Korzár logo Korzár
Štvrtok, 18. január, 2018 | Meniny má Bohdana
Pridajte si svoje mesto

Ako vybrať krstné meno pre vaše dieťatko

Na exotické meno potrebujete dôkaz o existencii.

Rodičia vyberajú mená pre svojich potomkov podľa trendov, tradičné mená nie sú momentálne v kurze.(Zdroj: Judita Čermáková)

Barbara Hlavňová dala svojej prvorodenej dcérke meno Lara. "Páčilo sa mi už niekoľko rokov predtým, než som otehotnela s dcérkou. Pamätám si, že hneď ako som ho počula, mi ostalo v uchu a svojmu dnes už manželovi som vtedy povedala, že ak raz budeme mať dievčatko, chcela by som, aby sa volalo Lara," spomína s úsmevom Barbara, ktorá sa najčastejšie stretáva s otázkou, či sa jej dcérka volá po filmovej postave Lare Croft.

"Väčšina ľudí si to spája práve s touto postavou, no nemá to s ňou vôbec žiaden súvis! Ak sa mám priznať, nikdy som ten film nevidela a omnoho zaujímavejšia nositeľka tohto mena je pre mňa francúzska speváčka Lara Fabian."

Žiadne poplatky sa neplatia

Pekné, no na Slovensku stále nezvyčajné meno si musela Barbara presadiť aj v rodine. "Mama sa ma ešte v pôrodnici pýtala, či si to nechcem rozmyslieť a dať jej radšej meno Barbarka," smeje sa pani Hlavňová.

"Keďže meno nie je v slovenskom kalendári, museli sme na matriku doložiť k menu tzv. súčinnosť, čo znamená, že meno vo svete existuje a nie je hanlivé. Našej matrikárke stačil ako doklad výpis z internetovej stránky www.babynames.com, kde sme zadali meno Lara a je tam uvedené, že meno existuje a je ruského pôvodu." Žiadne poplatky Hlavňovci za zapísanie mena neplatili.

Lara oslavuje meniny na Barbaru

Svoju takmer trojročnú dcérku najčastejšie volajú Lara, Larka alebo Larinka a meniny oslavujú spolu s mamičkou na Barbaru.

"Kým sa jej meno neobjaví v slovenskom kalendári, budeme oslavovať spolu." Pani Barbara čaká v júli svoje druhé dieťatko. Aké meno mu dajú, zatiaľ nie je jasné. "Pohlavie dieťaťa zatiaľ nevieme, takže s výberom sme ďaleko nepokročili. Ak to bude chlapec, bude po tatkovi Ľuboš. Nad dievčenskými sme zatiaľ nerozmýšľali," dodáva.

Tradičné slovenské mená sa vytrácajú

Medzi dvadsiatkou najčastejšie používaných mien novorodencov za posledné tri roky sa neobjavujú dávnejšie také populárne mená ako Anna, Mária, Jozef či Ján. Mená detí podliehajú módnym trendom. Matrikárky hovoria, že vkus rodičov sa mení, najmä vo veľkých mestách rodičia často siahajú aj po exotike. Našťastie, tie z bezduchých telenoviel sa objavujú málo.

Jozefa vystriedal Samuel, Annu Sofia

V Snine sa vlani narodilo 300 detí, z toho 154 chlapcov a 146 dievčat. Najfrekventovanejšie chlapčenské mená u novorodencov boli vlani Samuel, Tomáš a Adam, dievčatám dávali rodičia s najväčšou obľubou mená Zuzana, Sofia a Alexandra.

Sestry sa volajú Chanel a Mary Jane

V Košiciach svetlo sveta uzrelo vlani 4 434 novorodencov. Medzi chlapčenskými menami najviac letel Richard, z dievčenských boli najčastejšie Natália či Nela. V Šaci zapisovali do matriky aj ojedinelé mená, ako napr. Jason, Lorelai, Christopher Marc, Kasian, Kimimela alebo napríklad Alexis Nefertiti, Samira či Ester Elien, Sophia Paris. Netradične pomenovali rodičia svoje dve dcérky a pre obidve zvolili niečo originálne. Jedna sa volá Chanel, druhá Mary Jane. Časté boli mená Patrícia a Viktória, v závere roka to boli samé Liany a Liliany. Chlapcom zapisovali rodičia často dnes už bežné mená ako Samuel, Patrik, Alex, Kristián, Lukáš.

Možno bude aj Šeherezáda

Do evidencie v Spišskej Novej Vsi vlani pribudlo 412 detí. Dlhé roky sa medzi najobľúbenejšími menami drží Jakub, za ním nasleduje Michal, Adam, Martin, Samuel. U dievčat bolo najčastejšie meno Michaela, Kristína, Ema, Laura, Nela, Simona, Sofia, Timea a Nina. Aj tu rodičia podľahli móde netradičných mien, a tak sa v evidencii objavila Evelyn, Zara, Emily, či Oxana. U chlapca prvýkrát zaznamenali meno tibetského pôvodu Sonam. Nechýbali tradičné mená z telenoviel Esteban a Juan. Matrikárky očakávajú, že tento rok k nim pribudne Šeherezáda z aktuálneho televízneho seriálu.

Hľadajte v zoznamoch

Možností na výber mena je dnes oveľa viac ako kedysi. Matrikárky už konzultujú podoby mien aj na internete, existuje niekoľko svetových zoznamov mien, napríklad www.babynameworld.com či www.babynames.com.

(jh, tasr, pod, šim)
Ako na to

Exotické mená treba zdokladovať

Ak si rodičia želajú nazvať dieťa príliš exoticky znejúcim menom, musia na matrike zdokladovať, že existujú krajiny, kde takéto meno používajú.

Pokiaľ chcú zapísať cudzojazyčné meno, ktoré je všeobecne známe a je v súlade s tradíciou štátu, kde je takéto meno obvyklé, zapíšu im ho na matrike automaticky.

Výstredné a hanlivé meno nezapíšu. Podľa slovenského zákona o mene a priezvisku nemožno pomenovať niekoho výstredným, hanlivým alebo smiešnym menom.

Dieťa nemôže dostať prvé meno totožné s menom žijúceho súrodenca, ktoré je v matrike uvedené na prvom mieste.

V rodnom liste nemôže byť zapísaná ani domácka podoba mena, napríklad Jozef nemôže byť Dodo a podobne.

Podľa zákona nemožno osobe mužského pohlavia určiť ženské meno a naopak.

or
Aké mená vyberajú rodičia najčastejšie

V posledných troch rokoch rodičia najčastejšie vyberali tieto mená:

Chlapci: Samuel, Jakub, Martin, Tomáš, Adam, Dominik, Filip, Michal, Patrik, Matej, Matúš, Lukáš, Peter, Dávid

Dievčatá: Viktória, Natália, Sofia, Laura, Alexandra, Vanesa

Zdroj: ministerstvo vnútra, podľa registra obyvateľov SR
Rady

Ako vybaviť rodný list

Rodný list vydá matrika v obvode, v ktorom sa dieťa narodilo. Spravidla je to matrika podľa pôrodnice. Narodenie dieťaťa úradu oznamuje lekár pôsobiaci pri pôrode alebo ktorý poskytol po pôrode liečebný úkon, v ostatných prípadoch jeden z rodičov. Ide o situácie, keď sa dieťa narodí napríklad doma.

Rodičia podpisujú vyhlásenie o mene dieťaťa. Matka zvyčajne už v pôrodnici, otec – manžel matky osobne pri prevzatí rodného listu na matrike.

Ak sa otec nemôže na matriku dostaviť, matka, respektíve splnomocnená osoba dostane rodný list, iba ak predloží vyhlásenie otca o tom, že súhlasí s menom uvedeným na hlásení o narodení (podpis otca na vyhlásení musí byť overený). V prípade, že je matka slobodná, do času, kým nie je určené otcovstvo, sa meno určí vyhlásením matky. Ak druhý rodič zomrel, meno sa určuje vyhlásením jedného z rodičov.

Potrebné doklady

Ak sú rodičia zosobášení, predkladajú obaja preukazy totožnosti a sobášny list. Môže tak osobne urobiť otec. Ak rodičia nie sú zosobášení, doklady totožnosti predkladajú osobne. Rozvedená matka musí predložiť aj právoplatný rozsudok o rozvode manželstva. Ovdovená matka zase úmrtný list manžela. Doklady vybavia na počkanie.

Poplatky

Prvý originál rodného listu sa vydáva bezplatne, za duplikát sa platí správny poplatok vo výške 1,50 eura.

or
Trend

Druhé meno žiadajú málo

Trendom posledných rokov je dávať deťom viacero mien. Alena Koišová z komunikačného odboru ministerstva vnútra hovorí, že to závisí predovšetkým od vôle rodičov. Keďže záujem mali aj dospelí, ktorým pri zapisovaní do matriky rodičia dali len jedno meno, ministerstvo vnútra v roku 2006 novelizovalo zákon o mene a priezvisku tak, aby si aj mladistvý či dospelý človek mohol pridať druhé, prípadne aj tretie.
Matrikárky vravia, že len zriedka sa stáva, že by rodičia dali dieťaťu viac krstných mien. Rovnako je málo prípadov, keď si k menu chce dať pripísať ďalšie dospelá osoba.

jh
Vhodné meno sa dá vraj aj vypočítať

Vykonštruované mená môžu byť pre nositeľov nešťastím. Nepodliehajte módnym trendom, nevyhľadávajte zdrobneniny a mená celebrít nechajte bokom. Podľa numerológov to škodí osobnosti.

Dátum narodenia určuje podľa numerológov povahové vlastnosti a schopnosti človeka. „Vhodné meno môže doladiť psychiku a potenciál, ktorým dieťa bude disponovať," hovorí bratislavská numerologička Katarína Kubalíková. „Ak sa vibrácia mena a dátumu narodenia vzájomne zladia, dostaví sa u dieťaťa väčšia harmónia, čo mu pomôže k vnútornej sile a sebadôvere," tvrdí.

Meno je ako šaty

Numerologička rodičom radí, aby sa pri výbere mena vyhýbali nezvyčajným a ťažko vysloviteľným menám. „Vykonštruované mená môžu byť pre nositeľov nešťastím. Je to niečo ako šaty, ktoré nepasujú," hovorí Kubalíková. Podľa nej nie je vhodné ani podliehať módnym trendom a dieťa pomenovať podľa politika alebo filmovej či televíznej hviezdy. Dokonca ani používať zdrobneniny, pretože znižujú silu pôvodného mena a rozdvojujú osobnosť.

Súlad medzi menom a priezviskom

„Medzi menom a priezviskom by mal byť prirodzený súlad. Nielen zvukový, ale aj vibračný. Jednotlivé hlásky mena majú svoju silu - vibráciu, ktorá je v rozpätí od 1 do 9. Najväčšiu silu má prvé písmenko v mene, ktoré akoby prerážalo cestu ostatným vibráciám a určuje povahu danej osoby," vysvetľuje Katarína Kubalíková.

Hĺbkové numerologické prepočty dokážu vraj nielen nájsť vhodné meno, ale s ohľadom na dátum narodenia zabezpečiť, aby meno dotváralo pozitívnu vibráciu.

Jarmila Horáková

Neprehliadnite tiež

Rodine ukradli kočík, policajti ho našli v osade

Mladá mamička z Košíc ďakuje za pohotový zásah

Smrť v košickom byte: Nebola to eutanázia, muž spáchal samovraždu

Špekulácie, že mu na druhý svet pomohla manželka, vyšetrovanie nepotvrdilo.

Auto skončilo na streche, pasažieri v nemocnici

Pri Bidovciach sa auto prevrátilo a začalo horieť.

Rašiho sesternica chce kúpiť mestské pozemky

Necelý rok pred voľbami je na stole predaj nehnuteľností pre jej autoumyváreň.

Prešov má novú atrakciu, model mesta na námestí

Model ukazuje, aké bolo mesto v roku 1768.

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Televízia, kam Babiš a Zeman utekajú pred dotieravými otázkami

Politické diskusie nemajú na Barrandove veľkú sledovanosť, no sú lacné a zvyšujú prestíž moderátora.

DOMOV

Bitkári v škole v Demandiciach skončili, spolužiaci aj tak pykajú

Žiaci z obcí Lontov a Ipeľský Sokolec naďalej chodia do Demandíc.

KOMENTÁRE

Fico aj Danko sa zmenia na vítačov. To si pozrieme

Blíži sa čas, keď vláda bude musieť obhájiť príchod ekonomických migrantov.

EKONOMIKA

Sedadlá pre Boeing? Mohol by ich vyvíjať Trenčín (rozhovor)

Spoločnosť Adient vyrába sedadlá pre automobilový priemysel.

Najčítanejšie na Korzár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 3. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 7. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 8. Kam do tepla v januári?
 9. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 1. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 2. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 3. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 4. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 5. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 6. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 7. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 8. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 9. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 10. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 1. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 6 741
 2. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 5 550
 3. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 5 550
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 977
 5. Kam do tepla v januári? 2 521
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 285
 7. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 272
 8. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 2 106
 9. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 308
 10. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 1 287

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop