"Tomu zodpovedala aj literatúra od Stevana Hawkinga, až po židovskú kabalu a bagavatgítu... Dnes mám už však skôr pocit, že život sám prináša toľko nového a inšpirácií, ako jedna nekonečná kniha múdrosti," vraví obľúbený tanečný pedagóg,
Medzi jeho najväčšie neresti patrí jednoznačne dobré jedlo. "Slovo diéta mi nič nehovorí. Vyvoláva vo mne asociáciu toho, akoby niekto, alebo niečo, malo vyriešiť problém bez nás. Život ma naučil, že harmónia medzi fyzickým zjavom a duchovnou stránkou človeka je oveľa dôležitejšia, ako násilie, ktoré často na sebe páchame kvôli všeobecne uznávaným módnym ideálom. Ja jedlo priam milujem, a preto som sa sám už veľmi skoro učil variť. Nie som univerzálny kuchár, väčšinou aj tradičné jedlá varím trochu netradične, jednoducho rád objavujem a experimentujem," vysvetľuje M. Plačko, ktorý uprednostňuje jednoduché recepty a čisté chute a najlepšie si pochutí na zapečených zemiakoch s brokolicou a syrom podávaných s tatárskou omáčkou.
Najviac peňazí ide na dom
Úplne najradšej si dovolenky užíva pri vode. "Ideálna dovolenka je pre mňa spojenie aktívneho oddychu, skvelého jedla a dobrých kamarátov v inšpirujúcom prostredí. Väčšinu Európy a niekoľko ciest do zámoria som zatiaľ absolvoval ako účastník rôznych tanečných súťaží," vraví otec 9-ročného syna Viktora, ktorého vozieva do školy na Toyote Avensis D4-D. "Toto auto spĺňa všetko čo od auta očakávam. A ak by som chcel niečo navyše, tak by som si zvolil niektorý hybridný Lexus."
Plačkovci spolu bývajú v rodinnom dome, ktorý si vymysleli a svojpomocne postavili a vlastne ešte stále dotvárajú podľa svojich predstáv. "Najviac peňazí asi utrácame na zveľadenie nášho domova. Inak si nemyslím, že v niečom ulietavam a utrácam skôr účelovo. Ak niečo nevyhnutne potrebujeme a máme na to, tak si to kúpime."
Vojenčine unikal na technike
Okrem štvrtáčika Viktorka je neoddeliteľnou súčasťou jeho života manželka Marieta, ktorá je zároveň aj jeho tanečnou partnerkou a ako trénerka tanečného športu aj kolegyňou. Zároveň však pôsobí ako kozmetička a vizážistka, čo vyučuje ako majsterka odborného výcviku na strednej odbornej škole.
Sám M. Plačko maturoval v roku 1989 na SOU hutníckom v Šaci v odbore mechanik - nastavovač pre numericky riadené stroje. "Tri roky som unikal pred povinnou vojenskou službou na Strojníckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach. Moje ďalšie štúdium pokračovalo troma rokmi bakalárskeho štúdia v rámci Slovenského tanečného zväzu, kde som získal diplom učiteľa tanca." Následne v rámci Slovenského zväzu tanečného športu získal diplom trénera tanečného športu a postupne získal licencie porotcu najvyššej S kategórie a neskôr aj najvyššiu možnú porotcovskú IDSF licenciu.
Na tanec si zarábal po stavbách
Jeho trénerské začiatky siahajú do roku 1987, keď mal sladkých šestnásť. Keďže vrcholový tanec je pomerne nákladný, tak si musel vypomáhať ako brigádnik a neskôr zvolil i vedľajší pracovný úväzok. "Pracoval som väčšinou na stavbách, kde som napríklad kládol koľajnice, čo bolo pomerne dobre zaplatené." V oblasti tanca podniká ako tréner, učiteľ tanca, profesionálny tanečník, porotca a choreograf od roku 2000.
Nemá vyslovene obľúbených hercov či spevákov, no mnohé osobnosti si veľmi váži a uznáva ich umenie. "Ak by som musel menovať niekoľko z nich, tak hlavne tých, ktorých som mal to šťastie stretnúť osobne. Patria k nim Helenka Vondráčková, Marcelka Lajferová, alebo Karel Gott, ale je oveľa viac tých, ktorí prinášajú veľké a pozitívne hodnoty ľuďom."
Ničnerobenie nepozná
Bez ohľadu na prácu, ktorú miluje, jednoznačne tvrdí, že nemôže existovať bez svojej rodiny. "Relax je však v našom prípade dosť zvláštny pojem, keďže sme v jednom kole sedem dní v týždni. Relax v duchu ničnerobenia takmer ani nepoznáme. Dvakrát do roka si však doprajeme úplné voľno, a to tri dni na Vianoce a tri týždne v júli, kedy vypustíme tanec zo svojho života.
"Pre mňa je ešte relaxom obdobie na konci sezóny, keď na prelome mája a júna zvyknem realizovať svoje predstavy ohľadom nášho domu a záhrady. Vtedy staviam, alebo prerábam náš domov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.