Odhliadnuc od detailu, že Radičová túto nepodloženosť už de facto spáchala, zásadnejšie je, že spájať politické prežitie vlády s obsadením inštitúcie, ktorá je v ústave oddelená od výkonnej i zákonodarnej moci, je z princípu neprijateľné. Rozumiete; vy môžete podmieniť život vlády trebárs rozpočtom, o ktorom sa Figeľ zmienil tiež, výškou jeho deficitu či prebytku, alebo aj individuálne vianočným príspevkom, či zavedením sexuálnej výchovy v domovoch dôchodcov. To všetko sú legitímne politické priority, o ktorých môžete vyhlásiť, že bez nich niet života na zemi. Avšak verejne deklarovať, že existenčnou otázkou vlády je ovládnutie úradu prokuratúry, je politicky nelegitímne ešte i vtedy, ak v ústave nemáte explicitne danú nezávislosť inštitúcie. Formálne môžete trvať na tom, že poslanec zostáva slobodný v rozhodovaní medzi vládou a prokurátorom, avšak výška stávky, ktorá sa vkladá do banku, nenecháva pochýb o politickom nátlaku ohromnej sily, aký je nelegitímny v hlasovaní o osobe všeobecne. A trikrát zvlášť ešte takej, ktorá nemá s exekutívou ani legislatívou nič spoločné.
Čisto technicky pritom Figeľ veľa nerieši, keďže hrozba už bola vyslovená. Vyhlásenie celej koalície by vec akurát „zoficiálnilo" pre tých, ktorí Radičovej nechcú veriť, že by naozaj rezignovala... Pochybovačom tu asi patrí poznámka, že vycúvanie zo „záväzku" by ani krátkodobo ustáť nemohla. Nech už skrumáže v koalícii sú podnecované čímkoľvek-kýmkoľvek, resp. akoukoľvek kombináciou príčin, pokiaľ toto bude pokračovať, výmena premiérky sa ako „exit strategy" skôr-neskôr i tak vyskytne v agende. Zrejmé tiež je, že ak takýto cieľ existuje, prokurátor nie je jediný spôsob, ako za ním bežať. A ak by sme zámeru aj vyrezali jedovaté zuby zverejnením voľby, deštrukčný potenciál sa vyjaví inak. Na nejakú veľkú vôľu po totálnej rekonfigurácii či zmene líderky sa situácia skôr neponáša. Mimochodom, keby šlo nielen o inú premiérku, ale aj inú koalíciu, tak najmenej podozrivá z celej štvorky je SDKÚ a azda najviac, hm, hm, KDH...
Figeľ, zrejme potešený druhým mandátom, pritom vie byť aj hoden svojho priezviska. Ak totiž ubezpečuje, že jemu - KDH - veľmi záleží na dovládnutí celé štyri roky, len by chcel vedieť, „s kým máme tú česť", tak treba pripomenúť, že zvedavé na partnerov je to KDH, ktoré tak spoľahlivo a expertne zahlasovalo o dani na pivo. Teraz už iba nevieme, či omdlievať hneď, alebo až po hlasovaní v utorok... Ak odmyslíme náležitosti a dekorácie, tak sa do lebky vkráda už iba kacírska myšlienka, či Slovensko až tak nevyhnutne potrebuje generálneho prokurátora... Vládu, aj keď nič nerobí, áno. Prokurátor? Trnka, Čentéš či Urválek, delí a násobí to meno??
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.