Korzár logo Korzár

Po prehratej bitke pri Slanej kráľ ušiel v odeve sedliaka

Korunované hlavy s vladárskymi insígniami a získanou mocou ešte nikdy nezískali aj vlastnosti, ktoré prislúchajú ich majestátu. V dejinách je dosť príkladov, keď panovníci svojou bezuzdnou túžbou po moci namiesto k rozkvetu priviedli krajinu do úpadku.

Uhorský kráľ Belo IV. Panovník je vľavo na koni po prehratej bitke pri rieke Slaná.Uhorský kráľ Belo IV. Panovník je vľavo na koni po prehratej bitke pri rieke Slaná. (Zdroj: archív)

Korunované hlavy s vladárskymi insígniami a získanou mocou ešte nikdy nezískali aj vlastnosti, ktoré prislúchajú ich majestátu. V dejinách je dosť príkladov, keď panovníci svojou bezuzdnou túžbou po moci namiesto k rozkvetu priviedli krajinu do úpadku, ale aj takých, u ktorých bol prvoradý rozkvet krajiny, pri čom sa nevyhli omylom.

Nemusíme dlho hľadať v minulosti, pripomeňme si z nej dva protiklady: najneschopnejšieho arpádovského kráľa Ondreja II. a jeho syna a nástupcu Belu IV. - panovníka, ktorého mnohí označujú za druhého zakladateľa uhorského štátu. Jeho vláda bola poznačená naprávaním konania a spôsobu vládnutia jeho otca Ondreja II.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nepatril k ambicióznym

Uhorský kráľ Ondrej II. (1177 - 1235) z rodu Arpádovcov už od detstva túžil po moci. Jeho brat - kráľ Imrich mu umožnil túto túžbu zrealizovať a Ondrej sa stal haličským kniežaťom. Nepatril k ambicióznym ani k obľúbeným, čo vyplývalo z jeho správania, takže bojari - mestská šľachta - ho z Haliče vyhnali. Hoci vo funkcii kniežaťa zlyhal, to mu neprekážalo, aby nepodkopával autoritu a kráľovskú moc svojho brata Imricha. Silou-mocou sa chcel stať kráľom namiesto neho, hoci na to nemal žiadne právo, nebol následníkom trónu, bol ním Imrichov syn Ladislav. Napokon sa mu podarilo násilím zmocniť sa Dalmácie a niekoľkých ďalších území, v ktorých sa začal správať, ako keby bol kráľom, ibaže veľmi sa líšiacim od Imricha.

I napriek tomu na počudovanie Ondreja ustanovil Imrich za poručníka svojho malého syna Ladislava. Ondrej s ním veľmi zle zaobchádzal a ukázalo sa, že to nebolo ľahostajné dvorskej šľachte ani cirkevným hodnostárom, na čo upozornili pápeža a ten Ondreja písomne napomenul. Ladislav ako päťročný zomrel a kráľom sa stal jeho poručník ako Ondrej II.

SkryťVypnúť reklamu

"Výpredaj" krajiny

Nástupom Ondreja II. na uhorský trón sa začal akoby "výpredaj" krajiny a úsilie o neobmedzenú moc panovníka. Nový kráľ s jeho dvorom začal viesť nákladný život, aj finančne náročné neúspešné vojenské výpravy - iba do Haliče ich viedol štrnásť, zopár bolo úspešných, no ani jedna sa neskončila nadvládou v tejto krajine. Panovník rozdával dary, udeľoval majetky domácej šľachte, čím si jej časť kupoval, čo vyvolalo nevraživosť neobdarovaných. Takto si kupoval aj priazeň cudzincom, čo pochopiteľne vyvolávalo v krajine pobúrenie.

Ondrej sa obával ohrozenia Uhorska tými kočovnými pastierskymi Kumánmi, ktorí sa po porážke ich vojenského štátu nepodriadili Tatárom a pobrali sa za Karpaty, až sa zastavili na východných hraniciach uhorského štátu. Proti nim požiadal o pomoc Rád nemeckých rytierov. Ondrej chcel, aby bol tento rád podriadený jemu a nie pápežovi, s čím nemohla cirkev súhlasiť a Ondrej II. musel v roku 1225 z krajiny odísť. Sám viedol štyri križiacke výpravy, všetky neúspešne, a tak sa skončila aj piata.
Zlatá bula Ondreja II.

Krajina bola oslabená mocensky, hospodársky i morálne, bol v nej chaos, takisto medzi šľachtou a svetskými hodnostármi. Kráľ nemal žiadnu autoritu, vznikali nepokoje, šľachta panovníka nenávidela a čakala na príležitosť, kedy sa mu pomstí. Pohoršený otcovým správaním a svedkom toho, čo sa dialo, bol Ondrejov syn Belo a otcovi jeho správanie vyčítal. Kritizoval ho za spôsob vládnutia, za rozdávanie majetkov, až konflikt, ktorý vznikol medzi otcom a synom, riešil pápež. Šľachte sa naskytla príležitosť na pomstu Ondrejovi a tá bola krutá - zavraždili jeho manželku kráľovnú Gertrúdu.
Tým sa však situácia nezmenila, ale vzišiel z nej v roku 1222 dokument Zlatá bula Ondreja II., formulujúci ako prvý práva a povinnosti uhorskej šľachty V rokoch 1231 - 1232 sa táto Zlatá bula upravila dodatkami i vypustením niektorých ustanovení, potvrdila a Ondrej II. sa ju zaviazal dodržiavať. V prípade, ak by ju nedodržiaval, mal ostrihomský arcibiskup právo exkomunikovať ho. Stalo sa tak a bol exkomunikovaný ešte v roku jej potvrdenia - 1232, pretože Ondrej nič nedodržal.

SkryťVypnúť reklamu

Belo IV. popudil proti sebe šľachtu

Charakteristika Belovho otca ako najneschopnejšieho Arpádovca neplatila pre jeho syna a následníka trónu Bela IV. (1206 - 1270, kráľom 1235 - 1270), ktorý mal s otcom veľké rozpory. Korunovaný bol ako osemročný, vlády sa ujal po 21 rokoch. Prvé, čo si zaumienil urobiť ako kráľ, bola - dnes by sme povedali rekonštrukcia či reorganizácia dvorského poriadku, revízia hospodárenia a hospodárstva krajiny, súpis neoprávneného vlastníctva kráľovských majetkov, výmena kráľových poradcov a konsolidácia pomerov všetkých vrstiev obyvateľstva.

Belo sa zbavil všetkých otcových poradcov a jeho rozhodnutia boli aj kruté. Niektorých postavil pred súd, mnohí skončili vo väzení i na popravisku, dal urobiť revíziu otcom darovaných i samovoľne si privlastnených majetkov, z ktorých veľkú časť odňal a boli vrátené do kráľovského majetku. Stalo sa to, čo Belo nepredpokladal: šľachta ho začala nenávidieť. Medzi oboma stranami sa začal otvorený boj. Podarilo sa jej oslabiť kráľovu moc a zhabať niektoré kráľovské majetky.

Pálenie stoličiek hodnostárov

Šľachtu popudilo proti nemu aj jeho prebudovávanie dvorskej kultúry na princípe nadradenosti kráľa a v záujme návratu kráľovského majestátu. Na poradách s kráľom bolo dávnym zvykom, že šľachta na ne prichádzala so stoličkami, na ktorých počas zasadnutia sedela. Od Belovej vlády mohli v prítomnosti kráľa sedieť iba členovia kráľovskej rodiny, biskupi a najvyšší štátni hodnostári. Prikázal veľmožom stoličky polámať, hodiť ich na jednu hromadu a potom ich dal podpáliť. Začal platiť nový poriadok - rokovalo sa postojačky. To vyvolalo ešte väčší vzdor.

Tatársky vpád

V tejto situácii vyhovel Belo žiadosti kumánskeho panovníka a poskytol kočovným pastierom aj jeho armáde nezaľudnené územie Potisia. Musel vedieť, že riskuje odvetu Tatárov možným napadnutím, ale rátal s prípadnou vojenskou pomocou Kumánov proti nespratnej šľachte. Odveta za pomoc Kumánom prišla po neposlúchnutí chánovej písomnej výzvy v roku 1240, aby Belo prestal chrániť Kumánov, ktorých považoval chán za svojich poddaných a pohrozil vojenskou mocou. Belo neposlúchol, takže na jar roku 1241 sa začala hnať na Uhorsko niekoľkotisícová tatárska armáda.

Kráľ sa rozhodol brániť krajinu na rovine v puste Mohi (v terajšom Maďarsku) južne od Košíc pri rieke Slaná. Cez ňu viedol iba jediný most a ten dal Belo prísne strážiť, lebo odtiaľ čakal útok. Tatári zaútočili prebrodením cez Slanú na tábor kráľovej armády a všetci v nej padli. Kráľ ušiel v sedliackom odeve s pomocou rytierov svojej družiny cez Gemer, Nitru, Bratislavu do Viedne k bratrancovi Fridrichovi II. Vzťahy medzi kráľovským príbuzenstvom sú nevyspytateľné. Bratranec si vynútil od Bela ako protihodnotu za pomoc tri územia, ale vzápätí ho vyhnal. Našiel útočisko v terajšom Chorvátsku v Záhrebe, odkiaľ ušiel pred Tatármi na pobrežie a ostrovy Jadranského mora. Po návrate do spustošenej krajiny sa zrejme neporušila tradícia po moci túžiaceho rodinného príslušníka. Belov syn Štefan viedol proti nemu vojnu, zvíťazil v nej nad otcom a krajina sa rozpadla na dve časti.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. V púpave je všetko, čo potrebujete
  2. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  3. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  4. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov
  5. Slovenskí maloobchodníci hľadajú cesty k zdravému rastu
  6. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca
  7. Malé pivovary aj varenie naživo. Bratislava ožije gastronómiou
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych
  1. V púpave je všetko, čo potrebujete
  2. Virtuálne sídlo má svoju volebnú miestnosť. Ako je to možné?
  3. dm podporila sumou 6 317 eur realizáciu projektu
  4. Lifehack pre domácnosť?
  5. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  7. OBI rozžiarilo Zvolen na oranžovo
  8. Rozhovor s Jurajom Moravčíkom o revolúcii v strešných materiálov
  1. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 13 844
  2. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 11 572
  3. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 11 129
  4. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 7 938
  5. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 5 081
  6. Malé pivovary aj varenie naživo. Bratislava ožije gastronómiou 4 609
  7. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 447
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 2 010
  1. Jozef Varga: Krkavci / 55. /
  2. Jaroslav Marcin: Na Slovensku je (už) dobre
  3. Daniel Bradáč: Behanie a podnikanie
  4. Ivan Mlynár: Prehrali sme voľby dva krát za sebou vlastnými chybami a nie tým, že súper kašle na pravidlá.
  5. Anton Kovalčík: Ukrajina 1945-1990.
  6. Ladislav Kucharik: Bangkok 01 nočné radosti
  7. Ivan Mlynár: Tomáš Taraba je dnes v strese, zabudol sa odfotiť.
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 96 120
  2. Pavol Burda: Podržtaška naveky 44 899
  3. Ľudmila Križanovská: Rytmus, Cibulková, Plačková a ďalší influenceri podporujú Pellegriniho. Škoda, aj keď je to ich vec... 38 734
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 30 233
  5. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 29 868
  6. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 21 584
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 18 873
  8. Ivan Čáni: Blaha – chráňme si naše deti pred výplachom mozgov. 11 208
  1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  3. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  5. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  6. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  7. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
  8. Yevhen Hessen: Rusko žiada, aby Ukrajina zatkla šéfa SBU
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Varga: Krkavci / 55. /
  2. Jaroslav Marcin: Na Slovensku je (už) dobre
  3. Daniel Bradáč: Behanie a podnikanie
  4. Ivan Mlynár: Prehrali sme voľby dva krát za sebou vlastnými chybami a nie tým, že súper kašle na pravidlá.
  5. Anton Kovalčík: Ukrajina 1945-1990.
  6. Ladislav Kucharik: Bangkok 01 nočné radosti
  7. Ivan Mlynár: Tomáš Taraba je dnes v strese, zabudol sa odfotiť.
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 96 120
  2. Pavol Burda: Podržtaška naveky 44 899
  3. Ľudmila Križanovská: Rytmus, Cibulková, Plačková a ďalší influenceri podporujú Pellegriniho. Škoda, aj keď je to ich vec... 38 734
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 30 233
  5. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 29 868
  6. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 21 584
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 18 873
  8. Ivan Čáni: Blaha – chráňme si naše deti pred výplachom mozgov. 11 208
  1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  3. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  5. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  6. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  7. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
  8. Yevhen Hessen: Rusko žiada, aby Ukrajina zatkla šéfa SBU

Už ste čítali?

VÝSLEDKY VOLIEB 2024
SkryťZatvoriť reklamu