História červeného rúžu
Ženy si už po stáročia maľovali pery na červeno, aby tak zvýšili svoje šance. Pohľad do minulosti hovorí, že priekopníčkami boli už ženy v Starom Egypte, ktoré používali červené rúže na zvýšenie atraktivity.
Kleopatre červenú farbu na pery pripravovali rozdrvením malých „karmínových chrobáčikov", ktoré obsahovali tmavočervený pigment. Japonské gejše si zosvetľovali pleť na tvári bielou a pery zvýrazňovali krvavočervenou farbou. V stredovekej Európe bolo používanie červeného rúžu cirkvou zakázané, pretože všetky odtiene červenej boli farbou satana. V tom čase používali červený rúž len prostitútky. O niečo neskôr však nabral na popularite, keď ho začala používať kráľovná Alžbeta I. Počas druhej svetovej vojny bol už kultovým najmä vďaka americkému filmovému priemyslu, Marylin Monroe a dnes naň nedá dopustiť väčšina nielen hollywoodskych hviezd.
Súčasný trend - krvavý a sýtokarmínový
Odovdávanie prestížnych cien Zlaté glóbusy v zámorí či Ples v opere v Bratislave aj túto sezónu dokázali, že výrazne červené pery stále letia. Červený rúž je vyslovene sexi. Stáva sa klasikou, hoci je paradoxne každú sezónu vyhlásená za trend, no vždy sa nosila a nosiť aj bude. Je však aj poriadne odvážny a tak pri jeho nanášaní by ste mali byť opatrné.
Ako vybrať ten správny?
Niekedy ide o veľmi zdĺhavý a náročný proces. Je toľko odtieňov, v ktorých môžete tápať a nikdy netrafiť, alebo si uchmatnete taký, čo sa vám hneď zapáči a budete si želať, aby ho výrobca nikdy neprestal vyrábať. Všetko závisí od odtieňu vašej pleti. Ak ju máte mliečne bielu, červený rúž by mal mať modrý podtón. Ide o tzv. pravú červenú, ako farba čerešní alebo jahôd. Ak je vaša pleť olivová alebo mierne žltá, sústreďte sa na červený rúž s oranžovým alebo hnedým podtónom, akými sú napríklad tehlová alebo koralová. Ak máte veľmi tmavú pokožku, vhodný je klasický odtieň tmavej červenej, vyhnite sa však hranici s tmavobordovou farbou.
Nanášajte opatrne
1. V prvom rade nezabúdajte, že červený rúž vyzerá omnoho lepšie na skutočne bielom úsmeve. Sám má, žiaľ, takú vlastnosť, že z mierne béžových zubov urobí žlté. A preto pri pohľade do zrkadla najskôr sebakriticky prehodnotťe, či sa vám hodí, alebo predtým navštívite zubára.
2. Pred nanesením pery opílingujte. Použite buď jemný pílingový krém, alebo si pomôžte zubnou kefkou a medom.
3. Na ozdravené pery naneste upokojujúci balzam, aby sa rúž na pery ľahšie chytil. Pokúste sa to s balzamom neprehnať, inak sa bude rúž rozmazávať.
4. Môžete a nemusíte použiť kontúrovaciu ceruzku, ktorou pery akoby obkreslíte, aby sa rúž nerozpíjal mimo nich. Mnoho vizážistov ju však neodporúča, pretože sa málokedy zhodne s farbou rúžu a potom to vyzerá komicky.
5. Napokon naneste samotný rúž, a to kvalitným štetcom na pery. Ak ste sa "narúžovali" príliš, použite papierovú vreckovku, ktorá prebytočnú farbu vpije. Pery ešte pretrite leskom a môžete vyraziť na párty.
Ktoré hviezdy mu podľahli?
Po červenom koberci sa červenými perami pýšia Scarlett Johansson, Mischa Barton, Dita Von Teese, Gwen Stefani či Christina Aquilera. Tá si dokonca červený rúž nanášala vždy, keď išla nahrávať skladby s retro nádychom, lebo je pomohol odspievať ich tak, ako sa spievalo kedysi. Renomovaný nemecký vizážista René Koch a držiteľ kozmetického Oscara je tiež presvedčený, že práve červený rúž ženu zoštíhli.
Nezabúdajte, že:
Keď sú pery výrazné, oči by mali byť minimalistické. Ideálne sú len čierne očné linky alebo veľmi jemný očný tieň.
Perfektná a hladká pleť je v prípade červeného rúžu nutnosťou. Všetky nedostatky teda prekryte korektorom, tekutým mejkapom a prepúdrujte, aby ste dosiahli porcelánový look. Zabudnite na farbu na líčka, inak by ste vyzerali ako z cirkusu.
Pravidlo rovnaká farba topánok a kabelky už neplatí takmer nikde vo svete. Rovnako je to aj s farbou rúžu a šiat. Výnimka potvrdzuje pravidlo, no zvyčajne je to tak, že nikdy rovnaký odtieň nedopasujete.
pan
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.