Streda, 26. apríl, 2017 |Meniny má Jaroslava

Medzi ultrabežcami žiarili Lindvai a Evin

Aj v roku 2010 sa najlepší ultrabežci sveta vyšplhali na dva najvyššie vrcholy sezóny.

Slavomír Lindvai. V 24-hodinovke si vylepšil osobák.(Zdroj: archív)

KOŠICE. V polovici mája sa pustili do boja s traťou v okolí francúzskeho mesta Brive-la-Gaillarde, kde Medzinárodná asociácia ultramaratóncov (IAU) zorganizovala 8. majstrovstvá sveta (zároveň to bol 17. európsky šampionát) v behu na 24 hodín, a v novembri sa vybrali až na koniec starého kontinentu, do miniatúrneho Gibraltaru, ktorý hostil účastníkov majstrovstiev sveta v behu na 100 km.

Na francúzskej pôde zažiaril 39-ročný Slavomír Lindvai (PBaH Titus Košice), ktorý v konkurencii 229 vytrvalcov z 32 krajín všetkých kontinentov obsadil výborné 22. miesto (v rámci majstrovstiev Európy figurovalo jeho meno dokonca na 14. priečke) v úctyhodnom osobnom rekorde 241,367 km, keď hodnotu svojho osobáku vylepšil o viac ako 15 kilometrov. Dovtedy sa pýšil výkonom 225,910 km z Taiwanu v roku 2006. V historických slovenských ultramaratónskych tabuľkách sa zaradil na 3. miesto za Ľubomíra Hrma (270,338 km v roku 2001 vo Verone) a Milana Furína (252,646 km v roku 1990 v Paríži). V súťaži reprezentačných tímov na majstrovstvách sveta v Brive-la-Gaillarde obsadilo Slovensko 13. miesto, o čo sa okrem Lindvaia zaslúžili aj Ľubomír Hrmo z Banskej Bystrice (71. výkonom 206,260 km) a František Gallik zo Svitu (78. výkonom 203,005 km).

Na 100-kilometrovú porciu v Gibraltari si trúfla až pätica slovenských ultrabežcov, z ktorých náročná trať na pobreží Atlantiku najlepšie sadla Ondrejovi Evinovi z Bardejova. Ten si v konkurencii 216 vytrvalcov z 35 krajín vybojoval veľmi dobré 30. miesto časom 7:25:53 h. Šesť priečok za ním skončil Peter Tichý z Čadce výkonom 7:35:28 h. Slavomír Lindvai "stihol" stovku za 8:35:17 h a obsadil 72. miesto, Rudolf Lorenčík (MČ Ťahanovce) dobehol 78. v čase 8:55:11 h a Ján Bujňák (Martin) bol 82. výkonom 9:23:34 h. V súťaži družstiev sa Slovensku opäť ušla 13. priečka.