Prápor je zložený z vojenských policajtov z Poľska ako vedúcej krajiny celého projektu, Českej republiky, Chorvátska a Slovenska. Išlo už v poradí o tretie cvičenie, predchádzajúce sa uskutočnili v Poľsku a v Českej republike.
Prápor sa skladá z veliteľstva, štábu, jednotiek, skupiny vyšetrovateľov a logistickej podpory. Veliteľstvo práporu je obsadzované jednotlivými krajinami na princípe rotácie. V tomto roku sa stal veliteľom poľský podplukovník Marek Gryga a náčelníkom štábu práporu major Jozef Šoltýs, ktorý pôsobí ako náčelník oddelenia policajného výkonu prešovského útvaru vojenskej polície.
Dôležité je nájsť spoločnú reč
Skúsený 38-ročný profesionálny vojak major Šoltýs po ukončení vojenskej akadémie, ktorú začal študovať ešte v Brne a po rozdelení federálnej armády ČSFR ju ukončil na Slovensku, v Liptovskom Mikuláši pôsobil pred prechodom k vojenskej polícii roky v prešovskom útvare technického zabezpečenia. Má aj skúsenosti z pôsobenia v zahraničných misiách, v misii OSN UNMEE v horúcej africkej Eritrei. Na minuloročnom cvičení Čierny medveď 2009 vo výcvikovom priestore neďaleko moravského Vyškova bol v štábe medzinárodného práporu šéfom spravodajskej skupiny. Môže preto porovnávať.
"Celková úroveň pripravenosti štábu i jednotlivých národných jednotiek má neustále stúpajúcu tendenciu. Práca v medzinárodnom štábe prináša pre všetkých neoceniteľné skúsenosti, ktoré by som len ťažko inak získal. Celá komunikácia i príprava potrebných dokumentov je v angličtine. Veď v prípade nasadenia práporu do operácií medzinárodného krízového manažmentu by v tomto jazyku prebiehala koordinácia s ďalšími vojenskými jednotkami NATO i s nadriadenými veliteľstvami. Jazyková úroveň všetkých príslušníkov štábu je z roka na rok lepšia," konštatuje major Šoltýs.
Prápor sa v priebehu cvičenia pripravoval na reálne úlohy, ktoré by mal v budúcnosti plniť v medzinárodných operáciách. Ide najmä o operácie krízového manažmentu, ktoré zahŕňajú akcie na podporu mieru, humanitárnu pomoc, pomoc pri prírodných pohromách a kalamitách, evakuáciu civilného obyvateľstva, ale aj potláčanie nepokojov.
Práca náčelníka štábu práporu, v ktorom pracujú vojaci štyroch krajín, ktoré sú síce všetky členmi NATO, ale predsa len majú trochu rozdielne postupy, nie je jednoduchá. Musí vedieť čím skôr spomínané rozdiely eliminovať, zaviesť jednotný prístup pri tvorbe stálych operačných postupov. Podľa majora Šoltýsa ide o celý komplex činností, no najmä o veľkú zodpovednosť. "Veď ako kvalitne a reálne naplánujeme jednotlivé činnosti, tak ich potom budú národné jednotky vojenských polícií v priebehu cvičenia uskutočňovať. Ešte pred samotným cvičením v Chorvátsku sa uskutočnili v Poľsku, v Čechách i u nás na Slovensku prípravné zamestnania. Úspešný priebeh cvičenia Čierny medveď 2010 ukázal, že mali zmysel."
Spoločný zásah
Slovensko v chorvátskom východnom Slavónsku zastupovala jednotka z banskobystrického útvaru vojenskej polície pod vedením veliteľa čaty nadporučíka Juraja Antola. Plnila úlohy pri nočnom patrolovaní a prehľadávaní terénu, ochrane základne Delta na checkpointe, ale i pri ochrane stretnutia veliteľa mnohonárodného práporu s miestnymi predstaviteľmi.
"Prišli sme na miesto, ktoré už zabezpečovali Chorváti, prevzali sme od nich priestor, zaistili perimeter okolo miesta rokovania. Poľská jednotka pod vedením veliteľa čaty podporučíka Pavla Kowalczyka priviezla kolónu s veliteľom práporu, pridala sa k nám a spoločne sme plnili úlohy pri zvládaní davu a demonštrantov, ktorí chceli narušiť priebeh stretnutia. Dav nám napokon pomohla vytlačiť jednotka Českej vojenskej polície poručíka Karla Zivčáka, vybavená ochrannými štítmi a niektorými ďalšími prostriedkami na potlačovanie davu. Chorvátska jednotka poručíka Davora Peraka v tom čase zaisťovala patrolovanie a čistenie únikových ciest," sumarizuje činnosť svojej jednotky nadporučík Antol.
Inšpirácia Afganistanom
Cvičenie Čierny medveď 2010 vyvrcholilo ukážkovými zamestnaniami, v rámci ktorých jednotky predviedli hosťom, medzi ktorými bol aj najvyšší predstaviteľ vojenskej polície NATO plukovník Jos Govaarts, praktické ukážky.
V prvej ukážke bola poľská jednotka napadnutá početnou skupinou teroristov a vyžiadala si pomoc. Vzdušnou cestou bola k nej dopravená jednotka okamžitej reakcie, ktorú tvorili slovenskí vojenskí policajti z banskobystrického útvaru vojenskej polície. Vrtuľník chorvátskych ozbrojených síl Mi-171 Sh, ktorý ich vysadil, zároveň odviezol ranených. V druhej ukážke spoločne chorvátski a českí vojenskí policajti zasahovali proti teroristom na základni, v tretej zasa spolupracovala chorvátska a poľská jednotka aj za pomoci psovodov a nesmrtiacich zbraní (vystreľovacej záchytnej siete) pri zaisťovaní teroristov, ktorí nerešpektovali ich výzvy a snažili sa uniknúť pred cestnou kontrolou na checkpointe. V poslednej epizóde zasahovali slovenskí a českí vojenskí policajti proti davu, ktorý chcel násilne vniknúť na základňu Delta.
Major Jozef Šoltýs pripomína, že pri koncipovaní cvičenia sa inšpirovali predovšetkým najnovšími skúsenosťami, ktoré získavajú členské krajiny NATO v operáciách medzinárodného krízového manažmentu, najmä v operácii ISAF v Afganistane.
Budúcoročné cvičenie mnohonárodného práporu vojenskej polície NATO sa uskutoční na Slovensku vo výcvikovom priestore Lešť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.