Korzár logo Korzár
Utorok, 23. máj, 2017 |Meniny má Želmíra
HRČKA EŠTE NEMUSÍ ZNAMENAŤ RAKOVINU

Ženy, nebojte sa mamografu

Každú ženu pri nahmataní hrčky v prsníku prepadne panika. No hrčka ešte nemusí znamenať rakovinu. Niektoré ženy majú v prsníku hrčky bežne.

Mamograf – prístoj na vyšetrenie prsníkov. Vyšetrenia vo väčšine prípadov robí žena-laborantka. Jednou z nich je Gabriela Košíková.(Zdroj: Marianna Petejová Meššová)

Lekárske vyšetrenie je v takomto prípade nevyhnutné. Odborník pošle pacientku na ultrazvukové alebo mamografické vyšetrenie. Mamograf je dnes k dispozícii v každej väčšej nemocnici.

Bardejovčanke Helene Kuzmišinovej lekári diagnostikovali rakovinu prsníka pred desiatimi rokmi. V tom čase mala ako učiteľka na starosti zdravotnú výchovu. Učila dievčatá študujúce na priemyslovke samovyšetrovaniu prsníkov. "Po jednom takom školení som prišla domov a povedala som si, že si prsníky prehmatám aj ja. Všetko bolo v poriadku. Ale asi o tri mesiace som sa v noci zobudila na bolesť v prsníku. Uzlinu som si nahmatala. Lekárske vyšetrenia následne potvrdili, že ide o zhubný nádor. Nález bol síce malý, ale išlo o druhé štádium ochorenia."

Helena Kuzmišinová absolvovala ožarovanie aj chemoterapiu. "To, čo som prežila v nemocnici, by som nepriala ani najhoršiemu nepriateľovi. Bolo nás šesť na izbe. Veľmi ťažko som to znášala. Najmä keď som videla tie holohlavé ženy. Pre istotu som si kúpila parochňu. Po chematerapii mi však vlasy nevypadali." Dnes má Helena Kuzmišinová najhoršie za sebou. Stále je však pod drobnohľadom onkológa.

Ženám s onkologickým ochorením pomáha Venuša

Životný optimizmus jej dodáva klub Venuša, pri bardejovskej pobočke Ligy proti rakovine. Funkciu predsedníčky zastáva tretí rok. "Ženy s onkologickou diagnózou, ktoré k nám prichádzajú, sú veľmi rady, že existujeme. Stretávame sa každý pondelok. Organizujeme akcie. Nedávno to bolo posedenie s poéziou, potom sme sa učili pripravovať jedlá z tofu, tiež mávame stretnutia s psychologičkou." Bardejovský klub Venuša má 50 členiek. Kontakt na klub dostávajú ženy od onkológa.

Rady odborníka

Dôležitá je prevencia a samovyšetrovanie

Ak si žena nahmatá hrčku v prsníku, okamžite by mala navštívil lekára. "Najlepšie gynekológa. Môže síce ísť aj za obvodným lekárom," uviedol gynekológ Jozef Brnušák. Čo sa týka následného vyšetrenia, lekár skonštatoval, že ak ide o ženu nad 40 rokov, okamžite ju pošle na mamografické vyšetrenie. Ak ide o mladšiu pacientku, nevyšetruje sa mamografom, ale ultrazvukom. Brnušák ženám odkazuje, že v žiadnom prípade nemajú zanedbávať každoročné preventívne prehliadky u gynekológa. Pripomenul, že každá žena nad 40 rokov má nárok na mamografické vyšetrenie raz za dva roky. Ženy by tiež nemali zabúdať na samovyšetrovanie prsníkov.

meš
Slovo lekára

Všetko, čo neviete o mamografickom vyšetrení

Mamograf je v každej väčšej nemocnici

Primár röntgenologického oddelenia Nemocnice s poliklinikou sv. Jakuba v Bardejove Andrej Havrilla
hovorí, že v Prešovskom kraji je mamograf vo všetkých väčších nemocniciach. "V Prešove je mamografov viac. Jeden je v nemocnici a ďalšie dva vlastnia súkromné zdravotnícke zariadenia. Svidnícka nemocnica však mamograf nemá. Časť žien zo Svidníka prichádza na mamografické vyšetrenie do našej nemocnice a časť do Prešova, alebo do Vranova nad Topľou, či Humenného," informoval Andrej Havrilla. Zároveň zdôraznil, že mamograf nie je ani v Stropkove, v Medzilaborciach, ale ani v Giraltovciach.

Čakanie jeden mesiac je prijateľné

S čakaním na mamografické vyšetrenie podľa primára Havrillu v Prešovskom kraji problém nie je. Za prijateľnú dobu čakania na mamograf považuje čas jedného mesiaca. Následne konkretizoval, že aj v bardejovskej nemocnici sa čaká na vyšetrenie mamografom maximálne mesiac. "Naša nemocnica má funkčný mamograf, ale keďže technika ide dopredu míľovými krokmi, na budúci rok máme v pláne ho vymeniť za digitálny," dodal.

Urgentné vyšetrenia robia ihneď

Čo sa týka prednostného vyšetrenia, uviedol, že vo všetkých nemocniciach, ktoré majú momograf, takáto možnosť existuje. V bardejovskej je to za poplatok 10 eur. "Avšak ak pacientka príde od lekára s urgentnou požiadavkou na mamografické vyšetrenie, sme schopní ho urobiť okamžite," zdôraznil. Mamografické vyšetrenia vo väčšine prípadov v bardejovskej nemocnici robí žena - laborantka, ktorá je na to špeciálne vyškolená.

Nasleduje ultrazvuk

Zároveň pokračoval, že ak lekárovi, ktorý mamografické vyšetrenie zhodnotí, sa niečo nezdá, pošle pacientku ešte na vyšetrenie ultrazvukom: "Mamograf v prípade nádorových ochorení nás upozorní, že niečo nie je v poriadku. Následne sa to istí ultrazvukom, a ešte sa urobí biopsia, teda odber biologického materiálu z miesta v prsníku, ktoré je podozrivé."

Choroba sa dá liečiť, ak sa zachytí včas

Primár A. Havrila napokon skonštatoval: "Každá zodpovedná žena vo vzťahu k sebe, by preventívne vyšetrenia prsníka mala absolvovať. Najmä z toho dôvodu, že rakovina prsníka patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtia zapríčinené nádorovým ochorením. Častejšie sú už iba rakovina krčka maternice, hrubého čreva, alebo pľúc. Najpodstatnejšie je však to, že každá rakovina, ktorá je zachytená včas, sa dá liečiť." Podľa Havrillu treba hlavne dať pozor na to, že rakovina prsníka sa môže objaviť u ženy v priebehu troch mesiacov. Môže sa napríklad stať, že absolvuje mamografické vyšetrenie a o tri mesiace si nahmatá hrčku v prsníku: "Čiže samovyšetrovanie prsníkov má veľký význam," uzavrel primár röntgenologického oddelenia bardejovskej nemocnice Andrej Havrilla.

Marianna Petejová Meššová
Prehľad

Kde robia mamogafické vyšetrenia

Košice: Univerzitná nemocnica L. Pasteura má tri mamografy, akútne prípady vyšetria bezodkladne, preventívne vyšetrenia do 3 týždňov. Nemocnica v Šaci má čakacie doby v rámci prevencie cca 3 týždne, prednostné preventívne vyšetrenie je spoplatnené sumou 17 eur. Železničná nemocnica má čakacie doby cca mesiac až dva. Prednostné preventívne vyšetrenia za poplatok nerobia. Poliklinika Medicínske centrum aj preventívne prehliadky vie vybaviť okamžite, hneď na druhý deň. Mamografické vyšetrenia robia v Košiciach aj ďalšie súkromné pracoviská.

Prešov: Jeden mamograf je vo FNsP J. A. Reimana, čakacie doby na vyšetrenie sú individuálne. V urgentných prípadoch sú pacientky vyšetrené okamžite. Poplatky za vyšetrenie sa nevyberajú. Jediný poplatok je za napálenie výsledkov vyšetrenia na CD. Mamografické vyšetrenia robia aj v poliklinike Sekčov - Wesper, s. r. o. Čakacia lehota na vyšetrenie je 5 mesiacov, nevyberajú poplatok, vyšetrenie preplácajú poisťovne.

Bardejov: Na vyšetrenie sa čaká maximálne mesiac. Prednostné vyšetrenie urobia za poplatok 10 €.

Poprad: Nemocnica Poprad, a. s., informácie neposkytla. Mamograf je aj v poliklinike Alexandria Poprad.

Kežmarok: Na mamografické vyšetrenie v nemocnici sa čaká 3 dni. Zdarma ho majú pacientky VšZP a poisťovne Union. Ženy poistené v Dôvere si vyšetrenie hradia čiastkou 25 eur.

Stará Ľubovňa: V nemocnici denne vykonávajú 12 až 13 mamografických vyšetrení. Čakacia doba na vyšetrenie je 2 až 3 dni. Za urgentné vyšetrenie sa v nemocnici neplatí.

Michalovce: Čakacie doby na vyšetrenie v nemocnici sa počas roka rôznia, pohybujú sa od 21 dní do 2 mesiacov. Prednostné vyšetrenie je bez poplatku, urobia ho do 24 hodín.

Trebišov: Na mamograf v nemocnici sa čaká 14-21 dní. Prednostné vyšetrenie je bez poplatku. Skrátenie čakacej doby navrhuje lekár, dá sa urobíť do 24 hodín.

Humenné: V Nemocnici A. Leňa sa na mamograf čaká približne jeden mesiac, s prihliadnutím na akútnosť stavu pacienta. Poplatky za mamografické vyšetrenie nie sú, ak ide o štandardne zdravotne
poisteného pacienta.

Snina: Čakacie doby na mamografické vyšetrenie v sninskej nemoncici nie sú dlhé. V prípade akútnej potreby dokážu pacientku vyšetriť aj okamžite, bežné sú vyšetrenie hneď v tom týždni, keď lekár pacientku na vyšetrenie odporučil. Za vyšetrenie pacientky neplatia.

Spišská Nová Ves: Mamograf je pacientkám k dispozícii na rádiodiagnostickom oddelení, na vyšetrenie sa objednáva osobne, na základe výmenného lístka. Čakacia doba je 1 až 3 mesiace.

Levoča: Na mamograf sa pacientky prednostne neobjednávajú, na vyšetrenie sa čaká maximálne týždeň.

Krompachy: Nemocnica Krompachy, spol. s r.o., mamograf nemá, pacientky odporúčajú do nemocníc v Levoči a Spišskej Novej Vsi.

kag, via, ako, kor, mel, dep, lyv, rin
Štatistika

Počet ochorení rastie

Počet žien s rakovinou prsníka sa na Slovensku zvyšuje, posledné dostupné štatistiky z roku 2006 hovoria o takmer 2 300 novodiagnostikovaných prípadov. Ako poukázal hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre onkológiu Igor Andrašina, v roku 1996 pribudlo v SR asi 1 700 prípadov. Vysvetlil, že tento trend je dôsledkom starnutia populácie, keďže s nádorom pribúdajú aj zhubné nádory, ako aj zmenou životného štýlu a odkladom materstva do vyššieho veku.

Rakovina prsníka je najčastejšou formou rakoviny žien a postihuje najmä ženy vo veku 55 až 65 rokov, ale môže sa objaviť aj skôr. Asi 75 percent pacientok má viac ako 50 rokov.

tasr


Pripravujeme

Chcete dať svojmu dieťaťu exotické meno?
Aké mená zaznejú na matrikách najčastejšie? Kedy oslavujú meniny Lary?
v utorok 25. 1. 2011

Neprehliadnite tiež

Problémy VSS Košice s Djokovičom trvajú. Peniaze išli na zlý účet

Disciplinárna komisia FIFA určila posledný termín na uhradenie dlhu.

Súd definitívne potvrdil reštrukturalizačný plán Nexis Fibers

Humenská spoločnosť rozhodnutie víta, Chemes chce podniknúť ďalšie kroky.

Milujem svoje mesto. Dobrovoľníci pomáhajú Prešovu

Na brigády počas týždňa sa prihlásilo zhruba 1 200 dobrovoľníkov.

AKTUALIZOVANÉ 15:45

Pri Steel Aréne vyrastie moderné biznis centrum, začalo sa búrať

Súbor objektov, kde sídlila aj stanica technickej kontroly, pôjde k zemi.

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Carrefour vrátil veriteľom smiešnu sumu. Podľa súdu to je v poriadku

Reťazec vrátil veriteľom tri percentá zo svojich dlhov. Ide o sumu viac ako 430-tisíc eur zo sumy 17,5 milióna eur.

SVET

Kajínek opustil väzenie a ďakoval Zemanovi za milosť

Zeman podpísal milosť pre Jiřího Kajínka.

PRIMÁR

Urológ: Užitie tabletky nerobí erekciu

O sexuálnom živote muža po päťdesiatke hovorí JOZEF DÚBRAVICKÝ.

Najčítanejšie na Korzár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 2. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 2. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 3. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 6. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 9. Ukončil si 1.stupeň vysokoškolského štúdia a chceš pokračovať?
 10. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 11 388
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 399
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 7 038
 4. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 6 738
 5. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 6 526
 6. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 5 863
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 615
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 048
 9. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 3 184
 10. Sendvičová drevostavba v kostýme drevenice 2 772

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop