Nedeľa, 20. august, 2017 | Meniny má Anabela
MOTIVÁCIOU EURÓPSKY VRCHOL

V talóne je aj niekoľko borcov VÚKABU

Poslednou ostrou súťažou pre našich mladých karatistov (kadetov, juniorov a starších juniorov) v tomto roku bol domáci šampionát v Nových Zámkoch.

Karatisti Unionu. Aj v Nových Zámkoch boli najlepším klubom VÚKABU.(Zdroj: archív)

V hre boli nielen medaily z majstrovstiev Slovenska, ale adeptov na reprezentačný "dres" motivoval aj blížiaci sa európsky šampionát kadetov a juniorov v Novom Sade (vo februári), na ktorý si brúsia zuby aj pretekári Východoslovenskej únie karate a bojových umení (VÚKABU).

KOŠICE. Východniari hrali aj na domácom šampionáte prvé husle a borci z Unionu Košice, KK Kretovič Košice, Metropolu Košice, Kadsuda Sabinov, CVČ Humenné či Goju kai Prešov vybojovali dovedna 23 cenných kovov. "Viacerých pretekárov z týchto klubov posúvajú výborné výkony v Nových Zámkoch aj do záverečnej prípravy na majstrovstvá Európy," potešili reprezentanti aj prezidenta VÚKABU a trénera Metropolu Košice Júliusa Valentu. "Dúfam, že sa prepracujú aj do konečnej nominácie a v Novom Sade budú úspešne reprezentovať Slovensko, VÚKABU i svoje materské kluby."

Veľká maródka v Unione

Povesť najlepšieho klubu VÚKABU potvrdili na novozámockom kolbišti pretekári košického Unionu a s celkovou medailovou bilanciou 3-3-3 obsadili v klasifikácii družstiev 4. miesto. "Keby sa nám podarilo získať ešte jedno prvé miesto, boli by sme najlepším klubom na šampionáte, tak ako v oboch kolách Slovenského pohára," vraví tréner KK Union Peter Bozogáň. "No aj tak som s výsledkami našich mladých karatistov spokojný. Škoda len, že doma zostalo ďalších sedem zranených a chorých pretekárov na čele s Gabrielom Kaletom. Tí, ktorí v Nových Zámkoch boli, však príkladne bojovali a ukázali dobrú formu. Viacerí z nich by mali byť v nominácii na majstrovstvá Európy v Novom Sade."

Nominácia po GP Groatia

Karatistom Unionu v zbieraní medailí dobre sekundovali aj pretekári KK Kretovič, na stupňoch víťazov sa predstavil poltucet jeho borcov, čo ocenil aj klubový tréner a predseda komisie štátnej reprezentácie František Kretovič: "Majstrovstvá Slovenska boli kvalitnou bodkou za dlhou súťažnou sezónou. Z pohľadu reprezentačného trénera môžem konštatovať, že turnaj mal vysokú športovú úroveň a hlavný podiel na tom mali naši reprezentanti pripravujúci sa na majstrovstvá Európy. Prirodzene, tešia ma aj výsledky pretekárov Športového gymnázia na Triede SNP 104 v Košiciach, veď zo siedmich karatistov, ktorí v súťaži štartovali, až šiesti získali medailu. A spokojný môžem byť aj ako klubový tréner KK Kretovič, pretože šesť z ôsmich našich pretekárov stálo na stupňoch víťazov. Veľmi sa mi páčili výkony Jakuba Kabáta, Viktórie Pillarovej, Jarky Baňasovej a Marigony Mehmeti, ktorá napriek vytknutému palcu na nohe dokázala vybojovať druhé miesto. Pre nás sa začína posledná fáza prípravy na európsky šampionát a záverečné nominácie určíme po kontrolnom turnaji Grand Prix Croatia."

Pre Košičanov bude pretekárskou ouvertúrou novej sezóny 4. ročník Memoriálu Michala Bozogáňa (15. 1. 2011), ktorý v športovej hale ŽOU na Palackého ulici organizuje KK Union. Okrem pretekárov zo slovenských klubov potvrdili účasť aj borci z Maďarska, Poľska, Česka, Rumunska, Ukrajiny a na východ Slovenska sa chystajú aj výpravy z Ruska, Bieloruska a Lotyšska.

ZLATÍ VÝCHODNIARI

Union Košice: Kornélia Linkeschová v kumite junioriek do 53 kg, Zuzana Schwartzová v kumite junioriek nad 59 kg, Michal Klima v kumite starších juniorov do 68 kg.

KK Kretovič Košice: Viktória Pillarová v kumite kadetiek do 54 kg, Jakub Kabát v kumite kadetov do 70 kg.

Katsudo Sabinov: Matej Jopek v kumite kadetov do 63 kg.