V nie tak dávnej minulosti, keď svet bol rozdelený (samozrejme z nášho pohľadu) na dobrý socialistický a zlý kapitalistický, možno niekto mohol za najstráženejšiu hranicu na svete považovať práve západnú hranicu socialistického bloku (vrátane našej hranice s Rakúskom). Ani vtedy to však nebola pravda.
Najnepriepustnejšia hranica na svete
Vtedy i dnes je za najstráženejšiu a "najnepriepustnejšiu" hranicu na svete považovaná hranica medzi dvomi štátmi, ktoré sa bežne nazývajú Južná Kórea a Severná Kórea, ale ktorých oficiálne názvy sú Kórejská republika resp. Kórejská ľudovodemokratická republika. Táto hranica medzi dvomi štátmi, ktoré sú technicky stále ešte vo vojnovom stave, je vlastne demarkačnou líniou po podpísaní prímeria medzi spomenutými krajinami, ktoré medzi sebou viedli v rokoch 1950 až 1953 vojnu.
Vyľudnené pásmo šírky 4 km
Šťastím je, že pozdĺž tejto demarkačnej línie vzniklo demilitarizované pásmo, široké približne štyri kilometre a dlhé 250 km, ktoré je úplne vyľudnené. Toto pásmo oddeľuje od seba desaťtisíce po zuby ozbrojených juhokórejských a severokórejských vojakov, schopných okamžite strieľať na čokoľvek, čo sa v demilitarizovanom pásme pohne. O tom, aké zbrane "číhajú" na jednej či druhej strane demilitarizovaného pásma, neexistujú presné informácie. Odborníci len špekulujú o tom, či Južná Kórea osadila alebo neosadila na svojej hranici pásma aj najnovšie robotizované kanónové veže, ktoré mohli vidieť návštevníci na nedávnej výstave Korea Robot World 2010. Ide o vežu s označením Super aEgis 2, ktorú vyvinula juhokórejská zbrojárska firma DoDaam.
Zistí človeka až na 2,2 km
Táto veža je schopná nájsť cieľ veľkosti človeka, zamerať sa naň a vystreliť naňho až do vzdialenosti 2,2 kilometra (teda približne do polovice šírky demilitarizovaného pásma). Vyhľadávací systém pracuje s kamerou na báze CCD prvkov, ktorá má 35-násobný optický zoom a ktorá je v spojení s infračerveným snímačom (deteguje tepelné žiarenie) schopná detegovať cieľ aj v zhoršenom počasí. Po nájdení cieľa je laserovým zameriavačom okalibrovaný zameriavací systém štandardného guľometu kalibru 12,7 mm. Veža však môže byť vystrojená aj automatickým vrhačom granátov kalibru 40 mm alebo akýmkoľvek iným zbraňovým systémom.
Vo výzbroji viacerých krajín
Veža má hmotnosť len 140 kg a možno ju namontovať buď na pevné stanovište, alebo aj na pohybujúce sa vozidlo. Okrem automatického režimu, v ktorom veža takpovediac strieľa na všetko, čo uvidí, môže systém pracovať aj v manuálnom móde. Robotizované veže Super aEgis 2 sú s veliteľským stanovišťom spojené pomocou bezdrôtovej siete. Spomenuté veže už firma DoDaam exportovala do viacerých krajín, okrem iného aj do Spojených arabských emirátov. Mimochodom, na kórejskej demilitarizovanej zóne, ktorá je považovaná za posledné miesto na svete, kam by ste sa mali vybrať na prechádzku, je predsa len čosi pozitívne.
Unikátna prírodná rezervácia
Za vyše pol storočia bez akejkoľvek prítomnosti človeka vznikla zo zóny akási unikátna prírodná rezervácia, v ktorej v pokoji žijú mnohé vzácne druhy zvierat, medzi nimi napríklad kórejský tiger, amurský leopard či ázijský čierny medveď. Ochrancovia životného prostredia dúfajú, že aj po zjednotení oboch kórejských štátov ostane zóna rezerváciou voľne žijúcej zveri. Nedávne udalosti na Kórejskom polostrove však naznačujú, že tak skoro to nebude.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.