Korzár logo Korzár

František Dibarbora: Herec noblesy, komédie i tragiky

František Dibarbora by sa 19. novembra dožil 94 rokov - ak by jeho život pred 23 rokmi tragicky neukončila dopravná nehoda.

František Dibarbora. Bol kráľom paródií, skečov a rozhlasových Silvestrov.František Dibarbora. Bol kráľom paródií, skečov a rozhlasových Silvestrov.

Herec noblesy, komédie i tragiky. Je jednou z veľkých postáv divadelnej, rozhlasovej, televíznej i filmovej a estrádnej tvorby. Patril medzi hercov, ktorých meno na programe lákalo ľudí do divadla, bol nezabudnuteľný v množstve filmov. V ten deň sa vybral pozrieť si najnovší bratislavský most a previezť sa po ňom. V meste sa v to ráno, keď sa rozšírila zvesť o jeho tragickej smrti, hovorilo: "S Ferkom odchádza aj kus Bratislavy..."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zo športovca herec

Kým sa nezabudnuteľný slovenský herec rozhodol pre túto profesiu, vyzeralo to, že sa bude venovať športu. Do roku 1934, kým ho prijali na Hudobnú a dramatikú akadémiu, sa venoval športu - ako futbalový dorastenec hrával v bratislavskom ŠK. Vo svojej zbierke športových úspechov má dokonca bronzovú medailu z olympiády v Garmischi, kde stál v hokejovej bránke, majstrovský titul mal aj z ping-pongu.

SkryťVypnúť reklamu

"Od Jarjabkovcov sme kúpili pingpongový stôl. Hrávali sme na ňom s chlapcami z ulice stolný tenis. Keď som si myslel, že som už ako-tak natrénovaný, vyzval som otca na súboj. My sme už mali moderné rakety, on vzal takú starú obyčajnú korkovú, a s ňou ma vybúchal. Nevedel som, že má majstrovský titul," zaspomínal si pre časopis Život hercov syn Michal.

Vzťah Františka Dibarboru k športu bol všeobecne známy, viedol k nemu syna, zaujímal sa oň aj ako divák. O futbale dokázal vtipne rozprávať celé hodiny - vedel o ňom takmer všetko. Aj preto mu dokonale sadla filmová úloha vo veselohre Skalní v ofsajde. Neraz sa podľa syna stávalo, že v televízii pozeral hokej, "no pri uchu mal tranzistor a tam počúval futbal. Koľkokrát si pri tom pospal! Keď sa hral nejaký významný medzištátny zápas, tak sa stretávali u Machatovcov, Jarjabkovcov, u Záborských alebo u nás a spolu pozerali".

SkryťVypnúť reklamu

V žilách mu kolovala talianska krv

Herec sa narodil do rodiny, ktorá do Bratislavy prišla z Talianska s menom DiBarbara. Z mesta Udine, ktoré v tom čase patrilo Rakúsko-Uhorsku, odišiel Františkov dedo Giacomo žiť k Viedni, kde mal fabriku na výrobu farieb na textil. Keď vyhorela, presídlil sa na Slovensko. "Pokiaľ viem, do Bratislavy. Otec tieto skutočnosti párkrát spomenul, ale ako malý chlapec som im veľkú pozornosť nevenoval. Dnes ľutujem, že som si to niekde nezapísal. Môj starý otec Filip bol železničiar. Po ňom zdedil otec lásku k železničným modelom," spomína Michal. V nevyužitej pivnici ich domu preto vyrástla krajinka s vláčikmi - modely priniesol herec z vtedajšej NDR.

František pochádzal z ôsmich detí, tri z nich však zomreli v mladom veku. Spomedzi súrodencov bol jediný, kto sa venoval umeniu. Ostatní inklinovali skôr k technickým odborom. „Jeho starší brat robil modely budov a pekne maľoval, ale to aj môj otec. Predné stránky všetkých scenárov si rozlišoval kresbami. Škoda len, že sa žiadny nezachoval."

SkryťVypnúť reklamu

Na herectvo ho vraj (možno nevedomky) upozornil otec, ktorý sa ho po jednej z návštev kina opýtal, či by nechcel byť hercom. Hoci sám nebol z brandže, u syna vypozoroval, že by to mohla byť správna voľba.

Jeho život bol spojený najmä s činohrou. Počas študentských čias na Hudobnej a dramatickej akadémii v Bratislave sa venoval réžii programov v kaviarni Múzeumka. O prvú veľkú hereckú príležitosť sa mu vraj postaral kolega Martin Gregor, ktorý upozornil Jána Jamnického na talentovaného spolužiaka. Na javisku stvárnil vyše 180 divadelných postáv, komediálnych aj tragických. Väčšinou sa dostával k epizódnym, no ku každej role pristupoval profesionálne, rád bavil kolegov i publikum. Veľký úspech mal ako farár v Shakespearových Veselých paniach z Windsoru. "Diváci videli takého Dibarboru, po akom vždy túžili. Nie satiricky uštipačného, ale humorne milého. Dobráka, ktorý zabáva okolie, akoby proti svojej vôli," napísal o predstavení kritik Ladislav Čavojský.

Jeho snom bolo zamávať odchádzajúcej sovietskej armáde

Do Slovenského národného divadla nastúpil hneď po skončení akadémie, hral aj v opere či v operete. V najslávnejšej Dusíkovej operete „Pod cudzou vlajkou" stvárnil postavu Gastona, z nej pochádza aj šláger Dedinka v údolí. Mnohí mu vyčítali, že sa dal nahovoriť na operety. Výčitky si nevšímal a tvrdil, že poriadny herec musí vedieť hrať, tancovať i spievať. "Som za to, aby mladí herci prešli takouto školou. Môžu sa uvoľniť, rozohrať, a to s pocitom suverenity. Okrem toho musia uplatniť všestrannosť pohybu, reči, improvizáciu, cez tanec, spev - čo je základom abecedy herectva."

Aj na svoje estrády si neraz vypočul kritické slová, o ich zmysle však nepochyboval. S hudobno-zábavným programom „S Kristínkou" prebrázdil celé Slovensko.

„Ľudia po takomto kumšte prahli, chceli sa zabaviť, zasmiať, chceli, aby k nim niekto prehovoril zo srdca. Zabávať v tých rokoch, keď sa nesmelo myslieť nahlas, to predsa stálo za to," vravel Dibarbora, ktorý sa netajil ani svojou láskou k opere. S manželkou Kvetou často chodievali na predstavenia, a ak sa dalo, občas i do zahraničia. "Dovolenky sme trávievali ako väčšina rodín v socialistickom Československu. Ak pri mori, tak v Rumunsku, Bulharsku, a ak sa pošťastilo vybaviť, aj v Juhoslávii. Párkrát sa nám podarilo vycestovať na Západ. Keby otec videl, aké je to dnes jednoduché, bol by veľmi rád."

Na vtedajšiu politiku mal herec svoj názor, ktorý občas aj pekne nahlas povedal. "My herci sme boli tak trochu ako v bavlnke, mali sme status akejsi výkladnej skrine komunizmu a zrejme vďaka tomu sme mali zachovanú istú slobodu. Niektorí ju aj značne využívali, pamätám si, že napríklad Ferko Dibarbora si počas nakrúcania v televízii niekedy poriadne zanadával. Hocikedy, keď sa kazili kamery alebo iná technika, vykrikoval: ´Aj za tieto posrané kamery môžu komunisti!´ Našťastie, vždy mu to prešlo," spomína so smiechom herečka Zuzana Kocúriková.

Dušan Jamrich ho kvôli rečiam o komunizme označil položartom za prognostika. "Jeho snom bolo stáť na peróne a s úsmevom zamávať odchádzajúcej sovietskej armáde," vraví herec. Žiaľ, už sa toho nedožil.

Sedel vo väzení

Málo sa vie aj o tom, že zamladi si Dibarbora posedel aj vo väzení. „Detaily nepoznám, bolo to ešte počas vojny. Spomínal mi len, že ho fašisti na tri dni zavreli. S partiou ľudí, ktorí nesúhlasili s fašizmom, sa schádzali v nejakom byte a o poschodie vyššie sídlilo nemecké komando," povedal Životu jeho syn Michal.

Na Ferka si s láskou spomína aj jeho kolega Jozef Dóczy: „Keď sa ešte hrávali naživo inscenácie v televízii, vypadol mi text. Hral som s takými osobnosťami, ako boli Ferko Dibarbora, Jožko Kroner, Ivan Rajniak. Naraz som nevedel, čo povedať. Vypúlil som oči a na čelo mi vystúpili kropaje potu. Zachránil ma Dibarbora. Začal naprázdno otvárať ústa, gestikulovať a rozhadzovať rukami. Na obrazovke sa objavilo - Prepáčte poruchu. Neskôr sme sa na tom zabávali, ale vtedy mi nebolo jedno," vraví Dóczy. "Mal šúchavú chôdzu, potmehúdsky úsmev a jeho reč sa nevyhýbala dvojzmyselným narážkam. Javisko napĺňal čistým humorom," píše zas o ňom Ladislav Lajcha.

Rád "cukroval" záhradu

Hoci v práci sršal humorom, doma nebol stredobodom pozornosti svojím večným žartovaním. "Otec bol normálny človek ako každý iný. Nikdy nevyrábal kanadské žartíky," spomína Michal, ktorého vraj otec nasilu do herectva nenútil. "Rýchlo by sa totiž zistilo, že jablko padlo ďaleko od stromu," usmieva sa a prezrádza, že obľúbeným spôsobom, ako otec relaxoval, bolo vysedávanie na terase či práce v záhrade. Najradšej kosil trávnik mechanickou kosačkou, plel burinu. "V časoch, keď už mal cukrovku a lekári mu naordinovali pohyb, hovorieval, že ide 'pocukrovať' záhradu."

Hoci obľúbený herec trpel na viacero chorôb, v septembri roku 1987 zomrel na následky dopravnej nehody. „Otec mal ako bývalý fajčiar a diabetik problémy so srdcom, prekonal aj infarkt. Lekárov poslúchal, ale vždy sa nejaký drobný hriech našiel." Rodina vedela, že s jeho srdcom je to dosť zlé. Lekári ich upozornili, že koniec môže prísť každú chvíľu. Zaskočilo ich len to, ako sa to stalo. Na to pripravení neboli. „Zranenia, ktoré pri dopravnej nehode utrpel, neboli veľmi vážne, keby mal zdravé srdce, bez problémov by sa z nich vyliečil."

Michal prezradil, že sa snaží budovať videoarchív toho, čo jeho otec vytvoril. „Mám rád jeho komické postavy, ale Vlčie diery si veľmi cením. Dovtedy ho považovali za komika a veľmi sa tomu bránil. Chcel hrať aj vážne úlohy, bol presvedčený, že na to má. Spomínal, že režisér Vlčích dier Paľo Bielik hľadal niekoho, kto by zahral nemeckého dôstojníka. Otec za ním zašiel a povedal mu, že to zahrá, veď po nemecky vie. Bielik mu úlohu dal a dopadlo to tak, že táto rola je dodnes vysoko oceňovaná." Dibarbora za ňu dokonca dostal Národnú filmovú cenu za herecký výkon.

Bol zahľadený do partnerky Paľa Bielika

Zaujímavosťou pritom je, že Dibarbora bol kedysi zahľadený do Bielikovej partnerky. Vo svojich spomienkach to uvádza Ladislav Chudík: "Boli ženy, čo ma milovali, a ja som o tom nevedel. Boli také, čo som si zaľúbene obzeral, a ony to nezbadali, či nechceli zbadať." Medzi tie patrí herečka Marta Černická († 81) - prvá žena, do ktorej sa Chudík zaľúbil. No nebol jediný, a aby to bolo pikantnejšie, sokom v láske sa mu stal kolega a priateľ František Dibarbora († 70). Našťastie z toho nebol medzi nimi konflikt, pretože herečka bola zadaná - žila s Bielikom.

Profil

  • Divadelné pôsobenie - 1938-1982: Činohra SND (s výnimkou rokov 1940-42, keď pôsobil v Opere SND a rokov 1946-52, keď pôsobil na Novej Scéne).
  • Najvýznamnejšie inscenácie: Bratia Karamazovci, Revízor, Jožko Púčik a jeho kariéra, Inkognito, Veselé panie z Windsoru, Kým kohút nezaspieva.
  • Najdôležitejšie filmy: Dovolená s Andělem, Smrť šitá na mieru, Skalní v ofsajde či Vlčie diery, v ktorom stvárnil rolu fašistického dôstojníka Hermanna Thieleho.
  • Ocenenia: 1949 - Národná filmová cena za herecký výkon v diele Vlčie diery, 1986 - titul zaslúžilý umelec.

ato

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 312
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 039
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 084
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 909
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 898
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 616
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 489
  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  6. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 148
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 087
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 899
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 320
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 613
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 856
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 649
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 905
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  6. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 148
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 087
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 899
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 320
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 613
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 856
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 649
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 905
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu