Pondelok, 18. december, 2017 | Meniny má Sláva, Slávka
ŽIRKOVÁ: MEDZI SVIATKAMI VŠETKO DOBEHNEM

Košičanky v eurolige ešte tak vysoko nevyhrali

Basketbalistky Dobrých anjelov budú môcť tráviť sviatky pokojnejšie. Po piatom víťazstve v eurolige sa im priblížila vidina výhody domáceho prostredia v prípadnom rozhodujúcom zápase osemfinále play-off.

Zabrala v pravú chvíľu. Zuzana Žirková po prestávke ukázala svoje vysoké kvality.(Zdroj: Judita Čermáková)

Na to však potrebujú ešte zabrať v januári.

KOŠICE. Košičanky zdolali v stredu lotyšskú Rigu vysoko 70:48. Dosiahli tak najvyššie víťazstvo vôbec v histórii ich pôsobenia v eurolige. Doposiaľ bola ich "rekordom" výhra o 19 bodov v sezóne 2008/2009 nad francúzskym Montpellierom (76:57).

Výška víťazstva nie je náhodou, Košičanky cielene popri samotnom víťazstve poškuľovali aj po čo najvyššom rozdiele. Musia totiž naháňať aj skóre, aby mali v osemfinále play-off výhodu domácej pôdy v prípadnom rozhodujúcom zápase, prípadne aby dostali čo najprijateľnejšieho protivníka. "Predovšetkým sme chceli vyhrať, lebo Riga nebola slabým tímom, aj keď my sme boli lepšie. Chválabohu, že sme to potvrdili. Súper síce na chvíľu stiahol náš náskok, ale dostali sme sa naspäť do zápasu," spokojná bola po stretnutí opora Dobrých anjelov Zuzana Žirková. Dobrí anjeli rýchlou hrou vyšťavili súperky a sedemnásťbodovou šnúrou v tretej štvrtine ich sfúkli. "Hrali to na dve-tri hráčky, a tak sa zápasy rozhodujú ťažko. Vždy to musí byť kolektívne dielo. Som rada, že sme to napokon zvládli."

Po prestávke sa našla aj strelecky

Žirková sa v stredu spočiatku strelecky trápila. Keď jej v tretej štvrtine padla prvá trojka, na jej tvári sa objavilo gesto výdychu. Akoby sa zdravo nazlostila a odvtedy fukla Rige ďalšie tri trojky a vybojovala niekoľko ťažkých lôpt. Stala sa jednou z hlavných strojkýň vytvorenia si rozhodujúceho výrazného náskoku v tretej desaťminútovke. "Celkovo sme sa v prvom polčase pri streľbe zvonku trápili, nedávali sme koše. Som rada, že sa to napokon otočilo v náš prospech," komentovala krídelníčka Košíc, ktorá sa už plnohodnotne môže zapájať do zápasov. V Krakove pre zranenie členka hrať nemohla, následne doma proti Tarantu nastúpila iba so sebazaprením. Odvtedy už hráva pravidelne, i keď je po tréningovom výpadku. Pociťuje ho ešte pri kondícii? "Ťažko povedať, ale medzi sviatkami to určite dobehnem."

Pokračovať v novom roku

Slovenský majster po strede už má prakticky istotu postupu do play-off, po tejto stránke môže byť pokojnejší. "Chceme ísť do play-off z čo najlepšieho miesta. Aj do ďalšieho zápasu do Pécsu teda v januári pôjdeme s cieľom zvíťaziť, i keď to bude ťažké, lebo domáce ešte bojujú o play-off. Zatiaľ je to až na dva výpadky s Tarantom dobré, tak dúfam, že to takto rozbehneme aj v novom roku," želá si Z. Žirková. Dobrých anjelov v tomto kalendárnom roku ešte čaká jeden zápas, v nedeľu hrajú extraligu v Ružomberku.