Firmu The Goodyear Tire & Rubber Company založil v roku 1898 istý Frank Seiberling, a to na počesť človeka, ktorému je venovaná dnešná časť nášho seriálu. Je ním Charles Goodyear, vynálezca vulkanizácie, teda procesu, bez ktorého by zrejme neexistovali dnešné pneumatiky a tisíce ďalších výrobkov z gumy.
Základom je latex
Základnou surovinou na výrobu gumy je latex, čo je prírodný (resp. dnes už aj umelý) produkt, vytekajúci z kôry kaučukovníka brazílskeho, ktorý rastie najmä v Južnej a Strednej Amerike. Koaguláciou latexu a pridaním rôznych prísad vzniká kaučuk. Slová kaučuk, kautschuk či caoutchouc majú svoj pôvod v indiánskych výrazoch cao (strom) a ochu (slzy), ktoré označovali "plačúci strom", čiže kaučukovník.
Už pred Kolumbom
Stredoamerické národy používali kaučuk už v predkolumbovskej dobe, známe sú napríklad hry s loptou z plného kaučuku. Pretože odpudzuje vodu, kaučuková vrstva sa nanášala na látky, z ktorých sa robili odevy. Stredoameričania pridávali do latexu rôzne prírodné látky, aby z plastickej hmoty urobili akýsi pružný materiál, predchodcu dnešnej gumy. Prvé "gumené" výrobky však mali veľa nedobrých vlastností, z ktorých najzávažnejší bol veľký vplyv teploty na konzistenciu - v horúcom počasí guma mäkla, veľmi sa lepila, v zime tuhla a lámala sa.
Zdravotné i finančné problémy
Vyvinúť proces, ktorý by umožnil stabilizovať gumu, sa podarilo práve Charlesovi Goodyearovi. Charles Goodyear (meno Goodyear znamená dobrý rok) sa narodil 29. decembra 1800 v americkom mestečku New Haven. Ako 21-ročný začal pracovať v otcovej firme, ktorá vyrábala poľnohospodárske nástroje. Neskôr odišiel do Filadelfie, kde si otvoril železiarsky obchod. Zdalo sa, že bude bohatým mužom, ale osud mu neprial - mal žalúdočné ťažkosti a jeho firme sa prestalo dariť.
Začal experimentovať s kaučukom
Niekedy v rokoch 1831 až 1832 sa Goodyear dopočul o kaučuku a začal čítať všetky články o tomto relatívne novom materiáli. Začal s ním experimentovať, pokúšal sa nájsť spôsob, ako odstrániť jeho lepivosť a stabilizovať ho. Ohriatím kaučuku či akejsi prírodnej gumy, jej hnetením v rukách a pridaním určitého množstva oxidu horčíka získal bielu hmotu, ktorá sa už nelepila. Ukázalo sa však, že ani táto nová hmota nie je dlhodobo stabilná. Jeho sklamaní veritelia mu preto ďalší výskum zakázali.
Predal aj nábytok
Goodyear sa však svojej vízie vyrobiť stabilnú gumu nevzdal, preto predal nábytok a odišiel do New Yorku, kde s pomocou známeho lekárnika pokračoval vo svojich výskumoch. Po mnohých pokusoch sa mu podarilo natoľko zlepšiť vlastnosti prírodnej gumy, že spolu so starým obchodným partnerom vybudoval továreň na výrobu rôznych pogumovaných výrobkov. Prišiel však krízový rok 1837, krach firmy a Goodyear bol opäť bez peňazí. V roku 1838 sa stretol s Nathanielom Haywardom, ktorý experimentoval s použitím síry pri výrobe gumy. So sírou začal experimentovať aj Goodyear. Nakoniec sa mu podarilo to, čo nikomu pred ním, a to vyvinúť proces na výrobu stabilnej a pružnej gumy.
Dve verzie vzniku vulkanizácie
Podľa jednej verzie sa to stalo tak, že zmes gumy so sírou spadla na horúcu pec, druhá verzia hovorí, že Goodyear experimentoval s takouto zmesou nad otvoreným ohňom a všimol si, že došlo k jej vytvrdnutiu. Kľúčovým objavom je teda to, že ohriatím prírodnej gumy so sírou vznikne stála, vulkanizovaná guma. Trvalo však ešte niekoľko rokov, kým proces zdokonalil tak, že mu naň v roku 1844 udelili patent.
Pomenovaný podľa boha ohňa
Proces bol nazvaný vulkanizácia podľa rímskeho boha ohňa Vulcana. Na aplikácie základného procesu dostal potom Goodyear vyše 60 ďalších patentov. V podnikaní však nemal šťastie. Veľa peňazí a síl ho stáli patentové spory s niekoľkými inými vynálezcami. V Paríži ho v roku 1855 kvôli dlhom dokonca zatkli.
Goodyear sa v roku 1860 vrátil do New Yorku, aby navštívil svoju chorú dcéru. Keď mu po príchode povedali, že dcéra zomrela, skolaboval a 1. júla 1860 v jednom newyorskom hoteli zomrel.
Rez modernou pneumatikou. Bez procesu vulkanizácie by jej výroba nebola možná. Foto: archív
Reklama z roku 1916. Objav priniesol Goodyearovi slávu, ale nie bohatstvo. Foto: archív
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.