Ak sa rozprávate s ľuďmi a oni odrazu o krok, dva nenápadne ustupujú, môže byť dôvodom práve zápach z úst. No keďže je to nepríjemné, väčšinou vás na to nik otvorene neupozorní. Človek, ktorému zapácha z úst, pritom o tom často ani netuší.
Ak máte niekoho, komu dôverujete, môžete sa ho na to otvorene opýtať. Je však aj rýchly "test", ako zistiť, či váš dych nie je nepríjemný - zvlčite si zápästie malým množstvom slín a ovoňajte. Je to nepríjemné? Tak taký je potom pravdepodobne aj váš dych. A aké to môže mať dôvody?
Jedlo
Cesnak je obľúbenou koreninou, ktorú používame do mnohých jedál. No je, žiaľ, aj pôvodcom nepríjemnej vône. Rovnako ako cibuľa. Aj alkohol či kávu cítiť človeku ešte istý čas z dychu. Aj nepravidelné jedenie či diéty môžu spôsobovať zápach z úst - napr. keď je veľmi chudobná na uhľohydráty. Nedostatok uhľohydrátov totiž nabúra prirodzenú premenu tukov v tele. Ako náhrada sa produkujú ketónové látky, ktoré spôsobujú tzv. acetónový dych. Bez výčitiek svedomia si teda občas doprajte aj croissant.
Fajčenie
Ste fajčiarka? Odhliadnuc od zdravotných nástrah, ktoré sú s tým spojené, ide tento zlozvyk ruka v ruke s nepríjemným dychom. Fajčenie navyše dráždi ďasná a zvyšuje riziko ich ochorenia, ktoré tiež spôsobuje zápach z úst. Ak sa fajčenia nechcete vzdať, musíte sa dôkladne starať o ústnu hygienu a vo vašej kabelke by nikdy nemali chýbať žuvačky a fľaška s čistou vodou. Keďže naše telo pozostáva predovšetkým z vody a aj samotné sliny potrebujú na to, aby sa mohli tvoriť, dostatok tekutín, netreba zabúdať na dôkladný pitný režim. Znamená to dva litre vody denne, pričom do tohto objemu nezarátavame kávu, čaj ani nijaké sladené limonády. Ak svoje telo dostatočne zavodníte, výrazne sťažíte svojim ústnym baktériám tvorbu aromatických plynov.
Ústna hygiena
Absolútnym základom boja proti nepríjemnému zápachu je ústna hygiena. Starajte sa o svoje zuby a ústnu dutinu pravidelne! Používanie zubnej kefky však podľa odborníkov nestačí. Dokúpte si aj medzizubné kefky a dentálne nite, aby ste čo najúčinnejšie vyčistili medzizubné priestory. Ďalším dôležitým úkonom je očista jazyka. Hoci u nás to ešte stále nie je bežne zaužívané, v Indii je to prirodzená súčasť hygieny. V obchodoch dnes už bežne dostať kúpiť špeciálne škrabky na jazyk, s pomocou ktorých možno odstrániť nepriaznivý povlak. Ten môže byť takisto zdrojom zápachu. Namiesto škrabky však môžete použiť aj obyčajnú polievkovú lyžicu. Otočte ju dnom nahor a predný okraj lopatkovitej časti vám dobre poslúži ako bezpečná stierka, ktorou jazyk očistíte niekoľkými ťahmi od koreňa k špičke. Poslúži na to však aj mäkká zubná kefka. Zároveň je to dobrá reflexná automasáž - na jazyku sa totiž nachádzajú reflexné body celého organizmu. Na záver si dobre vypláchnite ústa.
Zápaly ďasna
Ak sa o ústnu hygienu dôkladne staráte, dostatočne pijete a napriek tomu sa vás problémy s dychom držia, vezmite si pod lupu svoje ďasná. Pri paradentóze zapríčiňujú baktérie zápalové zmeny ďasien. Krvácajúce ďasná a zápach z úst sú dostatočné dôvody na to, aby ste vyhľadali zubného lekára a dali si skontrolovať chrup. Okrem iného tak môžete predísť alebo včas podchytiť paradentózu.
Zdravotné problémy
Hoci to býva zriedkavé, predsa stojí za zmienku, že zápach z úst môže byť spôsobený aj chorobami. Spôsobujú ho infekcie dýchacích ciest, objavuje sa pri cukrovke, ochoreniach pečene a obličiek, pri pálení záhy. V každom prípade je nutné vyhľadať lekára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.