Korzár logo Korzár
Pondelok, 20. február, 2017 |Meniny má Lívia
HRČKA EŠTE NEMUSÍ ZNAMENAŤ RAKOVINU

Ženy, nebojte sa mamografu

Každú ženu pri nahmataní hrčky v prsníku prepadne panika. No hrčka ešte nemusí znamenať rakovinu. Niektoré ženy majú v prsníku hrčky bežne.

Mamograf – prístoj na vyšetrenie prsníkov. Vyšetrenia vo väčšine prípadov robí žena-laborantka. Jednou z nich je Gabriela Košíková.(Zdroj: Marianna Petejová Meššová)

Lekárske vyšetrenie je v takomto prípade nevyhnutné. Odborník pošle pacientku na ultrazvukové alebo mamografické vyšetrenie. Mamograf je dnes k dispozícii v každej väčšej nemocnici.

Bardejovčanke Helene Kuzmišinovej lekári diagnostikovali rakovinu prsníka pred desiatimi rokmi. V tom čase mala ako učiteľka na starosti zdravotnú výchovu. Učila dievčatá študujúce na priemyslovke samovyšetrovaniu prsníkov. "Po jednom takom školení som prišla domov a povedala som si, že si prsníky prehmatám aj ja. Všetko bolo v poriadku. Ale asi o tri mesiace som sa v noci zobudila na bolesť v prsníku. Uzlinu som si nahmatala. Lekárske vyšetrenia následne potvrdili, že ide o zhubný nádor. Nález bol síce malý, ale išlo o druhé štádium ochorenia."

Helena Kuzmišinová absolvovala ožarovanie aj chemoterapiu. "To, čo som prežila v nemocnici, by som nepriala ani najhoršiemu nepriateľovi. Bolo nás šesť na izbe. Veľmi ťažko som to znášala. Najmä keď som videla tie holohlavé ženy. Pre istotu som si kúpila parochňu. Po chematerapii mi však vlasy nevypadali." Dnes má Helena Kuzmišinová najhoršie za sebou. Stále je však pod drobnohľadom onkológa.

Ženám s onkologickým ochorením pomáha Venuša

Životný optimizmus jej dodáva klub Venuša, pri bardejovskej pobočke Ligy proti rakovine. Funkciu predsedníčky zastáva tretí rok. "Ženy s onkologickou diagnózou, ktoré k nám prichádzajú, sú veľmi rady, že existujeme. Stretávame sa každý pondelok. Organizujeme akcie. Nedávno to bolo posedenie s poéziou, potom sme sa učili pripravovať jedlá z tofu, tiež mávame stretnutia s psychologičkou." Bardejovský klub Venuša má 50 členiek. Kontakt na klub dostávajú ženy od onkológa.

Rady odborníka

Dôležitá je prevencia a samovyšetrovanie

Ak si žena nahmatá hrčku v prsníku, okamžite by mala navštívil lekára. "Najlepšie gynekológa. Môže síce ísť aj za obvodným lekárom," uviedol gynekológ Jozef Brnušák. Čo sa týka následného vyšetrenia, lekár skonštatoval, že ak ide o ženu nad 40 rokov, okamžite ju pošle na mamografické vyšetrenie. Ak ide o mladšiu pacientku, nevyšetruje sa mamografom, ale ultrazvukom. Brnušák ženám odkazuje, že v žiadnom prípade nemajú zanedbávať každoročné preventívne prehliadky u gynekológa. Pripomenul, že každá žena nad 40 rokov má nárok na mamografické vyšetrenie raz za dva roky. Ženy by tiež nemali zabúdať na samovyšetrovanie prsníkov.

meš
Slovo lekára

Všetko, čo neviete o mamografickom vyšetrení

Mamograf je v každej väčšej nemocnici

Primár röntgenologického oddelenia Nemocnice s poliklinikou sv. Jakuba v Bardejove Andrej Havrilla
hovorí, že v Prešovskom kraji je mamograf vo všetkých väčších nemocniciach. "V Prešove je mamografov viac. Jeden je v nemocnici a ďalšie dva vlastnia súkromné zdravotnícke zariadenia. Svidnícka nemocnica však mamograf nemá. Časť žien zo Svidníka prichádza na mamografické vyšetrenie do našej nemocnice a časť do Prešova, alebo do Vranova nad Topľou, či Humenného," informoval Andrej Havrilla. Zároveň zdôraznil, že mamograf nie je ani v Stropkove, v Medzilaborciach, ale ani v Giraltovciach.

Čakanie jeden mesiac je prijateľné

S čakaním na mamografické vyšetrenie podľa primára Havrillu v Prešovskom kraji problém nie je. Za prijateľnú dobu čakania na mamograf považuje čas jedného mesiaca. Následne konkretizoval, že aj v bardejovskej nemocnici sa čaká na vyšetrenie mamografom maximálne mesiac. "Naša nemocnica má funkčný mamograf, ale keďže technika ide dopredu míľovými krokmi, na budúci rok máme v pláne ho vymeniť za digitálny," dodal.

Urgentné vyšetrenia robia ihneď

Čo sa týka prednostného vyšetrenia, uviedol, že vo všetkých nemocniciach, ktoré majú momograf, takáto možnosť existuje. V bardejovskej je to za poplatok 10 eur. "Avšak ak pacientka príde od lekára s urgentnou požiadavkou na mamografické vyšetrenie, sme schopní ho urobiť okamžite," zdôraznil. Mamografické vyšetrenia vo väčšine prípadov v bardejovskej nemocnici robí žena - laborantka, ktorá je na to špeciálne vyškolená.

Nasleduje ultrazvuk

Zároveň pokračoval, že ak lekárovi, ktorý mamografické vyšetrenie zhodnotí, sa niečo nezdá, pošle pacientku ešte na vyšetrenie ultrazvukom: "Mamograf v prípade nádorových ochorení nás upozorní, že niečo nie je v poriadku. Následne sa to istí ultrazvukom, a ešte sa urobí biopsia, teda odber biologického materiálu z miesta v prsníku, ktoré je podozrivé."

Choroba sa dá liečiť, ak sa zachytí včas

Primár A. Havrila napokon skonštatoval: "Každá zodpovedná žena vo vzťahu k sebe, by preventívne vyšetrenia prsníka mala absolvovať. Najmä z toho dôvodu, že rakovina prsníka patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtia zapríčinené nádorovým ochorením. Častejšie sú už iba rakovina krčka maternice, hrubého čreva, alebo pľúc. Najpodstatnejšie je však to, že každá rakovina, ktorá je zachytená včas, sa dá liečiť." Podľa Havrillu treba hlavne dať pozor na to, že rakovina prsníka sa môže objaviť u ženy v priebehu troch mesiacov. Môže sa napríklad stať, že absolvuje mamografické vyšetrenie a o tri mesiace si nahmatá hrčku v prsníku: "Čiže samovyšetrovanie prsníkov má veľký význam," uzavrel primár röntgenologického oddelenia bardejovskej nemocnice Andrej Havrilla.

Marianna Petejová Meššová
Prehľad

Kde robia mamogafické vyšetrenia

Košice: Univerzitná nemocnica L. Pasteura má tri mamografy, akútne prípady vyšetria bezodkladne, preventívne vyšetrenia do 3 týždňov. Nemocnica v Šaci má čakacie doby v rámci prevencie cca 3 týždne, prednostné preventívne vyšetrenie je spoplatnené sumou 17 eur. Železničná nemocnica má čakacie doby cca mesiac až dva. Prednostné preventívne vyšetrenia za poplatok nerobia. Poliklinika Medicínske centrum aj preventívne prehliadky vie vybaviť okamžite, hneď na druhý deň. Mamografické vyšetrenia robia v Košiciach aj ďalšie súkromné pracoviská.

Prešov: Jeden mamograf je vo FNsP J. A. Reimana, čakacie doby na vyšetrenie sú individuálne. V urgentných prípadoch sú pacientky vyšetrené okamžite. Poplatky za vyšetrenie sa nevyberajú. Jediný poplatok je za napálenie výsledkov vyšetrenia na CD. Mamografické vyšetrenia robia aj v poliklinike Sekčov - Wesper, s. r. o. Čakacia lehota na vyšetrenie je 5 mesiacov, nevyberajú poplatok, vyšetrenie preplácajú poisťovne.

Bardejov: Na vyšetrenie sa čaká maximálne mesiac. Prednostné vyšetrenie urobia za poplatok 10 €.

Poprad: Nemocnica Poprad, a. s., informácie neposkytla. Mamograf je aj v poliklinike Alexandria Poprad.

Kežmarok: Na mamografické vyšetrenie v nemocnici sa čaká 3 dni. Zdarma ho majú pacientky VšZP a poisťovne Union. Ženy poistené v Dôvere si vyšetrenie hradia čiastkou 25 eur.

Stará Ľubovňa: V nemocnici denne vykonávajú 12 až 13 mamografických vyšetrení. Čakacia doba na vyšetrenie je 2 až 3 dni. Za urgentné vyšetrenie sa v nemocnici neplatí.

Michalovce: Čakacie doby na vyšetrenie v nemocnici sa počas roka rôznia, pohybujú sa od 21 dní do 2 mesiacov. Prednostné vyšetrenie je bez poplatku, urobia ho do 24 hodín.

Trebišov: Na mamograf v nemocnici sa čaká 14-21 dní. Prednostné vyšetrenie je bez poplatku. Skrátenie čakacej doby navrhuje lekár, dá sa urobíť do 24 hodín.

Humenné: V Nemocnici A. Leňa sa na mamograf čaká približne jeden mesiac, s prihliadnutím na akútnosť stavu pacienta. Poplatky za mamografické vyšetrenie nie sú, ak ide o štandardne zdravotne
poisteného pacienta.

Snina: Čakacie doby na mamografické vyšetrenie v sninskej nemoncici nie sú dlhé. V prípade akútnej potreby dokážu pacientku vyšetriť aj okamžite, bežné sú vyšetrenie hneď v tom týždni, keď lekár pacientku na vyšetrenie odporučil. Za vyšetrenie pacientky neplatia.

Spišská Nová Ves: Mamograf je pacientkám k dispozícii na rádiodiagnostickom oddelení, na vyšetrenie sa objednáva osobne, na základe výmenného lístka. Čakacia doba je 1 až 3 mesiace.

Levoča: Na mamograf sa pacientky prednostne neobjednávajú, na vyšetrenie sa čaká maximálne týždeň.

Krompachy: Nemocnica Krompachy, spol. s r.o., mamograf nemá, pacientky odporúčajú do nemocníc v Levoči a Spišskej Novej Vsi.

kag, via, ako, kor, mel, dep, lyv, rin
Štatistika

Počet ochorení rastie

Počet žien s rakovinou prsníka sa na Slovensku zvyšuje, posledné dostupné štatistiky z roku 2006 hovoria o takmer 2 300 novodiagnostikovaných prípadov. Ako poukázal hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre onkológiu Igor Andrašina, v roku 1996 pribudlo v SR asi 1 700 prípadov. Vysvetlil, že tento trend je dôsledkom starnutia populácie, keďže s nádorom pribúdajú aj zhubné nádory, ako aj zmenou životného štýlu a odkladom materstva do vyššieho veku.

Rakovina prsníka je najčastejšou formou rakoviny žien a postihuje najmä ženy vo veku 55 až 65 rokov, ale môže sa objaviť aj skôr. Asi 75 percent pacientok má viac ako 50 rokov.

tasr


Pripravujeme

Chcete dať svojmu dieťaťu exotické meno?
Aké mená zaznejú na matrikách najčastejšie? Kedy oslavujú meniny Lary?
v utorok 25. 1. 2011

Neprehliadnite tiež

Uzavretá križovatka VSS bude pre vodičov v Košiciach zaberák

Chystané obmedzenia spomalia zrejme v čase špičiek premávku aj na moste.

Odstavenie električiek: Prídu Jazerčania v košickej MHD o nervy?

Za hodinu musia nahradiť 20 električiek autobusmi. Odkiaľ ich zoberú, nevysvetlili.

Horolezec Martin: Každé zastavenie pri výstupe znamená koniec

Traumatológ má na konte zatiaľ Kilimandžáro, Mont Blanc a Aconcaguu.

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

KOMENTÁRE

Barometer policajnej korupcie? Ako hladko kúpite drogu

Drogový biznis sa globalizuje a digitalizuje.

ŠPORT

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom

Synovia majstra sveta prekonali otca.

Najčítanejšie na Korzár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 10. Jarné prázdniny pri mori?
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 6. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 7. Stanovisko Klubu pre Bratislavu k zákazu hazardu v Bratislave
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Mesto Medzev v Charte európskych vidieckych obcí
 10. Valentínska nálada v Poluse pokračuje
 1. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 13 890
 2. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 11 074
 3. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 6 464
 4. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 5 937
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 5 750
 6. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 5 726
 7. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 4 410
 8. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 4 407
 9. Jeden z najkrajších interiérov má Meridiana v Prievidzi 3 441
 10. Jarné prázdniny pri mori? 3 178

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop