Hahahahahaha.
Samozrejme, pán Čentéš neporušil žiadny zákon. Božechráň, to v žiadnom prípade, také dačo sa nikomu ani prisniť nesmie. Kdeže. On iba ako právny expert kooperoval so spoločnosťou Consulting & Management na "analýze situácie v boji proti korupcii". Tak akosi sa volala zákazka, ktorú predmetná firma získala od Ficovej vlády (ministerstva financií) ako jediný účastník tendra. Za expertnú spoluprácu inkasoval pán Čentéš zmluvnú odmenu, o výške ktorej ale nič nevieme, keďže podľa ministerstva "zmluva o honorároch neobsahuje informácie" (!!! – pekná zmluva) a Čentéš i Consulting & Management sa odmietli vyjadriť. Tak.
Corpus delicti je samotné zadanie."
Kolegovia pátrači zrejme začnú stopovať, že ako to bolo s tou verejnou súťažou s jedným účastníkom. Trúfame si prognózovať, že nejako podobne ako u Hayeka (a stoviek ďalších)... To ale vôbec nie je podstatné. "Corpus delicti" je totiž samotné zadanie. Ako sme si už viackrát povedali, tam, kde ministerstvo financií, Úrad vlády či ktokoľvek hľadá "dodávateľa" ("zhotoviteľa") na "analýzu situácie v boji proti korupcii" (a podobne), je už z titulu objednávky nad slnko jasné, že jediný zmysel zmluvy je presun peňazí od štátu (eurofondu) k vopred určenému adresátovi. Ak vidíte zbytočný, nezmyselný až absurdný titul, ktorý je predmetom obstarávania, je dokonale naivné a smiešne ešte ďalej zisťovať, či "súťaž" prebehla korektne. Rozumiete; presne podobne je márnosť nad márnosť skúmať, či napr. firma Developium získala korektne "analýzu zvyšovania klientskej úrovne na Úradoch práce" (posledná kauza zo sociálneho ministerstva). Kraviny, na ktoré sa ťahajú prostriedky najmä z eurofondov tak nehanebne, že oni už ani netrpia potrebou kamuflovať to s rozumom konformnejším spôsobom, volajú (bučia) až do neba.
Pán Čentéš, ktorý pôsobí na generálnej prokuratúre, teda v exponovanom ohnisku informácií a diania, od roku 1991, nemôže nevedieť, že ak si štát v externom prostredí objednáva "analýzu korupcie", tak v tom najlepšom a veľmi nepravdepodobnom prípade ide o nehorázne plytvanie. A v omnoho pravdepodobnejšom prípade o vedomé rozdávanie verejných-európskych peňazí známym, priateľom, straníkom, skrátka "malú domov". Isteže nekradol, nelúpil, nekorumpoval, a treba povedať, že k firme Consulting & Management nemá pán Čentéš ani žiadny iný vzťah než ten, že si nechal vyplatiť honorár za analýzu o korupcii. Neexistuje jedna vec na svete, na ktorú by existovalo viac voľne dostupných štúdií na internete, než je korupcia. Nevadí. Ten Počiatek, na ktorého si počkal Lemikon, aby sprístupnil pohľadávku za 60 miliónov (kauza Tipos), a zamestnáva(l) tisíc darmošľapov na plný úväzok, si nechá vypracovať ešte jednu. A za toto vezme Čenteš odmenu a ešte si vážne myslí (alebo nie?), že ako účastník najklasickejšieho modelu dojenia štátu on môže byť dôveryhodný generálny prokurátor. No. Sme v srandovnej krajine, ale tejto ambície, nech hlasovanie dopadne ako chce, by sa mal zriecť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.