Niektorí upadnú do letargie, izolujú sa a hoci sú nespokojní so svojím životom, uzatvárajú sa do seba. Iní naopak, vyhľadávajú spoločnosť.
Vedúca Denného centra na sídlisku Šváby v Prešove Anna Lukáčová pravidelne vymýšľa program pre 73 členov. Teší ju, keď je v centre rušno a ľudia sú spokojní. Spoločne oslavujú jubileá, ale navzájom sa podržia aj vtedy, keď niekto spomedzi nich stratí niekoho blízkeho alebo ochorie.
„Neprejde ani jediný týždeň, aby sme tu niečo neoslavovali. Vždy je nám príjemne. Ja osobne mám rada ručné práce a spolu s Helenou Platkovou, Evou Kohútovou a ďalšími členkami sme už urobili aj niekoľko výstav, ktoré tematicky prispôsobujeme sviatkom alebo ročným obdobiam. Teší nás, keď za sebou vidíme výsledky. Robili sme aj výstavy starých čiernobielych fotografií, lebo za našich čias sa robili také. Malo to celkom dobrý ohlas a napodiv sme na nich našli veľa spoločných známych," povedala nám.
Medzi ženami sa však nájdu aj také, ktoré rady spievajú. Založili spevácky zbor Ruža, ktorý vedie Magdaléna Nižníková. To vraj preto, lebo so spevom sa žije veselšie, čo potvrdila aj najstaršia speváčka, 85-ročná Anna Sabolová.
Hýbu sa aj napriek veku
Konštantín Kristek, 75-ročný bývalý technik, ženám rád pomôže, keď sa čokoľvek pokazí.
"Mužov tu chodí málo a niekedy ženám závidím, že si vedia nájsť toľko spoločných aktivít. Akoby tu odrazu omladli," povedal o atmosfére.
Preto je rád, keď jeho kamarát Andrej Trojanovič, inak vášnivý turista a poľovník, zorganizuje výlet do prírody. Nikdy tam nechýba dobrá nálada, varí sa tradičný guľáš a pri spomienkach na staré dobré časy a známych často zabudnú aj na to, že ich bolia nohy, kĺby či pichá pri srdci. Zo spoločných výletov si domov prinášajú zážitky, o ktorých potom hovoria vnúčatám a spomínajú na svoje roky mladosti.
Pravidelne sa zúčastňujú poznávacích zájazdov, výletov do botanickej či zoologickej záhrady. V obľube majú aj športové hry, ktoré sa zvyknú medzi viacerými centrami organizovať aspoň dvakrát do roka. Hoci vedia, že už nie sú rekordéri, vždy keď zvládnu disciplínu, tešia sa. "Ešte vládzeme, mladí nás ešte nemôžu zošrotovať," žartuje Juraj Kandráč.
Kamarátky nahrádzajú vdovám rodinu
V spomínanom dennom centre sa stretávajú skupiny viacerých profesií. Silné zázemie majú stavbárky. Pri každom stretnutí spomínajú na bývalých kolegov, kritizujú, ako súčasní podnikatelia pristupujú ku stavbám aj zamestnancom, ale predovšetkým sa navzájom podporujú.
"Sme si vekovo blízki, máme podobné názory na minulosť aj súčasnosť, dobre sa spolu cítime a hlavne nás to vytrhne z takého domáceho stereotypu," povedala nám Marta Vajdičková, inak bývalá ligová volejbalistka.
Tímovou hráčkou ostala a aj teraz je často iniciátorkou spoločných nápadov na rôzne činnosti. "Čo máme robiť, muži zomierajú skôr a my sa nechceme uzatvárať do samoty. Táto spoločnosť nám občas nahrádza aj rodinu, lebo v dnešnom svete majú deti a vnúčatá čoraz menej času," dodala Vajdičková.
Na stretnutia s ňou chodieva aj jej 83-ročná sestra Anna Pastírová. "Mám rada ľudí, preto sa snažím byť s nimi. Stále sa niečo nové dozviem, alebo pomôžem kolegyniam, ak sa dá. Doma trávim čo najmenej času a deti sa na mňa občas hnevajú, že mám túlavé topánky," dodala Alžbeta Kellnerová.
Aj to život prináša
Seniori v lavici
Pre niektorých je východiskom ďalšie štúdium. Aj keď im diplomy nepomôžu ku zvýšeniu platu alebo kariére, túžba po vzdelaní je silnejšia. Napríklad farmaceutka Klára Havelková v 77 rokoch získala už desiaty diplom absolventky Akadémie tretieho veku. "Som večná študentka, baví ma to a chcem byť príkladom pre svojich synov aj vnukov," povedala nám pri odovzdávaní diplomu z filozofie. Študovala už čínsku, indickú aj veterinárnu medicínu, ekológiu, stavebníctvo, architektúru, psychológiu aj dejiny umenia. Aj sedemdesiatnička Žofia Cimermanová našla v školských laviciach nový zmysel života. Prekonala ťažkú porážku, bola ochrnutá a musela sa nanovo naučiť písať ako prváčik. Diplom získala z filozofie a na tri študentské roky si spomína s úsmevom. "V triede sme sa chovali ako mladé žabky, nie staré ženy. Veľa sme sa smiali a porozprávali o všeličom. Mne osobne to pomohlo prekonať bolesti, zdravotné ťažkosti a presvedčiť samu seba, že život je aj tak krásny," zhodnotila študentské roky v seniorskom veku.
ak
Slovo odborníka
Psychológ radí: Venujte sa svojej duši
Psychológ Milan Slávik z Prešovskej univerzity po rokoch poradenskej aj učiteľskej praxe upozornil na jednu životnú múdrosť. "V mladosti sa má človek veľa učiť, neskôr sa pevne postaviť na nohy, teda aj materiálne sa zabezpečiť, aby sa potom mohol už venovať svojej duši. Čím skôr a čím viac, tým lepšie," hovorí a dodáva, že čo sa týka našich duší, každá je iná. Niekto je šťastný v lietadle, inému stačí pekný letný deň v záhrade, jaskyniara láka objavovanie nepoznaného, aj keď sa brodí v tme a vode, ďalší nájde pokoj v prírode. "Optimálne je, aby to, čo robí, nebolo z povinnosti či nutnosti, ale aby to robil rád a aby to bolo aj fyzicky zdravé, lebo pohyb v prírode je určite zdravší ako pobyt v krčme. Je dobré, ak človek svojou činnosťou napĺňa aj nejaký cieľ a vidí v nej aj zmysel, a to čím vyšší, tým lepšie," dodáva. Neexistuje teda nijaký univerzálny recept, lebo každá duša je iná. Podľa Slávika je človek spokojný a šťastný vtedy, keď má uspokojované svoje potreby. A čím je človek šťastnejší, tým je aj zdravší a naopak. Odporúča preto seniorom angažovať sa v rôznych činnostiach, aby tieto potreby naplnili a udržali sa v zdraví aj dobrej kondícii čo najdlhšie.
ak
Kde nájdete denné centrá
Košice
V Košiciach pracuje osem denných centier (bývalé kluby dôchodocov - pozn. red.) Sú v mestských častich Juh, Sever, Západ, Šaca, Nad jazerom, Staré Mesto, Sídlisko KVP a Dargovských hrdinov. Zriaďovateľmi centier sú mestské časti a bližšie informácie o ich programe či podmienkach pre seniorov získajú záujemcovia na príslušných miestnych úradoch.
Prešov
Denné centrá poskytujú počas dňa sociálnu službu osobám, ktoré dovŕšili dôchodkový vek, fyzickým osobám s ťažkým zdravotným postihnutím. V zriaďovateľskej pôsobnosti mesta sú štyri takéto centrá, a to na Sabinovskej ulici s počtom 171 členov, v Družbe na Sídlisku III s počtom 160 členov, na Popradskej je 63 členov a na Jiráskovej ulici 73. Sú otvorené od 13.00 hod. do 16.30 hod. Členom sa môže stať každý občan s trvalým pobytom na území mesta a má zaplatený ročný členský príspevok.
Bardejov
V okrese Bardejov funguje 5 denných centier. Klub dôchodcov Bardejov-centrum je v prevádzke denne od 14.00 do 18.00 hod., resp. podľa potreby, v Bardejovskej Novej Vsi je prevádzka počas víkendov a podľa potreby. Rovnako je to v Dlhej Lúke, v Bardejovskom Mihaľove a v Bardejovských Kúpeľoch. Mesto poskytuje pre seniorov financovanie klubovej činnosti a prevádzku denných centier.
Vranov nad Topľou
Denné centrá (DC) v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta sú tri, konkrétne DC-Centrum, na Rodinnej oblasti a v Čemernom. Seniorom sú dostupné každý deň v dopoludňajších hodinách, v prípade spoločných aktivít aj cez víkendy.
Stropkov
Je tu len jediné denné centrum, stále funguje ako Klub dôchodcov na Hlavnej ulici č. 1652/57. Seniori sa tam môžu stretávať denne v pracovných dňoch od 9.00 do 15.00 hod. a kedykoľvek individuálne podľa potrieb a záujmu členov klubu, ktorí realizujú rôzne aktivity ako je spevácky, tanečný krúžok, aerobic, hudobné programy a rôzne prednášky. Niektoré aktivity zastrešuje občianske združenie Senior party.
Sabinov
Pôsobia tu dve denné centrá, na Ul. J. Borodáča č. 7 Sabinov, v ktorom je denne okrem utorka a soboty prevádzka od 14.00 hod. do 18.00 h. a DC na Jarkovej 75, ktoré je v prevádzke v pondelok, štvrtok a piatok od 14.00 hod. do 17.00 hod.
Svidník
V prevádzke je Denné centrum kresťanských seniorov na Podtatranskej ulici, ktoré je otvorené podľa potreby, teda keď sa organizujú spoločné podujatia. Tamojšia Jednota dôchodcov a jej členovia sa stretávajú v klubových priestoroch bývalej materskej školy. Majú spevácky zbor, organizujú výstavy, v rámci prevencie tiež prednášky s odbornými lekármi.
Rožňava
Členom rožňavského Klubu dôchodcov môže byť každý, kto dovŕšil dôchodcovský vek a má trvalý pobyt v Rožňave. Členom môže byť aj invalidný dôchodca, hoci nedovŕšil dôchodcovský vek, no preukáže sa preukazom a trvalým pobytom v Rožňave. Členské predstavuje 3 eurá na rok. Za jeden kalendárny rok absolvujú členovia takmer 200 aktivít. Sídlo má na Štítnickej ulici 5 v Rožňave, pobočku aj v mestskej časti Nadabula. V letných mesiacoch môže klub navštíviť dôchodca každý deň. V zimných je otvorený v utorky, stredy a štvrtky, od 14. do 18. hodiny. Okrem oddychových aktivít zabezpečuje klub aj odborné prednášky s lekármi z rôznych odvetví, prednášky so sociálnou tematikou a má aj bezplatnú právnu poradňu. Zapája sa aj do charitatívnych podujatí.
Michalovce
V meste je sedem klubov dôchodcov. Klub č. l a č. 3 sídlia na ulici Obrancov mieru 4, klub č. 2 na sídlisku Stráňany, klub č. 4 na Zakarpatskej ulici B/7, klub č. 5 na Komenského ulici D/2, klub č. 6 na ulici J. Hollého 9 a klub č. 7 na ulici Pri sýpke 4. Sedem klubov združuje celkovo 910 členov. Najväčšie kluby sídlia na ulici Obrancov mieru, kde združujú až 400 členov. Sú otvorené pondelok až piatok od 9.00 hod. do 14.00 hod. Členom sa môže stať každý občan s trvalým pobytom na území mesta, ak má zaplatený ročný členský príspevok 2 eurá. Od roku 2008 sú všetky kluby dôchodcov vybavené počítačovou technikou a internetom. V Michalovciach vyvíja aktívnu činnosť aj Jednota dôchodcov. Pravidelne organizujú športové podujatia a výlety pre seniorov. Aktivity a činnosť klubov podporuje mesto Michalovce.
Humenné
V meste sú dve denné centrá pre seniorov - na Duchnovičovej ulici 28 a na Laboreckej ulici. Sú otvorené každý pracovný deň od 14.00 do 18.00 hod. Do centra stačí prísť, osloviť vedúcu a zapísať sa. Je to bez poplatku, s možnosťou opatrovateľskej služby. Seniori môžu spoločne tráviť čas aj sledovaním televízie, rôznymi spoločenskými hrami, ručnými prácami, rozhovormi. Počas roka absolvujú výlety, obľúbené je kúpanie vo Vrbovom a v termálnych kúpaliskách v Maďarsku. V DC na Laboreckej ulici sa stretávajú členovia speváckej skupiny Vandrovnica. Nacvičujú rôzne ľudové piesne, zábavné programy, s ktorými potom vystupujú pri rôznych príležitostiach.
Trebišov
V meste je 6 klubov seniorov - v budove CVČ, na Kapušianskej ulici, v bytovke oproti Kauflandu, vo vežiaku pri kruhovom objazde, v kultúrnom stredisku a v budove škôlky v Milhostove. Kluby združujú 404 členov. Mesto na každého prispieva 3,32 € ročne, k dispozícii majú mikrobus na výlety a akcie. Seniori si platia členské od 2,5 do 5 eur. Členom môže byť každý obyvateľ Trebišova v dôchodkovom veku. Sú otvorené trikrát týždenne popoludní - čas je rôzny podľa klubu.
Snina
V meste sú dve denné centrá pre seniorov, jedno v budove Mestského kultúrneho strediska na Námestí slobody, druhé v budove ZŠ Budovateľská na Sídlisku I. Otvorené sú každý pracovný deň od 13.00 do 17.00 hod. Do centra stačí prísť, osloviť vedúcu a zapísať sa. Bez poplatku. Seniori môžu spoločne tráviť čas aj sledovaním televízie, rôznymi spoločenskými hrami. Seniori cestujú na výlety do Maďarska na termálne kúpaliská. Sú financované mestským úradom. Samozrejmosťou sú rôzne posedenia a oslavy jubileí.
Medzilaborce
Denné centrum je v budove Mestského kultúrneho strediska. Otvorené je v nedeľu od 15.00 do 18.00 hod.
Do centra stačí prísť, osloviť vedúcu a zapísať sa. Pre seniorov pripravujú výlety, rôzne prednášky, obľúbené sú prednášky lekárov. Seniori sa venujú aj ručným prácam, výrobky vystavujú pri rôznych príležitostiach. Najobľúbenejšie je zdobenie kraslíc.
Spišská Nová Ves
Seniori tu majú k dispozícii tri denné centrá. Sú na Levočskej ulici 1, Fabiniho 6 a v Novoveskej Hute v požiarnej zbrojnici. Otvorené sú denne počas pracovného týždňa od 14.00 do 18.00 hod. Prihlásiť sa môžu ľudia v dôchodkovom veku, ktorí majú záujem tráviť aktívne voľný čas.
Levoča
V Levoči je denné centrum jedno, a to na námestí Majstra Pavla 50. Zariadenie je počas pracovných dní otvorené od 10.00 do 16.00 hod. Členom môže byť každý Levočan, ktorý poberá starobný, invalidný dôchodok alebo je zdravotne ťažko postihnutý.
Kežmarok
Mestský aj kresťanský klub dôchodcov sídlia v tej istej budove, na adrese Martina Lányho 7. V mestskom klube sa schádzajú seniori v pondelky od 13. do 17. hod., v kresťanskom klube v stredy v tom istom čase. Ročné členské je 3 eurá. Seniori tu čítajú knihy, časopisy, noviny, hrajú sa karty, pletie sa. Členovia si robia pestrý program, napríklad aj k akciám ako k MDŽ.
Stará Ľubovňa
Pracuje tu jeden klub dôchodcov. Vlastnú miestnosť, ktorej prevádzku hradí mesto, majú seniori na námestí v centre. Ich klubovňa je otvorená denne od 13.00 do 15.00 hodiny. V nej je k dispozícii napríklad aj kuchynka. Klub má v súčasnosti okolo sto členov, pridružiť sa však môže ktorýkoľvek ďalší senior. Poplatok za vstup do klubu si seniori stanovili sami. V súčasnosti je asi 3,30 eur a slúži pre spoločné potreby. Okrem stretávania v klube sa seniori zúčastňujú viacerých iných akcií.
ak, ela, mpo, kor, kar, mel, lyv, rin
Strieborná seniorka roka v akcii
ROŽŇAVA. Klub dôchodcov v Rožňave má okolo 350 členov a svojimi aktivitami je známy v celom meste. Aktívne sa zapája do každého podujatia a organizuje si aj svoje vlastné. Najmä vďaka iniciatívnej predsedníčke klubu Ružene Kostelníkovej, ktorá v roku 2008 získala od vlády ocenenie Strieborná seniorka Slovenska, je program rožňavského klubu nabitý počas celého roka.
Prvýkrát k moru až na dôchodku
Tí, ktorí majú určité zdravotné problémy, majú k dispozícii týždňové pobyty v kúpeľoch, alebo vo Vysokých Tatrách, s prispením štátnej účelovej dotácie. Spriatelená cestovná kancelária umožňuje dôchodcom na trikrát splatiť pobyt pri Jadranskom mori. Tešia sa naň najmä tí, ktorí v živote pri mori neboli a dostali sa k nemu až v dôchodcovskom veku. Dôchodcovia si robia posedenia pod jedličkou, mikulášske večierky, v lete majú jednodňové zájazdy za teplou minerálnou liečivou vodou, dvakrát do roka oslavujú životné jubileá svojich členov, ako aj manželské jubileá párov žijúcich spolu viac než 40 rokov. Oslavujú aj Medzinárodný deň žien a Deň matiek, v rámci ktorého si každý rok volia Matku klubu. Spolupracujú s deťmi zo Základnej umeleckej školy v Rožňave, deťmi základných a materských škôl, ktoré im zabezpečujú kultúrny program. Dôchodcovia majú vlastný spevokol, s ktorým dokonca súťažia a vystupujú, organizujú si výstavy vlastných ručných prác či starých dokumentov ešte z čias Márie Terézie. Pravidelné sú fašiangové maškarné plesy a stretnutia Klubu seniorov – učiteľov, keďže je medzi nimi veľa bývalých učiteliek. Klub má šachový krúžok i krúžok mariášu. Svojich chorých členov ich kolegovia pravidelne navštevujú a obdarúvajú ich darčekmi. Nedávno urobili zbierku šiat a podarovali ich bezdomovcom.
ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.