KECEROVCE/ŽEHRA/JAROVNICE. V Kecerovciach neďaleko Košíc žije 2 900 obyvateľov. Takmer 90 percent tvoria Rómovia. V novozvolenej samospráve, na rozdiel od predchádzajúcej, nemajú ani jedného zástupcu. Na voličských zoznamoch je 1 704 mien, voliť prišlo 966. Výsledky volieb boli pre rómskych kandidátov a voličov šokom.
Rómovia nemajú ani starostu, ani poslancov
Starostom sa stal miestny podnikateľ s drevom Miroslav Galás - Zaufal (SaS). Na tretí pokus sa mu podarilo zvíťaziť nielen nad Annou Bombárovou, ktorá v obci tvrdou rukou vládla tri volebné obdobia, ale aj nad dvomi rómskymi kandidátmi.
„Mal som podporu aj časti rómskeho obyvateľstva. Bez nich by som asi nevyhral," priznáva 42-ročný otec dvoch detí.
V deväťčlennom zastupiteľstve mali Rómovia štyroch zástupcov. V sobotňajších voľbách však neuspel ani jeden z 26 rómskych kandidátov. Voliči si vybrali z trinástich nerómov.
„Ani ma to veľmi neprekvapilo. Asi sa navzájom vybodovali," myslí si exstarostka Anna Bombárová. Aj ona bude nasledujúce štyri roky poslankyňou. „O poslanecké kreslá sa byli rodiny z troch osád. Všetci chceli uspieť, a tak sa stalo, čo sa stalo."
Samospráva pod jej vedením vybudovala v osadách vodovod, kanalizáciu, postavila tridsať bytov, pripravila ďalšie projekty na zlepšenie životných podmienok Rómov.
„Chcem pokračovať v tom, čo začala pani starostka. Prisľúbila mi pomoc. Nielen ona, aj moji rómski voliči," hovorí nový starosta.
V Žehre zmena pomerov
V spišskej obci Žehra, preslávenej v minulosti škandalóznym priebehom volieb a volebnými sťažnosťami, ktoré musel riešiť ústavný súd, bol uplynulé štyri roky starostom Ivan Mižigár.
V sedemčlennom zastupiteľstve mal podporu šiestich poslancov, obyvateľov osady Dreveník. Mižigár svoju funkciu v súboji s kandidátom „bielych" z časti Hodkovce Milošom Pacovským (SaS, KDH) suverénne obhájil.
Zmenili sa ale pomery v zastupiteľstve. Enormný prírastok obyvateľov sa premietol aj do počtu poslancov. Z deviatich mandátov získali Rómovia len päť.
„Som spokojný. Takto je to spravodlivé. Myslím si, že nové zastupiteľstvo bude fungovať lepšie, ako staré," tvrdí Mižigár.
Poslancom sa opäť stal František Hadušovský. Agropodnikateľ hájil v uplynulom volebnom období ako jediný neróm záujmy menšiny v bývalom zastupiteľstve.
Ani po sobotňajších voľbách nie je optimista: „Neviem, či sa v obci niečo zmení. Musia sa v prvom rade zmeniť zákony. A na to sme prikrátki."
Jarovnice ovládli Rómovia
Na čele Jarovníc bude najbližšie štyri roky Fabián Giňa. Obyvateľ osady, v ktorej katastrofálna povodeň pred dvanástimi rokmi si vyžiadala 50 ľudských životov, je prvým Rómom vo funkcii starostu.
Aj on sa môže spoliehať na väčšinu zástupcov svojho etnika v zastupiteľstve. Z trinástich poslancov im patrí nadpolovičná väčšina.
Starostovské kreslo opúšťa po šestnástich rokoch Marián Kyjovský (na snímke). Výsledky volieb ho neprekvapujú: „ Majú, čo chceli!"
Z celkového počtu 5 000 obyvateľov je viac ako 4 000 Rómov a nepomer z roka na rok narastá. Preto v porovnaní s voľbami pred štyrmi rokmi aj v Jarovniciach zvýšili počet poslancov z jedenásť na trinásť.
„Ročne sa v obci narodí priemerne dvesto detí, z toho 190 v rómskych rodinách. Je dosť možné, že o desať rokov budeme čisto rómska obec," vysvetľuje Kyjovský.
Počas volieb v Jarovniciach opäť údajne došlo ku kupovaniu hlasov a ovplyvňovaniu voličov. Viacerí prišli do volebnej miestnosti s papierikmi, mali na nich čísla kandidátov, ktorých krúžkovali, Rómovia v dvoch volebných komisiách ich údajne „usmerňovali".
„Už ma to nezaujíma. Nech si robia, čo chcú," rezignoval exstarosta Kyjovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.