Korzár logo Korzár

Krokodíly - najstaršie živočíchy Zeme

Krokodíly sú jedinými obrovskými plazmi, ktoré prežili z dávnych dôb. Objavili sa v období triasu pred 250 miliónmi rokov.

Iba oni a niektoré druhy korytnačiek si pamätajú časy, keď Zem obývali dinosaury. Patria zároveň medzi vôbec najväčšie stavovce, ktoré sa odvážia na súš.

Sú to predátori žijúci v tropických oblastiach Afriky, Ázie, Ameriky i Austrálie. Vlastným životným prostredím krokodílov je voda, vyhľadávajú najradšej pomalé riečne toky a jazerá. Niektoré druhy žijú aj v moriach pri pobreží. Ich potravou sú rôzne cicavce, vtáky, ryby a iné plazy.

Telo krokodílov sa dá prirovnať k veľkému tanku. Je kryté rohovitými štítmi, pod ktorými ležia kostené platne. Plávajú pomocou silného, zo strán splošteného chvosta, a končatiny majú pritisnuté k telu. Šupiny sú naozaj tvrdé. Oči sú na vrchnej strane hlavy, čo umožňuje sledovanie okolia, keď je zvyšok tela ponorený. Žalúdok krokodíla je veľký ako basketbalová lopta.

Najväčším známym druhom je krokodíl morský, ktorý dosahuje dĺžku aj viac ako 7 metrov a hmotnosť okolo 1 tony. Je tak najväčším súčasným plazom na svete. Veľa ľudí vníma krokodíla ako nebezpečné a krvilačné zviera.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vyhráva väčší a silnejší

Krokodíl vidí vo vode jasne, čo mu umožňujú očné zreničky, tzv. žmurky. Jedným pohybom chvosta sa dokáže vzdialiť až 30 metrov. Nedokáže cúvať. Keďže sú to studenokrvné zvieratá a nedokážu regulovať svoju teplotu tela, otvárajú papuľu a tak sa ochladzujú. Najčastejšími zlodejmi a pojedačmi vajec krokodíla sú varany.

V spoločenstve týchto plazov platia zákony džungle - väčší a silnejší vyhráva. Vták trochylus je však známy tým, že žije v symbióze s krokodílom a slúži mu ako čistič chrupu. Vyberá mu spomedzi zubov zvyšky mäsa. Aj pijavice fungujú ako zubná kefka.

Tieto živočíchy majú štvorkomorové srdce ako vtáky a cicavce a kanál na prívod vzduchu do nozdier celkom oddelený od úst, čo im umožňuje chytať a žuť potravu pod vodou, pričom majú nozdry nad hladinou vody, takže dýchanie pokračuje nepretržite.

Krokodíly majú najsilnejší stisk čeľustí zo všetkých zvierat na Zemi. Svaly zvierajúce papuľu majú veľmi silné, ale svaly, pomocou ktorých čeľuste otvárajú, sú slabé, takže človek mu môže udržať papuľu zatvorenú. Naopak, je prakticky nemožné držať mu ju otvorenú. Je schopný rozhryznúť aj hrubý kmeň stromu. Tráviace šťavy krokodíla dokážu rozložiť i oceľový klinec. Pri plávaní prehĺtajú kamene, ktoré im uviaznu v žalúdku a pomáhajú im udržať sa vo vodorovnej polohe.

Pre krokodíly nie je cudzí kanibalizmus. Navzájom sa požierajú. Skupiny tvoria väčšinou jedinci tej istej veľkosti. Skupiny malých krokodílov sa im vyhýbajú, aby ich nezožrali. Väčšinu času sa krokodíly vyhrievajú na slnku. Vtedy nemajú záujem o potravu a nastáva čas pre vtáky, ktoré im môžu robiť dentálnu hygienu.

Pri love uhryznú korisť veľkou silou a udrú ju chvostom. Úder je taký silný, že zrazí zviera, ktoré by inak mohlo ešte uniknúť. Potom ju stiahnu do vody a utopia. V Afrike padne za obeť krokodílom ročne 3-tisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Najnebezpečnejší žije v Níle

Najnebezpečnejší z 23 známych druhov je krokodíl nílsky. Dožíva sa viac než 100 rokov a pohybuje sa neuveriteľne rýchlo. Veľmi dravý a útočný je krokodíl americký, cejlónsky je najväčší slanovodný, najlenivejšiu povahu má močiarový, ktorého v Indii považujú za posvätné zviera. Najmenší je tupopyský, ktorý má platničky aj na bruchu.

Krokodília koža je v móde a výrobky z nej prinášajú veľké zisky. Neobmedzený lov ich dotlačil takmer k zániku. Najviac poznatkov a informácií priniesli svetu dvaja prírodovedci z Austrálie Steve Irwin a jeho otec Bob. Ukázali svetu, ako ich chrániť a ako sa k nim správať. Irwin chytal krokodíly a premiestňoval ich tam, kde by nikomu neublížili. Zaslúžil sa o zväčšenie ich populácie. Paradoxne nezahynul v papuli žiadneho z nich. Pri nakrúcaní dokumentu ho bodla do srdca raja.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 631
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 136
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 131
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 247
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 190
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 907
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 731
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 540
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu