Piatok, 24. november, 2017 | Meniny má Emília

Do vrchu získala, z kopca stratila

Na záver sezóny čakal na Katarínu Bérešovú parádny bonbónik v podobe vystúpenia na majstrovstvách Európy v krose. Bol to pre ňu debut medzi seniorkami a na podujatí sa zúčastnila ako jediná slovenská zástupkyňa.

Katarína Bérešová. Odkrútila si seniorskú premiéru na ME v krose.(Zdroj: Veronika Janušková)

Na záver sezóny čakal na Katarínu Bérešovú parádny bonbónik v podobe vystúpenia na majstrovstvách Európy v krose. Bol to pre ňu debut medzi seniorkami a na podujatí sa zúčastnila ako jediná slovenská zástupkyňa (Slovensko bolo na štarte po štvorročnej pauze). Členka TJ Obal servis Košice dobehla do cieľa ako tridsiata šiesta (spomedzi 49 bežkýň), no dlho atakovala umiestnenie v prvej tridsiatke.

KOŠICE. Naša 23-ročná vytrvalkyňa nebola však zo svojho výkonu a času 28:51 min. sklamaná.

Súperky s lepšími časmi

"Možno sa to na prvý pohľad zdá, že nejde o nič výnimočné, ale keď sme s trénerom mapovali štatistiky súperiek, tak nám vyšlo, že to bolo dobré," poznamenala na margo svojho vystúpenia trebišovská rodáčka. Opierala sa o poznanie, že nezaostávala za pretekárkami, ktoré majú oveľa lepšie osobáky. Ako príklad uviedla Talianku Qaugliovú, ktorá ju zdolala o 5 sekúnd, no pritom na 10-tisíc metrov má o vyše minúty lepší čas z tohto roka ako východniarka. "Porazila som trebárs Španielku Martínovú, ktorá dosiahla na desať kilometrov čas lepší o viac než pol druha minúty." Na víťaznú Portugalčanku Augustovú stratila dve minúty, čo nie je veľa, ak berieme do úvahy trať dlhú 8,17 kilometra a to, že líderka bola na ME v tomto roku na desať kilometrov na dráhe tretia. Pred šampionátom v portugalskej Albufeire tréner Gabriel Valiska hovoril o tom, že mäkká a rozbahnená trať jeho zverenke nevyhovuje, radšej má tvrdšie povrchy. "Podklad bol trávnatý, miestami sa vyskytol piesok, takže po tejto stránke to bolo dobré. Hlavne, že som sa nebrodila v blate."

Druhé vystúpenie v krose

Pre našu reprezentantku to boli druhé ME v krose. Pred štyrmi rokmi štartovala ako juniorka a skončila na 64. priečke. "Vtedy som bola zranená, mala som problémy s členkom. Bežala som s obstrekom, ale aj tak som cítila bolesti. Ešte nikdy som taký šampionát neabsolvovala. Musela som siahnuť na dno síl, aby som to vydržala." Tentoraz bola konkurencia oveľa silnejšia a kvalitnejšia. Paradoxne Katka sa ocitla mimo najlepšej tridsiatky v závere pri klesaní do cieľovej rovinky, keď ju predbehli niektoré rivalky. "Mám radšej stúpania, kde som daktoré pretekárky predstihla, no potom prišla strata a vo finiši som ju už nestiahla," prezradila talentovaná vytrvalkyňa, ktorá od piateho triumfu na polmaratónskej trati v rámci MMM formu ladila na ME. Vyskúšala si niektoré cestné behy a generálkou na Portugalsko bol beh vo Švajčiarsku v novembri. "Termín krosového vrcholu je tradične daný, ale cítila som už únavu zo sezóny a neustálej prípravy bez prestávky," prezradila K. Bérešová, ktorá mala uplynulé mesiace vydarené. Zlepšila si najlepšie výkony na 10 000 m i v polmaratóne, čo jej prinieslo viaceré vavríny.

Jaurová o Kulturparku: Bolo jasné, že môžu nastať problémy

Upozorňovala, že december 2012 nemusí byť reálny.