Korzár logo Korzár

Seržant Michal Strenk: Rodák z Jarabiny na východnom Slovensku

Severozápadne od okresného sídla Stará Ľubovňa leží neveľká obec Jarabina. Rozprestiera sa na južných svahoch Ľubovnianskej pahorkatiny a v minulosti bola známa takzvanou Jantárovou cestou.

Predlohou bola fotka. Pamätník vojakov vztyčujúcich americkú vlajku na tichomorskom ostrove Iwo Jima.Predlohou bola fotka. Pamätník vojakov vztyčujúcich americkú vlajku na tichomorskom ostrove Iwo Jima. (Zdroj: archív)

Táto dedinka vošla do povedomia aj Jarabinským prielomom, ktorý bol v roku 1967 vyhlásený za prírodnú pamiatku. Ide o pôsobivú kaňonovitú dolinu. Tiesňavou vedie turistický chodník, ktorý okrem vodopádov a kaskád na miestnom potoku Malý Lipník kopíruje aj impozantnú Čertovu skalu, sedlo Vabec a ďalšie atraktívne zaujímavosti tohto odľahlého regiónu na severovýchode našej krajiny. Jarabinu však treba vnímať aj v kontexte novodobej histórie, ktorá je pre súčasnú generáciu menej známa.

JARABINA. V časoch vysťahovalectva z obce odišli mnohí jej obyvatelia za prácou do Ameriky. Bola medzi nimi aj mladá rodina Strenkovcov s trojročným synom Michalom. Po strastiplnej ceste sa napokon usadili v baníckom meste Johnstown v štáte Pennsylvania, kam prichádzala početná komunita väčšinou z východného Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Definitívneho dobytia sa nedožil

Po ukončení strednej školy Michal vstúpil ako dobrovoľník do armády, kde postupne dosiahol hodnosť seržanta. Počas druhej svetovej vojny zastával funkciu veliteľa hliadky námornej pechoty, ktorá v boji o japonský ostrov Iwo Jima v Pacifiku 23. februára 1945 vztýčila víťaznú zástavu na vrchole vyhasnutej sopky Mount Suribachi. Historický okamih zachytil svojím fotoaparátom americký fotoreportér Joe Rosenthal. Za unikátnu snímku získal prestížnu Pulitzerovu cenu. Fotografia bola neskôr predlohou poštových známok, vydaných v USA v rokoch 1975 a 1995 na počesť víťazstiev amerických vojakov na frontoch 2. svetovej vojny. Prvá z nich vyšla v rekordnom náklade vyše 150 miliónov kusov a čoskoro sa stala známou po celom svete.

Žiaľ, jediný Slovák zo skupiny piatich bojovníkov vztyčujúcich zástavu, sa definitívneho dobytia ostrova Iwo Jima nedožil. Seržant Michal Strenk svoju životnú púť ukončil 1. marca 1945 vo veku 26 rokov. Stalo sa tak v osudovej chvíli, keď si do piesku zaznamenával náčrt ďalšej pripravovanej bojovej akcie. Pôvodne ho pochovali priamo na ostrove. Začiatkom roka 1949 jeho telesné pozostatky spolu s ostatnými padlými bojovníkmi previezli a s adekvátnou poctou uložili na Arlingtonskom národnom cintoríne vo Washingtone, ktorý je miestom posledného odpočinku amerických vojnových hrdinov a veliteľov.

V povojnových rokoch sa fotografia Joea Rosenthala stala impulzom pre vytvorenie dvadsaťštyrimetrového súsošia znázorňujúceho triumfálnu udalosť na bojisku v Tichomorí. Monumentálny stotonový bronzový odliatok je postavený v bezprostrednej blízkosti Arlingtonského národného cintorína a navždy bude pripomínať hrdinstvo počas apokalyptickej vojnovej tragédie. Autorom pamätníka americkej námornej pechoty vztyčujúcej víťaznú zástavu je sochár Felix W. de Veldon.

SkryťVypnúť reklamu

Rodní naňho pamätajú

Rodná obec na svojho slávneho rodáka nezabúda. Na počesť Michala Strenka sa od roku 2001 pravidelne na jeseň v Jarabine organizuje turistický pochod v prekrásnom prostredí okolitej prírody. Pred troma rokmi bola na jeho rodnom dome slávnostne odhalená pamätná tabuľa s textom: "V tomto dome sa roku 1919 narodil Michal Strenk, seržant námornej pechoty USA, ktorý spolu so svojimi bojovníkmi vztýčil v roku 1945 americkú zástavu nad bojiskom na ostrove Iwo Jima v Pacifiku. 5. máj 2007." Na slávnostnom akte sa okrem obyvateľov Jarabiny a Slovákov žijúcich v zahraničí zúčastnil aj vtedajší veľvyslanec USA na Slovensku Rodolphe M. Valley a pridelenec obrany USA podplukovník John R. Vallace. Bronzovú tabuľu s nápisom venovalo obci Ministerstvo obrany SR a jej autorom je sochár Ladislav Sabo.

V máji toho roku Jarabina zažila ďalšiu významnú udalosť, keď jej slávnemu rodákovi Michalovi Strenkovi bolo udelené slovenské občianstvo in memoriam. Desiateho novembra sme si pripomenuli 91. výročie narodenia tejto výraznej osobnosti našej novodobej histórie, ktorá natrvalo bude spájať očarujúci kút východného Slovenska s Arlingtonským národným cintorínom v ďalekom Washingtone.

Pamätná tabuľa. Na rodnom dome Michala Strenka v Jarabine. Foto: Tamara Hrabková

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Tamara Hrabková

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 725
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 232
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 139
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 253
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 993
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 953
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 811
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 354
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu