Pavol Vitko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.