Minulý týždeň sme predstavili niekoľko takýchto centier, vytvorených na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ, dnes predstavíme Centrum excelentnosti pre výskum aterosklerózy (CEVA). S cieľmi a činnosťou tohto centra oboznámila verejnosť i akademickú obec univerzity hlavná odborná garantka centra, prednostka Kliniky pneumológie a ftizeológie Lekárskej fakulty UPJŠ, prof. MUDr. Ružena Tkáčová, DrSc.
3,5 milióna eur z EÚ
Vznik Centra excelentnosti pre výskum aterosklerózy (CEVA) patrí medzi kľúčové momenty v rozvíjaní výskumných i pedagogických aktivít v odbore vnútorné choroby na spomenutej fakulte a má významný dopad na klinickú prax a rozvoj regiónu. Projekt CEVA je podporovaný zo štrukturálnych fondov EÚ sumou takmer 3,5 milióna eur. Konzorcium CEVA vzniklo združením siedmich klinických pracovísk (I., III., IV. Interná klinika, Klinika kardiológie, Klinika pneumológie a ftizeológie, I. Klinika detí a dorastu) a troch pracovísk základného výskumu (Ústavy lekárskej biológie a chémie Lekárskej fakulty a Katedra biofyziky Prírodovedeckej fakulty) do jedného celku.
Skvalitnenie biomedicínskeho výskumu
Centrum má jasnú víziu skvalitnenia biomedicínskeho výskumu v problematike aterosklerózy, metabolických porúch a starnutia. Popri základnom výskume CEVA realizuje i klinický výskum rizikových faktorov, klinických prejavov a liečby aterosklerózy. V centre pozornosti výskumných pracovníkov CEVA je tiež štúdium komplikácií aterosklerózy, a to najmä srdcového a mozgového infarktu, ako aj sledovanie rizika aterosklerózy pri iných ochoreniach, akými sú cukrovka, choroby pľúc a endokrinologické choroby.
Nebezpečná ateroskleróza
Štúdium rizika náhlej srdcovej smrti a možností jeho prevencie tvoria ďalší významný zámer v smerovaní centra. Na to, čo to vlastne ateroskleróza je a prečo je dôležitý jej výskum, sme sa opýtali profesorky Tkáčovej. "Ateroskleróza je ochorenie tepien, pri ktorom sa do poškodenej cievnej steny ukladajú tukové látky, najmä cholesterol. Priesvit cievy sa tým zužuje, čo obmedzuje prietok krvi.
Muži sú rizikovejší
Ateroskleróza vedie ku ischemickej chorobe srdca, ktorá je najčastejšou príčinou predčasnej smrti v dospelej populácii, pričom zodpovedá približne za jedno zo štyroch úmrtí u mužov a jedno zo šiestich úmrtí u žien. Ateroskleróza vencovitých (koronárnych) tepien spôsobuje, že srdce nie je dostatočne zásobené krvou a kyslíkom, čo má v závažných prípadoch za dôsledok vznik infarktu myokardu. Ateroskleróza mozgových tepien zas vedie k rozvoju demencie, pričom jej najzávažnejšou akútnou komplikáciou je mozgová porážka," vysvetľuje prof. Tkáčová.
Moderné prístrojové vybavenie
Projekt CEVA sa bude realizovať tri roky. Už v prvom roku riešenia bolo obstarané moderné prístrojové vybavenie v hodnote približne jeden milión eur. Ďalším úspechom je publikovanie 20 pôvodných vedeckých prác v prestížnych zahraničných časopisoch. Ambíciou konzorcia CEVA je tiež významné skvalitnenie pedagogického procesu, a to na všetkých stupňoch vzdelávania i v postdoktorandskom štúdiu. V roku 2010 ukončilo doktorandské štúdium v odbore vnútorné choroby deväť študentov, čo je významný nárast oproti minulým rokom.
Zapojenie do medzinárodnej spolupráce
Významnou ambíciou CEVA je integrácia do medzinárodnej spolupráce v oblasti výskumu aterosklerózy. Už v súčasnosti pracovníci CEVA spolupracujú s približne 18 inštitúciami v Európe i zámorí na základe bilaterálnych kontaktov a zmlúv. V súčasnosti sa finalizuje podanie grantového projektu do 7. rámcového programu Európskej únie. Ako nám prof. Tkáčová povedala, moderné prístroje, obstarané v rámci riešenia projektov CEVA umožnia včasnejšie rozpoznanie postihnutia tepien aterosklerózou, sledovanie zmien v tvare tepien a v rýchlosti prietoku krvi.
Výskum genetického rizika
Centrum získa aj prístroje na výskum genetických a metabolických rizikových faktorov aterosklerózy. Práca v rámci CEVA vyžaduje úzku spoluprácu nielen medzi jednotlivými zúčastnenými pracoviskami, ale aj medzi UPJŠ a rezortom zdravotníctva, a to predovšetkým s Univerzitnou nemocnicou L. Pasteura v Košiciach, Východoslovenským ústavom srdcovocievnych chorôb a Detskou fakultnou nemocnicou.
Výsledkom zníženie chorobnosti i úmrtnosti
A aký prínos môže mať činnosť centra pre bežných ľudí, ktorí možno riziko vzniku aterosklerózy podceňujú? "Dopad realizácie projektov CEVA sa prejaví v zavedení tzv. skríningových opatrení na vyhľadávanie osôb s vysokým rizikom aterosklerózy a v skvalitnení diagnostických a liečebných postupov. S tým následne súvisí zlepšenie kvality života a zníženia chorobnosti i úmrtnosti na komplikácie aterosklerózy v regióne východného Slovenska," vysvetľuje prof. Tkáčová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.