z boháčom ponúka jachtu s minimálnou resp. až nulovou tzv. uhlíkovou stopou. Táto jachta teda neprodukuje temer žiadne (v niektorom režime vôbec žiadne) emisie kysličníka uhličitého či ďalších skleníkových plynov, ktoré zaťažujú atmosféru a podľa dnešných znalostí prispievajú ku globálnemu otepľovaniu. Ide o jachtu s názvom Ocean Empire LSV, ktorá podľa Richarda Sautera, šéfa dizajnu spomenutej firmy, ponúka komunite superjachtárov odpútať sa od doterajšej závislosti na neobnoviteľných zdrojoch energie a využívať obnoviteľné zdroje, ktoré boli a sú vždy prítomné v zemskej biosfére.
Aké inovatívne technológie jachta Ocean Empire LSV prináša? Je ich niekoľko. Hlavným a najdôležitejším zdrojom energie pre jachtu je staré dobré Slnko. Slnečné žiarenie, dopadajúce na slnečné články s celkovou plochou 400 štvorcových metrov, generuje až 70 kW elektrickej energie. Slnečným žiarením sú osvetľované aj dve veľké hydroponické farmy (s celkovou plochou 30 štvorcových metrov) na palube jachty (hydroponické farmy umožňujú pestovanie rastlín, a teda aj zeleniny, bez pôdy, len v živných roztokoch). Druhým energetickým zdrojom unikátneho plavidla je energia vetra. Jachta je vystrojená pomocnou plachtou SkySail (výrobok rovnomennej hamburskej firmy), ktorá sa z prednej časti lode vypúšťa podobne ako detský šarkan. Táto plachta či veľký šarkan má plochu 80 štvorcových metrov a pri dobrom vetre ťahá loď silou, ktorá zodpovedá pohonu lode motorom výkonu 200 kW. Tretím zdrojom energie je energia získavaná z morských vĺn skutočne originálnym systémom, nazvaným Motion Damping Regeneration, čiže čosi ako regenerácia tlmenia pohybu. Tento systém, vyvinutý v spolupráci s firmou Maurer Sohnes GmbH, je založený na princípe tzv. ladených tlmičov využívaných v niektorých moderných mrakodrapoch na tlmenie ich výkyvov. Na jachte pôsobí ako tlmič výkyvov 16-tonový blok akumulátorov, ktorého kmitavý pohyb (spôsobený výkyvmi jachty) sa využíva na pohon lineárnych generátorov, schopných produkovať až 50 kW elektrickej energie.
Loď je, pochopiteľne, vystrojená aj klasickou hnacou sústavou, ktorej základom je hospodárny vznetový motor Daimler DD 16 s maximálnym výkonom 350 kW. Motor poháňa generátor, ktorý elektrickou energiou zásobuje hnacie striedavé indukčné elektromotory Siemens s výkonom 350 kW. Superjachta Ocean Empire je vlastne dvojtrupový katamaran s celkovou dĺžkou 44 m, šírkou 15,5 m a ponorom len 80 cm. Hmotnosť lode je menej než 85 ton. Jachta má osem členov posádky a môže poskytnúť luxusné kajuty desiatim cestujúcim. Firma Sauter Carbon Offset Design je schopná takúto ekologicky prijateľnú jachtu postaviť do 18 mesiacov od získania objednávky, pričom si za ňu nechá zaplatiť, v závislosti od požadovaného stupňa výbavy, minimálne 17 miliónov dolárov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.