Zaujímavé je, že biznisu, v ktorom nemôže, samozrejme, chýbať klasický inštitút slovenskej demokracie, teda sprostredkovateľ so zakrytou vlastníckou štruktúrou, sa pán Králik (to je ten odvolaný) dopustil ešte ako direktor v Žiline.
Tam fungoval ešte ako "odborník" SNS (aké prekvapenie!), zo Zvolena ho už ale vykopnú ako "odborníka" SaS. Teda pravdepodobne, ak nedôjde k akémusi nečakanému zvratu.... Dalo by sa z toho usudzovať, že na Slovensku máme odborníkov vo veľkej vážnosti, takže jedno písmeno medzi dvoma S predsa nemôže prekážať, aby taký skvelý expert pokračoval v službách štátu, ak sa náhodou vymení nejaká vláda... Akurát udrie do nosa, že v prostredí hromadnej gilotinizácie, keď z excelentných manažmentov značky Smer-SNS-HZDS lieta perie ako na hydinovej farme, prežije vlnu čistiek presne ten jeden (alebo, no, ešte štyria dokopy v celej republike), ktorý má skúsenosť s emisným biznisom.
To nie je nič proti SaS. Môže ísť ozaj o náhodu, resp. zlý odhad ministra, ktorý sa práve na Králikovi rozhodol predviesť, že "treba prestať s nálepkovaním". Teda akože rozhoduje znalosť veci, nie stranícka knižka. Ak ale iróniu necháme, podstatné je, že po zážitkoch (skúsenostiach) extra a špeciálne so SNS, má takáto adopcia "odborníka" v zásade dve štandardné vysvetlenia. Prvé, a my z toho SaS, samozrejme, nepodozrievame, je, že pán K. bol či je zaháčkovaný aj v sieťach, z ktorých doluje "odborníkov" do funkcií aj SaS. Treba totiž vedieť, že taký hermafrodit alebo obojživelník sa nevyskytuje len v prírodopise, ale je úplne bežný jav i v šedej zóne politiky a podnikania. Interpretácia, že biznis-loby známosti koalície a opozície sú nejako izolované vysokým múrom, je skrátka dosť vzdialená realite. Niežeby to nebola banalita, ale niekedy, najmä z výkladu nejakých káuz, sa zdá, že to treba zopakovať.
Druhá možnosť, ktorú takéto adoptívne dieťa zakladá, je horšia. Mnohých to prekvapí, ale strany, ktoré sa na Slovensku dostanú k moci, musia obsadiť ďaleko viac politických, úradníckych i manažérskych pozícií, než im dovoľujú kádrové rezervy. Slovenské strany nie sú masové, ale personálne doslova prázdne, napr. práve Sulík sa ešte chváli tým, že má 250 členov. (Smer napr. asi 15 tisíc, čo je tiež málo.) Ohromný a stále vyšší objem verejných funkcií, zvlášť s ohľadom na požiadavku akejsi základnej gramotnosti, ich tlačí aj do riešení, ktoré zvonka vyzerajú nezrozumiteľne. Stačí byť majiteľom akéhosi základného prehľadu o svete a pozrieť do NR SR, kde sa združuje krém straníctva v našej vlasti, a máte vyportrétované, že na nižších úrovniach môžete očakávať len nekvalitu, prázdno a precitnutie, že ani na tú preklínanú politickú nomináciu nemáme... A potom sú už na výber ozaj len adoptívni synovia a dcéry predkov preslávených napr. predajom emisií. Nie je isté, či takto sa narodil aj obojpohlavný teplár SaS-u, isté je toľko, že rachitická podstata slovenskej partokracie je vred nemenší než klientelizmus a korupcia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.