Korzár logo Korzár
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Prestať s fajčením mnohí bez pomoci nedokážu

Dali ste si novoročné predsavzatie, že prestanete fajčiť? Vaše pľúca aj peňaženka sa vám poďakujú. Štatistiky sú kruté.

Helena Semanová. Vedie košickú poradňu odvykania od fajčenia.Helena Semanová. Vedie košickú poradňu odvykania od fajčenia. (Zdroj: jog)

Na Slovensku fajčí 38 percent obyvateľov. V súčasnosti stúpa počet mládeže, ktorá holduje cigarete. Denné fajčenie 13- až 15-ročných pohybuje okolo 8 percent. Podľa svetovej zdravotníckej organizácie WHO začne vo svete denne fajčiť až 100 tisíc detí.

Cigaretu berú do rúk stále mladšie ročníky. Alarmujúci je výskyt fajčenia najmä u mladých dievčat. Lekári varujú pred škodlivými následkami fajčenia, poradne na odvykanie však zívajú prázdnotou. "Pravdou je, že v tínedžerskom veku fajčí viac dievčat. Sústreďujeme sa na túto skupinu, stále sa upozorňuje, že je to budúca matka," hovorí Helena Semanová z košickej pobočky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Ten prevádzkuje v mestách poradne odvykania od fajčenia.

„Kto má záujem, príde, najprv rozhovormi a dotazníkmi zistíme, kedy začal fajčiť, koľko cigariet denne fajčí a urobíme test nikotínovej závislosti, kde zistíme, aká silná je závislosť fajčiara," opisuje Semanová, ktorá vedie košickú poradňu. Je zdarma, prístupná je raz týždenne. U fajčiarov tu stanovujú pomocou špeciálneho prístroja Smokerlyzer aj koncentráciu škodlivín vo vydychovanom vzduchu.

Ekonomické dôvody

„Prichádzajú k nám klienti buď úplne mladí, stáva sa, že prídu do poradne s rodičom, len preto, že dotyčný je 16-ročný a rodič chce, aby prestal fajčiť. Ide o tlak z rodiny. Fajčenie je obzvlášť škodlivé pre vyvíjajúci sa organizmus. Čím skôr niekto začne fajčiť, tým rýchlejšie vzniká závislosť na nikotíne."

Druhú skupinu tvoria ľudia v produktívnom alebo poproduktívnom veku, ktorí sú silní fajčiari, no chcú sa zbaviť zlozvyku. „A to buď z ekonomických dôvodov, čo v dnešnej dobe nie je málo, pretože silný fajčiar vyfajčí najmenej krabičku denne, a to finančne mnohým nevychádza," tvrdí odborníčka. Ak sú totiž v rodine napríklad dvaja silní fajčiari, ktorí potrebujú každý krabičku denne, mesačne ich cigarety stoja až 150 eur.

Skupinovo nie

Ďalším dôvodom, prečo prestať fajčiť, sú zdravotné problémy. Lekárov posielajú do poradne aj sami doktori. „Mnohokrát nám pošlú klientov, ktorí napríklad prekonali infarkt srdca a lekár, ktorý sa oňho staral, mu povie, že musí prestať fajčiť. Fajčiar si to síce uvedomuje, na druhej strane stále cíti túžbu po cigarete. A tu pomáhame my."

V zahraničí fungujú skupinové poradne, kde sa fajčiari vzájomne podporujú. Podľa Semanovej sa ale fajčiari nechcú vzájomne stretávať. „Praktizujeme individuálny prístup. Je pravda, že by mohli byť skupinové sedenia, ale tie sme už dosť dlhú dobu neabsolvovali, je ťažké dať dokopy naraz 4-5 ľudí v rovnakom čase, navyše, keď som sa ich na to spýtala, nemali záujem o skupinovú terapiu."

Dvaja mesačne

Poradňa však bojuje s nízkou návštevnosťou. „Ak prídu dvaja za mesiac, je to úspech," priznáva Semanová. Fajčiarov preto vyhľadávajú aktívne. „Chodíme za nimi, najčastejšie na učňovské a stredné školy, kde je fajčenie zastúpené pomerne v dosť vysokom množstve. Chodíme aj do firiem, za september som jednorazovo vyšetrila asi 50 ľudí v produktívnom veku." Okrem škôl chodí s tímom príležitostne aj do obchodných centier medzi širokú verejnosť.

Zaberá pevná vôľa

Protifajčiarske náplaste či pastilky považuje Semanová len za pomocné barličky. „V prvom rade musí túžba prestať fajčiť vzniknúť v hlave, hlavnú rolu hrá pevná vôľa. No tá je u fajčiarov diskutabilná, pretože nikotín v cigarete spôsobuje v mozgových bunkách závislosť. Polčas rozpadu nikotínu je približne hodina, to znamená, že silnejší fajčiar si musí každú hodinu ísť zafajčiť, pretože mozgové buky sú zvyknuté na nikotín. Ak si nezapáli, je nervózny."

Za dobu, ktorá Semanová poradňu vedie, si pamätá len na jeden úspešný prípad. „Žena, ktorá tu niekoľko mesiacov poctivo chodila, nakoniec s fajčením úplne prestala. Najprv znížila počet cigariet a prešla na slabšie cigarety." Zdôrazňuje, že na definitívne zbohom cigaretám zaberá len pevná vôľa.

Smokerlyzer. Prístroj ukazuje koncentráciu škodlivín vo vydychovanom vzduchu. Foto: jog

Čo sa deje po poslednej cigarete

Po 24 hodinách sa telo zbaví oxidu uhoľnatého v krvi
Za niekoľko dní sa zlepší chuť, čuch a dýchanie
O niekoľko týždňov sa zlepší prekrvenie celého tela aj celkový zdravotný stav
Behom niekoľkých mesiacov ustupujú problémy s dýchaním
V priebehu niekoľkých rokov sa o 50 percent znižuje riziko rakoviny pľúc a riziko infarktu
Po približne desiatich rokoch sa bývalý fajčiar dostáva na úroveň nefajčiara

jog
Prečo prestať fajčiť

Na choroby spôsobené fajčením umiera na Slovensku 20 percent ľudí
Každá cigareta skracuje život priemerne o 5 minút. Pri 15 cigaretách denne sa život za jeden rok fajčenia skráti o 18 dní
Fajčenie sa podieľa 90% na riziku rakoviny pľúc a 60% na rakovine močového mechúra
Fajčenie spôsobuje 25krát vyššiu pravdepodobnosť výskytu zhubného nádoru
Fajčiarom sa znižuje kapacita pľúc, u silných fajčiarov môže byť znížená až o dve tretiny. To spôsobuje zhoršené dýchanie a znižuje fyzickú výkonnosť. Chronické pľúcne choroby sú na 75% zavinené fajčením

jog
Ako si znova nezapáliť

Pevná vôľa
Zmena prostredia
Symbolická rozlúčka s cigaretou
Nahradenie fajčenia inou činnosťou
Podpora okolia a odborníka

jog
Koľko ušetríte

Ak fajčíte krabičku cigariet denne (2,50 eur)

za 1 mesiac fajčenia miniete 75 eur (2 259 Sk)
za 3 mesiace fajčenia miniete 225 eur (6 750 Sk)
za 1 rok fajčenia miniete 912 eur (27 360 Sk)
za 5 rokov fajčenia miniete 4 562 eur (136 875 Sk)
za 10 rokov fajčenia miniete 9 125 eur (273 750 Sk)
za 20 rokov fajčenia miniete 18 250 eur (547 500 Sk)

jog
Anketa

Skúšali ste prestať fajčiť?

Opýtali sme sa Košičanov ako často si cigaretu zapália, či skúsili skoncovať s fajčiarskym zlozvykom a či sa im to podarilo. Oslovení sa zhodujú na tom, že prestať fajčiť je otázkou pevnej vôle.


Hajnalka,
Študentka


Fajčím len sem - tam, takže som nemusela skúšať s tým prestať. Nemám s tým problém, keď nefajčím. Fajčím ani nie raz týždenne, niekedy raz - dvakrát týždenne. To je málo, nie som preto na cigarety navyknutá, zapálim si, len keď je nejaká akcia alebo si vyrazíme s kamarátmi von. Prestať zatiaľ nechcem.


Marek Demčák,
Študent

Cigaretu si dám raz za týždeň, takže zatiaľ som o tom nerozmýšľal. Keby som chcel prestať fajčiť, musel by som si pozrieť nejaké videá na internete, ktoré ma presvedčia o nefajčení, alebo si pozrieť nejaké pľúca, ktoré pôsobia nečernelo. Toto možno zaberá. Fajčím ale málo, keď som s partiou. Nekupujem si balíčky cigariet, ak ma niekto ponúkne, dám si.


Ján
nezamestnaný

Prestať fajčiť to je najlepšia vec. Už som prestal hádam 10 krát. Najprv som zahodil cigarety, najdlhšie mi to vydržalo rok. Mal som celý rok chute, potom som ale začal znova. Myslím si, že pomáha pevná vôľa alebo nejaká odpudzujúca reklama. Najdôležitejšie je nezačať fajčiť, keď to človek skúsi, stále viac a viac ho to ťahá. Denne vyfajčím 20 cigariet, niekedy aj viac.


Laco Bartók
IT pracovník

Fajčiť som začal pred rokom a zatiaľ som nemal dôvod prestať, pretože nefajčím veľa. Závisí to od toho či idem von s kamarátmi alebo sedím doma. Keby som fajčil dlhšie a chcel prestať jednoducho by som prestal cigarety kupovať. Žiadne náplaste, len pevná vôľa, je to psychická závislosť. V podstate chcem prestať fajčiť, aj keď je to najlepšia socializačná činnosť.


Michal
IT pracovník

Fajčím šesť rokov, približne 10 denne. Doteraz som nepociťoval potrebu prestať, aj keď mi to niekedy napadne, ale nikdy to nie je seriózne, že už s tým seknem. Myslím, že pomáha silná vôľa, ak by som mal motiváciu, vedel by so prestať, je to skôr sociálny návyk ako nikotínový. Keby som mal zdravotné problémy, prestal by som.

Pripravila: Jana Ogurčáková
Foto: Veronika Janušková

Náš tip - Európska únia v SR podporuje kampaň Help - Za život bez tabaku na Slovensku. Viac na stránke www.stopfajceniu.sk

Prehľad

Kde nájdete poradne

Košice

Protifajčiarska poradňa na ulici Senný trh 4 je prístupná v stredu od 13.30 hod. do 15.30 hod. Objednávať sa môžete osobne alebo na tel. č. 055 / 6227355. Linka na odvykanie od fajčenia je 0850 111 682.

Prešov

Poradňa na odvykanie fajčenia je na Hollého 5. Otvorená je každú stredu od 7.30 do 10.30 hod. Kontakty: Tel.: 051/773 42 67, po.deveckova@uvzsr.sk.

Svidník

Poradňa je Ul. Sovietskych hrdinov 79, pracuje každú stredu od 13.30 do 15.30 a podľa dohovoru. Kontakty: Tel.: 054 / 788 00 14, 054 / 788 00 20, szusk@szusk.sk.

Bardejov

Poradňa je na Kuznámyho 18, otvorená v utorok a piatok od 8.00 do 10.00 hod. a podľa dohovoru. Kontakty: 054 / 488 07 14, poradna@ruvzbj.sk.

Vranov nad Topľou

Poradňa na Pribinovej 95 je otvorená v utorok a štvrtok od 13. do 15.30 hod. Kontakty: 057 / 446 46 31, ruvzvt@ruvzvt.sk .

Poprad

Poradňa je na Zdravotníckej ulici 3 v Poprade. Poradňa poskytuje aj telefonické poradenstvo na čísle 052/71 25 604.


Stará Ľubovňa

Poradenstvo poskytuje RNDr. Mária Salamonová. Poradňa pracuje v stredu od 13.do 15. hod. priamo v budove RÚVZ na Obrancov mieru 1. Aj telefonické poradenstvo na číslach: 052/42 80 105, 0902 607 286.

Trebišov

Poradňa pracuje v pondelok a stredu od 13. do 15. hod., vo štvrtok od 08. do 10. hod. na Jilemnického ulici 3370/2. Poskytuje aj telefonické poradenstvo na číslach 056 /666 0619 a 056 / 668 1272.

Humenné

Poradňa pracuje každý deň od 8. do 10. hod na Ul. 26. novembra č. 1507/2. S poradňou sa možno skontaktovať aj telefonicky na čísle 057/ 775 5045 alebo mailom na hn.poradna@uvzsr.sk

Michalovce

Poradňa na odvykanie od fajčenia pracuje na Ulici S. Chalupku 5. K dispozícii je pondelok až piatok od 8. do 12.30 hod. a od 13. do 15. hod. Kontakt: 056 / 688 0626, 688 0623, 688 0635.

Spišská Nová Ves

Poradňa pracuje na Ulici A. Mickiewicza v utorky a štvrtky. Možnosť telefonického objednávania na čísle sekretariátu 053/442 49 58 alebo priamo na oddelení podpory zdravia 053/417 02 43.

Rožňava

Poradenské centrum pôsobí na Špitálskej 3, otvorené je v utorok a vo štvrtok od 7.15 do 11. hodiny.

frk, šim, lyv, mpo, mel, ela


Pripravujeme
Ženy, nebojte sa mamografu!
Kedy máte íst na vyšetrenie? Ktoré nemocnice majú prístroje a ako dlho sa čaká?
V utorok 11. 1. 2011

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 4. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 10. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 1. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 2. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 3. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 4. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 5. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 8. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 9. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 20 469
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 18 588
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 13 887
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 324
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 649
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 241
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 10 476
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 467
 9. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 10 194
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 192
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Košice predali parcely na verejné parkoviská, sú súkromné. Brixi: Nič sa nedá robiť

Za Rašiho to tak schválili, developer nevie prečo. Najviac má Hreha.

Mesto predalo pozemky na verejné parkovacie miesta. Od developera ich získali po 3-tisíc eur s DPH majitelia bytov.

Líder farmárov Oravec namieta košických krajských sudcov

Rozhodovať majú v prípade, v ktorom ho mal napadnúť expolicajt.

František Oravec po incidente na poli.

Hydrometeorológ: Je možné, že dlhú a tuhú zimu už nezažijeme

Ľudia počúvajú len polovicu toho, čo o globálnom otepľovaní hovoríme.

Hydrometeorológ Pavel Šťastný hovorí, že takmer 80 percent škôd pri povodniach vzniká po nevhodných ľudských zásahoch do prostredia.
Rozhovor

Bardejovčana formovala akadémia Legie Varšava. Zahral si aj proti AC Miláno

Po zlomenine Marko Lukáč takmer rok nehral.

Marko Lukáč (vľavo) má pestrý futbalový životopis.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Občania boli veľmi zodpovední, hodnotí Naď. Spokojný je aj Matovič (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 43 843. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 165 obetí.

Minister obrany Jaroslav Naď.
Komentár Tomáša Prokopčáka

Prevrat na STU

Na Slovenskej technickej univerzite sa pokúsia odvolať rektora.

Tomáš Prokopčák.
Zdravotníci v nemocnici v Kyjove.
S prvou republikou sa nám spája doba elegancie, prosperity a pohody. Nie vždy to bola pravda.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop