Aj keď v mnohých vyspelých krajinách sa vedú intenzívne kampane, upozorňujúce na škodlivosť fajčenia a fajčiari sú vytláčaní z verejnej sféry a pomaly môžu "huliť" už len doma, v niektorých menej rozvinutých krajinách je fajčenie stále ešte rozšíreným spoločenským javom. Medzi tieto krajiny patrí aj Čína. V tejto krajine sa ešte pred niekoľkými desaťročiami zadarmo v lietadlách rozdávali balíčky cigariet, tie našli hostia aj vo svojich hotelových izbách a nefajčiarske vozne na železniciach neexistovali.
Pozdrav ponúknutím cigaretky
Aj keď to sa zmenilo, fajčenie ostáva v Číne tuhým zvykom, pretože je stále ešte neodmysliteľnou súčasťou čínskeho sociálneho života. Bežným zvykom je "pozdraviť" známeho pri stretnutí ponúknutím cigaretky (tento zvyk u nás už zrejme drahé cigarety "zabili"). Podľa prieskumov pravidelne fajčí vyše 300 miliónov Číňanov, pričom väčšinou ide o mužov, aj keď v ostatnom období pribúdajú fajčiarky a fajčiaci tínedžeri.
Nechcené druhotné fajčenie
Prieskum tiež ukázal, že sedem z desiatich dospelých Číňanov je počas týždňa vystavených tzv. druhotnému fajčeniu. Odhaduje sa tiež, že fajčenie ročne "zabije" viac než milión Číňanov, ktorí zomrú na chronické respiračné choroby a na rakovinu postihujúcu pľúca, ústa, pečeň či žalúdok. Ešte horšie to má byť v budúcnosti, pretože podľa predpokladov Čínskeho centra na kontrolu chorôb hrozí, že počet obetí fajčenia stúpne do roku 2030 na 3,5 milióna.
Fajčili a dožili sa vysokého veku
Zafajčiť si po jedle je pre Číňanov stále bežným zvykom, a to v súlade s populárnym sloganom "fajčenie po jedle je lepšie ako život po smrti". K temer kultovej popularite fajčenia v Číne nemalou mierou zrejme prispeli aj bývalí čínski vodcovia: predseda Mao bol tuhý fajčiar a dožil sa veku 82 rokov, no a bývalý generálny tajomník Komunistickej strany Číny Teng Siao-pching (všade vo svete známy ako Deng Xiaoping), ktorý fajčil cigarety značky Panda, zomrel až vo veku 92 rokov.
400 značiek cigariet
Aj mnohé čínske celebrity, či už ide o umelcov a dokonca aj atlétov, fajčia na verejnosti. Tabak a tabakové výrobky sú preto v Číne veľkým "biznisom". V Číne sa vyrába vyše 400 značiek cigariet, pričom tabakový priemysel zaplatil v roku 2009 štátu na daniach vyše 75 miliárd dolárov. V Číne síce zatiaľ nemusí byť na škatuľkách s cigaretami varovanie o zdravotnom riziku fajčenia, ale určité protifajčiarske opatrenia sa tam už zavádzajú.
Zavádzajú sa zákazy
Zakázané sú reklamy cigaretových výrobkov na verejnosti i sponzorovanie športových a kultúrnych podujatí tabakovými firmami. Vláda tiež začala s edukačnou kampaňou na školách i v médiách. Čínska vláda dokonca nedávno vydala nariadenie o zákaze fajčenia na verejných mestách a na pracoviskách, ako aj v prostriedkoch hromadnej dopravy. V skutočnosti sa však tento zákaz v reštauráciách, pohostinstvách, kaviarňach a karaoke baroch zatiaľ zväčša ignoruje.
Nízke pokuty
Vláda síce kontrolami poverila okolo 100 000 inšpektorov, ale tí môžu uložiť za porušenie zákazu pokutu len vo výške okolo 1,4 dolára, čo nemotivuje na dodržiavanie zákazu. Čínska spoločnosť zatiaľ považuje fajčenie za prijateľné spoločenské správanie a fajčenie preto ostáva populárne. Experti sa však domnievajú, že keď sa fajčenie podarilo obmedziť vo väčšine vyspelých i mnohých rozvojových krajinách, stane sa aj súčasný tabakový ošiaľ Číňanov čoskoro minulosťou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.