Z obáv o svoj trón vydal krvavý rozkaz.
Evanjelista Matúš o tom píše: "...povraždiť všetky dietky v Betleheme a na celom jeho okolí, počnúc od dvojročných nadol..."
Kráľa mátalo proroctvo o Betleheme
Tragédii možno mohli mudrci zabrániť, keby sa na smer Betlehem v Jeruzaleme nevypytovali tak nahlas. Herodes ich vypočul a prikázal, aby po návrate prišli oznámiť, či nového kráľa našli. Podľa proroctva, ktoré Herodesa mátalo, mal byť práve Betlehem rodiskom nového vodcu. Po návšteve Jezuliatka boli mudrci vo sne upozornení na Herodesove zámery a obišli ho. Ten, rozzúrený, vydal krvavý verdikt - povraždiť batoľatá. Betlehemské dieťa s Máriou a Jozefom bolo po anjelskom varovaní v bezpečí na ceste do egyptského exilu. Trojica tam zotrvala až do smrti ukrutného kráľa.
Ani v Judsku nemali v časoch narodenia Ježiša králi miesto na tróne vyhradené na večné časy. Ohrozením neboli iba proroctvá. Veličenstvá museli čeliť agresívnym Partom a boli závislé na náklonnosti Rimanov, ktorí ovládali krajinu. Králi museli odolávať i zákernostiam mnohých záujemcov o žezl z prominentských rodín. V prostredí vlastných famílií tiež striehli sprisahanci, čo je napokon rizikom každej monarchie.
A židovskí králi mali veľa žien a detí. Herodes mal od narodenia v roku 74 pred n.l. i ďalšiu nevýhodu – narodil sa zo spojenia otca Antipatra s arabskou princeznou Cypros. Súrodenci z manželstiev otca so židovskými ženami mohli pre tento hendikep jeho mocenské nároky ohrozovať. Bol však talentovaným diplomatom, umne si získal a udržiaval priazeň Rimanov, čo v rušných časoch po vražde Gaia Julia Caesara nebolo jednoduché. Rímski cisári mu však napospol vychádzali v ústrety, hoci nemali o ňom žiadne ilúzie.
Mal desať žien
Herodes vždy pohotovo reagoval na riziká ohrozenia moci rodinou. Oficiálne mal desať manželiek. Okrem Doris a dvoch manželiek, mená ktorých nepoznáme, bol ženatý s dvoma Mariamné, s Malthace zo Samárie, Kleopatrou z Jeruzalema a so ženami Pallas, Faidra a Elpis. S prvou manželkou Doris mal aj syna Antipatra - oboch poslal do vyhnanstva. Syn sa otca neskôr pokúsil otráviť jedom, aby sa stal rýchlejšie nástupcom, a ten ho dal popraviť.
Aby ľahšie zmieril súperiace rody Hyrkánovcov a Hasmodeovcov, oženil sa s princeznou Mariamné I., ktorú neskôr dal i so synmi popraviť. Bola vnučkou Hyrkána II. Odstránil aj manželkinho deda, svokrovcov a veľkňaza z tejto rodiny. Len čo zaznamenal náznaky nebezpečenstva, nemal problém dať popraviť aj najbližších príbuzných.
Zlý génius židovského národa
Cisár Augustus sa v súvislosti s judským veličenstvom preslávil vetou: "Lepšie je byť Herodesovou sviňou, ako byť jeho synom". Sviňa v kráľovskom chlieve totiž na rozdiel od jeho blízkych mohla žiť v istote, vodca Židov by totiž bravčovinu nekonzumoval.
Násilnícke metódy kráľa Herodesa I. Veľkého, ktorého nazývajú aj zlým géniom židovského národa, zdedili i mnohí z jeho potomkov. Synovia sa po otcovej smrti bili o moc tak, že musel zakročiť Rím. Syn Herodes Antipas, ktorého mal s Malthace, spôsobil škandál nevhodným manželstvom s príbuznou Herodiadou. Vyprovokovaný nevlastnou dcérou Salome dal popraviť Jána Krstiteľa. Priamy potomok kráľa Herodesa neurobil nič, aby zvrátil Pilátov verdikt nad Ježišom Kristom.
Krvavé stopy kráľa Herodesa I. Veľkého prekrývajú jeho zásluhy, hlavne staviteľské aktivity. Obnovil jeruzalemský chrám, inicioval vznik prístavu Caesarea i pevností Masada a Herodium. Sú správy, že tu nedávno objavili Herodesovu hrobku.
Moderná medicína usudzuje, že Herodes trpel depresiami, rakovinou, gangrénou, kožnými chorobami, parazitózami, mal choré obličky. Liečba v horúcich prameňoch pri Mŕtvom mori ani v kúpeľoch Jericho nepomáhali. Herodes zomrel v bolestiach vo veku okolo 70 rokov. Kroniky zaznamenali: skonal v tme - v čase úplného zatmenia Mesiaca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.