Piatok, 24. november, 2017 | Meniny má Emília

Tatran prišiel v Koldingu o štvorgólový náskok

Senzačná domáca remíza s Hamburgom vzbudila pozornosť i ostražitosť súperov Tatrana Prešov v základnej B skupine Ligy majstrov. Najmä toho najbližšieho, ktorým bol dánsky KIF Kolding.

Rastislav Trtík. Pred záverom mal tréner čo povedať aj obranárom Dudášovi s Marušákom.(Zdroj: Ján Leško)

Slovenský majster už však aj v predchádzajúcich dueloch siahal v najprestížnejšej súťaži hádzanárov po bodoch.

KOLDIG. Tatran Prešov len maďarskému lídrovi skupiny MKB Veszprém podľahol vyšším rozdielom. S Koldingom, švédskym Sävehofom i francúzskym Montpellier HB, zohral vyrovnané partie. Avšak vo všetkých prehral najtesnejším rozdielom.

Tlak spojok sa vytratil

Aj ostatnú partiu v dánskom Koldingu rozohral slovenský majster dobre. Prešovčania cítili, že majú na prvý plný bodový zásah. Ich súper prehral v Montpellieri o pätnásť gólov, v Dánskom pohári podľahol ôsmemu celku tamojšej ligy. Mal byť teda pod určitým tlakom.

"To však môže mať dvojakú reakciu," upozorňoval pred sobotňajším stretnutím v Koldingu tréner Tatrana Prešov Rastislav Trtík. "Buď sa za určitých okolností Dáni zlomia, alebo budú na zápas nami extrémne naštartovaní," mienil. "To je síce dobre vedieť, ale nesmie nás to vyviesť z našej hernej koncepcie, z toho, čo z tohto zápasu hodláme vyťažiť."

Slováci nakoniec nezlomili. Poriadne ich však nahlodali. V prvom polčase určite. V druhom ešte Prešov viedol (38. min. 22:18), potom všaj strácal hlavne strelecky. Došlo na to, po čom tréner Tatrana volá, aby bol jeho tím úspešný i na najvyššej medzinárodnej úrovni. Po väčšom tlaku zo spojok.

Výrazne výkonnostne rastúci na pravej spojke hrajúci Dajnis Kristopans zase naháňal súperovej obrane strach. Dáni ho bránili osobne. Z ľavej strany po prestávke už ale žiadaný tlak absentoval. Strelecky sa nedarilo skúsenému Sašovi Radčenkovi, zasekol sa aj inak dobre hrajúci Peter Tumidalský. Skúšal to i Adam Mazúr, ale z troch pokusov ani raz neuspel.

Z toho, čo Prešovčania v útoku nepremenili, ťažili domáci. Najmä skúsený hádzanársky lišiak Lars Christiansen. V prvom polčase si pri Janovi Sobolovi gólovo neškrtol. V druhom však dal štyri góly. Kým Prešov strelecky v druhej časti druhého polčasu stagnoval, Kolding skóroval. To v podstate rozhodlo, že Tatran, hoci nebol v tomto súboji slabší, po záverečnom hvizde z konečného výsledku zase smútil."

Hluchá pasáž a športová šťastena

"Z našej strany bol prvý polčas perfektný," hodnotil zápas v Koldingu pivot Tatran Prešov Tomáš Mažár. "Výborná práca v obrane, za ňou výborný Kubo Krupa v bráne. Celkom dobre nám to šlo aj v útoku, dali sme šestnásť gólov. V druhom polčase sme očakávali, že súper nás viac pritlačí. Napokon, KIF bol doma favoritom. Tlaku sme však odolávali celkom dobre. Viedli sme o štyri góly. Žiaľ, potom sme rozchytali brankára Koldingu Andersa Petersena. Nevychádzala nám streľba spojok z diaľky. Mali sme tam dosť dlhú hluchú pasáž. Napriek tomu sme zbrane neskladali. Veľmi sme sa chceli postarať o ďalšie prekvapenie. Škoda, že sme sa v závere nevyhli menším chybám. Možno nám opäť chýbal kúsok povestného športového šťastia. "Pepe" Tumidalský stihol tesne pred samým záverom vystreliť, no lopta do siete neprešla. Zase škoda, mohla to byť remíza. Nazdávam sa, že vzhľadom na priebeh zápasu by jeho výsledok vyjadrila spravodlivejšie. Skoro štyridsaťpäť minút sme tvrdili muziku na ihrisku. Zato si bod zaslúžili. Nemáme ho, a sme z toho veľmi smutní."

Fakty

Kolding - Prešov 28:27 (14:16)

KOLDING. Hádzanári Tatrana Prešov podľahli v sobotňajšom stretnutí 7. kola skupinovej fázy Ligy majstrov 2010/2011 na palubovke dánskeho tímu KIF Kolding tesne 27:28 (16:14). Pre zverencov trénera Rastislava Trtíka to bola šiesta prehra v aktuálnom ročníku najprestížnejšej európskej pohárovej súťaže klubov, ktorá im zároveň definitívne zmarila aj teoretickú nádej na postup do osemfinále. Šarišania sú v tabuľke B-skupiny pred zostávajúcimi troma vystúpeniami so ziskom jediného bodu na poslednej 6. priečke, hráči Koldingu figurujú s 8 bodmi na 4. mieste, ktoré ešte zaručuje prienik medzi 16 najlepších družstiev LM. Prešovčania boli v sobotu blízko k ďalšiemu bodovému zisku. Hoci sa im nepodarilo odplatiť Koldingu prehru 29:31 z domácej pôdy, podali kvalitný výkon a len kúsok šťastia im chýbal v úplnom závere k vyrovnaniu. Do posledných sekúnd urputne bojujúci úradujúci slovenský šampión sa však z Dánska vráti naprázdno.

Najviac gólov za KIF: Karlsson a Sarup po 5. Tatran: Krupa, Niroda - Mazúr, Marušák 1, T. Mažár 2, Michal Urban 2, Krištopans 7, Radčenko 2, Tumidalský 3, Mikéci, Sobol 7/2, Menkovič, Antl 3/1, Dudáš. Pok. hody: 0 - 3/3, vylúčení: 4 - 3, ČK: 52. Sarup (Kolding) za nešportové správanie, rozhodovali: Liachovičius a Gecevičius (obaja Lit.), 1 500 divákov. Ďalší zápas: HSV Hamburg - MKB Veszprém KC 27:26. Duel IK Sävehof - Montpellier je na programe dnes o 20.10 h.

1. Veszprém 7 6 0 1 231:203 12
2. Hamburg 7 4 1 2 211:190 9
3. Montpellier 6 4 0 2 194:162 8
4. Kolding 7 4 0 3 210:223 8