Korzár logo Korzár

Veľká láska prežila úklady nastražené ŠtB

Z československého socialistického štátu na Západ utekali tisíce ľudí. Opačným smerom sa sťahoval málokto. Keď západný Nemec Friedrich Neuhaus "emigroval" do Štrby pri Poprade kvôli svojej láske Božene, bol preto až neuveriteľnou raritou.

Skúšaná láska. Boli z rôznych svetov, ale rozhodli sa ostať v socialistickom štáte.Skúšaná láska. Boli z rôznych svetov, ale rozhodli sa ostať v socialistickom štáte. (Zdroj: toti)

Komunisti a eštebáci robili všetko preto, aby ich vyhnali alebo ich lásku prekazili. Tá však bola silnejšia ako všetko zlo sveta. Dvojicu oddeliť od seba sa nikomu nepodarilo.

ŠTRBA. Friedrich pod Tatry zavítal prvýkrát ako turista v roku 1972. O päť rokov neskôr v Tatrách stretol vtedy 21-ročnú Štrbanku Boženu. Okamžite sa do seba zahľadeli. Pre mladých ľudí sa tak začalo obdobie ich šťastia, ale kvôli vtedajšej dobe, žiaľ, aj séria životných komplikácií.

"Západniari museli hlásiť dôvod pobytu a miesto. V rodine ostať nemohli, preto Friedrich formálne hlásil, že býva v hoteloch. A na to bolo treba uplácať," spomína Božena.

Administratívne prekážky však boli ešte to najmenšie zlo. Komunistická Štátna bezpečnosť (ŠtB) na seba nenechala dlho čakať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

ŠtB: Nájdite si Slováka

"Začali chodiť za mojimi kamarátmi. Pýtali sa, či nepočítame, koľko vlakov chodí do Ruska, či Friedrich nie je špión a čo všetko robíme," spomína Božena.

ŠtB vo svojom snažení neustúpila a ďalej prekračovala hranice absurdity. "Jeden eštebák ma dokonca prišiel prehovárať, aby som si našla Slováka. Spýtala som sa, či teda on má byť ten šťastlivec. Už sa neukázal," hovorí dnes už s trpkým úsmevom Božena.

Odpočúvanie telefonátov bola každodenná súčasť života. "Hneď bolo počuť pípnutie a už sme vedeli. Bolo potrebné dávať si veľký pozor a nič neprezradiť," hovorí Friedrich.

S jeho veselou a recesistickou povahou to nebol problém. "Do telefónu som vždy Božene vravel - ó, ako je u vás dobre, ako dobre sa tu žije, aký vyspelý sociálny systém máte, po ktorom u nás na Západe ani slychu. Nikdy som nemukol nič o tom, čo by nám mohlo uškodiť," spresnil Friedrich.

SkryťVypnúť reklamu

Komunisti: Tam je lepšie, choďte

Absurdnosť a podstatu režimu dokazoval fakt, že komunisti takýmto slovám chvály o lepšom živote v socializme ani za svet neverili. "Pýtali sa, prečo nejdem preč s ním do Nemecka, nevedeli pochopiť, že sme chceli žiť tu. Ja som odpovedala, že by sa mali tešiť, že som presvedčila prvého západného Nemca na socialistické zmýšľanie," smeje sa Božena.

Eštebáci protirečili, že veľa dievčat odišlo, lebo "tam" sa žije lepšie. Božena sa nedala a kontrovala: "Vy ste tam boli? Ako to viete? Ja mám skúšky z marxizmu a viem, že lepšie je tu," pokračovala Božena v bizarnej hre, hoci vedela, že pravda je iná.

Pod Tatrami chcela ostať kvôli rodine a vzťahu ku krajine. Systém aj kvôli skúsenostiam s ŠtB bol však dvojici odporný čoraz viac a viac.

SkryťVypnúť reklamu

Za svadbu vyhadzov z roboty

Po šesťročnej známosti bola v roku 1983 svadba. "Sladkým" svadobným darčekom prispeli aj komunisti. "Stratila som zamestnanie. Čo je však najhoršie, kvôli mne aj ďalší ľudia, ktorí vôbec za nič nemohli," hovorí Božena.

Keďže v socializme sa nedalo prepúšťať, chemická továreň vo Svite vraj jednoducho zrušila oddelenie, v ktorom Božena s kolegami pracovala. "Našťastie, bola som už v treťom mesiaci, tak som sa vyhla miestu, ktoré mi prisúdili, ale nehodilo sa ku mne," spomína Božena.

Prestávali sa s ňou rozprávať dokonca aj susedia. "Hoci vtedy to nejako ušlo mojej pozornosti, oveľa neskôr som sa dozvedela, že sa chceli vyhnúť návštevám ŠtB, a tak sa ma radšej stránili. Aj to mi dnes príde veľmi, veľmi bizarné."

Každé tri mesiace do Bonnu

Mladá rodina po narodení synčeka Markusa potrebovala peniaze. Avšak i dovtedy mala oproti iným zvýšené výdavky. "Manžel každé tri mesiace pred svadbou musel ísť do Bonnu žiadať nové víza. Stálo to peniaze. Vedel si však privyrobiť," hovorí Božena.

Veľa vecí z Československa bolo kvalitných. "Na Západe napríklad nemali Sigma čerpadlá, alebo boli veľmi drahé. Tu stáli 180 korún, tam niekoľkonásobne viac. Najviac sa dali na cestu zobrať dve, vždy som teda bral dve," hovorí Friedrich.

Opačným smerom nosil napríklad mydlá alebo katalógy zásielkových služieb. "Tie tu boli prísne zakázané, colníkov bolo treba uplatiť jedným z nich. Tak fungoval vtedajší svet, každý zákaz sa dal takto obísť," dodáva Friedrich.

Podľa Boženy sa komunisti katalógov báli ako čert kríža, lebo ukazovali západný svet s dostatkom kvalitných tovarov, po ktorom prahli aj naše ženy.

Robota pre Friedricha? Ťažko

Tieto peniaze navyše však rodinu zachrániť nemohli. Friedrich si začal hľadať prácu. "Ukázalo sa to ako nemožné. Tak som písala prezidentovi Husákovi. Taká naivná som bola."

Friedrich chcel veľmi prácu v múzeu, ktorá by zodpovedala jeho vedomostiam. Po dlhom otáľaní mu ponúkli miesto kuriča v Batizovciach, aj tam mu však robili prekážky. "Až týmto nás zlomili. Bez peňazí rodina s bábätkom žiť naozaj nemohla. Keď mal Markus niekoľko mesiacov, odišli sme do Nemecka. Doslova nás cielene vyhnali z vlastnej krajiny. To bol onen systém, ktorého povahu si dnes mladí nevedia predstaviť."

Onálepkovali ho "béčkovou" ešpézetkou

Počas ich života na Slovensku, keď eštebáci zistili, že Friedrich naozaj asi nie je špión, chceli z neho urobiť svojho. Slušne sa ospravedlnil, že predsa len má rád svoju vlasť a nemôže. Keď si kúpil auto, dostal špeciálnu ešpézetku PPB 00-01. Béčko po označení okresu vraj znamenalo, že je zo Západu, aby to policajti hneď uvideli. "Áčko bol východ, mal som prvé B v okrese, keď na značkách béčka ešte dlho neboli," spresňuje Friedrich.

Keď si chcel priniesť do Štrby druhé auto, zakázali mu to z etických dôvodov. "Komunisti ešte ako-tak tolerovali, čo nebolo na očiach. Všetkému viditeľnému, čo by bilo iným ľuďom do očí, prísne bránili," hovorí Božena.

Všetko je však relatívne. "Krátky čas som študovala v DDR. Tamojšia Stasi sa s našou ŠtB nedá porovnať, tí kontrolovali v živote ľudí úplne všetko."

Dvesto Biblií, návšteva u rodín

Manželom sa občas podarili i husárske kúsky. Nejakým zázrakom zoorganizovali a vymohli si povolenie na priateľský futbalový zápas Štrby a mužstva z nemeckého mestečka. "Stálo to až neskutočné more vybavovania a znova známosti a uplácanie," spomína Božena.

Cez nemecký futbalový zájazd sa do kraja podarilo preniesť 200 Biblií. Štrbanom zájazd priniesol aj ďalšiu radosť. Každý futbalista býval v nejakej rodine. "Ľudia sa tešili aj kvôli darčekom. Niežeby na ne nemali peniaze, ale zohnať u nás určité veci ako texasky alebo niektoré pochutiny jednoducho nebolo vôbec možné. Najviac trpel policajný náčelník, ktorý zájazd pomohol vybaviť. Veľmi chcel, ale západniarov ubytovať nemohol, vyhodili by ho."

Krajiny a muža sa nevzdala

Aj po vysťahovaní do Nemecka sa Božena nemienila vzdať svojej krajiny. "Je ako Ľudovít Štúr v sukni, bez Slovenska nedokáže žiť," smeje sa Friedrich.

"Aby som nestratila občianstvo, musela som každý polrok aspoň na pár dní prísť domov. Dala som si veľmi na tom záležať," hovorí Božena.

O Štúrovi dodáva: "Nie som žiadny národovec, jednoducho v Nemecku som nenašla svoju krajinu."

Keď nastal 17. november, srdcia oboch manželov poskočili radosťou. Niekoľko mesiacov po novembri sa vrátili na Slovensko. "Čakali sme ešte, kým sa narodí dcérka. Rozhodlo najmä to, že som nechcela, aby náš sedemročný Markus chodil do nemeckej školy."

"Vaše školy boli v tom čase lepšie. U nás hrozili drogy, hašiš, kokaín, tu nie," vysvetľuje Friedrich.

A tak sa znova ocitli v Štrbe. "Ja som kvôli práci prekladateľky chcela ísť do Bratislavy. Manžel mal podmienku - buď chcel žiť pri mori, alebo v horách. Tak ako kompromis sme ostali v Tatrách," dodáva Božena.

Dnes môžete sympatickú dvojicu nájsť na začiatku Štrby. Friedrich vo svojej malej krčmičke vystavuje rôzne exponáty, ako napríklad vesmírny meteorit, a rád sa pochváli aj svojimi vynálezmi, ako sú napríklad viackapacitné pasce na myši či bezpečnostné zariadenie proti ukradnutiu budíka.


Friedrich. Bavia ho vynálezy. Jeho mnohonásobnú pascu na myši už pozná celá Štrba. Foto: toti


Viacnásobná pasca na myši. Trápia vás hlodavce? Pán Friedrich rozmýšľa o spustení sériovej výroby takejto pasce. Foto: toti

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 673
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 699
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 334
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 205
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 462
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 822
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 447
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 312
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 861
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 65 627
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 476
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 338
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 979
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 926
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 17 909
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 13 458
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 861
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 65 627
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 476
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 338
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 979
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 926
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 17 909
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 13 458
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu