Korzár logo Korzár

Iné časy, iné mravy - o nich môžeme už iba čítať

Áno, o minulosti ľudstva, historickom vývoji spoločnosti a o dejinných udalostiach sa dozvedáme z odborných a populárno-vedeckých publikácií.

Bývalá ľudová škola. Jedenásťtriedna mestská ľudová škola v Košiciach spĺňala všetky požiadavky moderného školstva koncom 19. storočia.Bývalá ľudová škola. Jedenásťtriedna mestská ľudová škola v Košiciach spĺňala všetky požiadavky moderného školstva koncom 19. storočia. (Zdroj: Veronika Janušková)

Ak chceme získať informácie z každodenného života, mohli by sme sa o nich dozvedieť z tlače a k tej dobovej sa dostaneme zriedkavo alebo vôbec nie.

Urobili sme to za vás, hľadali sme správy o dianí v Košiciach v regionálnej tlači východného Slovenska z 19. a 20. storočia aj v bibliografických zdrojoch, takže - sú tu pre vás

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ľudové školstvo v Košiciach

V Košiciach bolo v rokoch 1848 - 1849 šesť ľudových škôl v správe troch cirkví. V správe rímskokatolíckej cirkvi bola mestská chlapčenská, predmestská koedukačná a dievčenská ľudová škola, ktorú viedli rehoľné sestry uršulínky. Dve školy spravovala evanjelická cirkev aug. vyznania a jednu kalvínska cirkev. Po zobecnení ľudového školstva zostali v meste tri cirkevné školy: katolícka vedená uršulínkami, evanjelická a židovská. Počet tried postupne vzrastal zo sedemnástich v školskom roku 1872 - 1873 na 45 v školskom roku 1901 - 1902 a po poštátnení mestskej školy v roku 1910 na 59 tried.

SkryťVypnúť reklamu

V košických školách - nielen v ľudovom školstve - pôsobilo veľa schopných a výnimočných pedagógov, ktorí z vlastnej iniciatívy zaviedli do učebných osnov nové vyučovacie predmety, boli autormi učebníc a nových vyučovacích postupov a z iniciatívy jedného z nich, J. Sudyho, začal v Košiciach vychádzať prvý pedagogický časopis pod názvom Felvidéky Tanügy.

Priekopníci nových predmetov a metodík

V roku 1897 bol v košických novinách uverejnený článok o zavedení nového vyučovacieho predmetu v ľudovej aj meštianskej škole - ručných prác - od školského roku 1897 - 1898. So švédskou vyučovacou metódou tzv. slöjdu podľa európskych skúseností sa oboznámil na študijnej ceste košický pedagóg a publicista Jozef Némes. Venoval sa aj „mravnej záchrane" opustených detí a zaoberal sa rodinnou výchovou. V ručných prácach videl spôsob, ako deti bez rozdielu pohlavia zamestnať užitočnou prácou a rozvíjať ich pozornosť a fantáziu nielen v ľudových školách a meštianke, ale aj v dievčenských stredných školách - v Košiciach na vyššej dievčenskej škole. Jej prvou riaditeľkou od roku 1897 ale aj prvou stredoškolskou profesorkou s doktorátom v Košiciach bola Anna Lakosová.

SkryťVypnúť reklamu

Košickí pedagógovia pripisovali veľký význam aj hudobnej a telesnej výchove, ktoré zaviedli do vyučovania tiež ako novinku. Prvý stredoškolský profesor telocviku v Košiciach, ktorý získal pre túto aprobáciu odbornú kvalifikáciu, bol Karol Antolík v košickej reálke, kde vyučoval telocvik v rokoch 1870 - 1874. V ľudovom školstve Jedenásťtriedna mestská škola, ktorú postavilo mesto (na terajšej Hviezdoslavovej ulici, kde je v súčasnosti knižnica Jána Bocatia), spĺňala všetky požiadavky vtedajšieho moderného školstva a v nej zaviedli priekopníci nových predmetov moderné európske metodiky ich vyučovania. Ručné práce v košických školách teoreticky i prakticky vyučovali muži.

Boli vzorom pre iné školy

Projekt výchovy ručnými prácami v ľudových a meštianskych školách pre chlapcov aj dievčatá predložil J. Némes ministerstvu aj magistrátu v Košiciach, ktorý ho odobril. Podľa košického vzoru sa ručné práce so zachovaním pôvodného švédskeho názvu „slöjd" zaviedli aj v iných mestských školách východného Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Uplatňovaniu týchto metód sa venoval aj ďalší košický učiteľ M. Fuzessi a s J. Némesom bol propagátorom významu remesiel a zamerania školskej výchovy na praktický život učiteľ ručných prác Ján Hamar. Ručné práce v tom čase v novom modernom poňatí vyučovala dievčatá v Mestskej ľudovej škole učiteľka Gizela Gersterová. Bola výtvarne aj hudobne talentovaná a publikovala históriu vtedy známeho „Ženského spevokolu v Košiciach", ktorého bola členkou.

Jej sestra Etelka bola opernou speváčkou v Berlíne, Berta žila a spievala v Paríži. Gizela patrila do rozvetvenej podnikateľskej rodiny Gersterovcov, ktorá pochádzala zo Švajčiarska a ktorej každý člen sa zaslúžil o rozvoj Košíc alebo šírenie ich mena vo svete. Napr. Vojtech Gerster bol vyhľadávaným odborníkom na vodných a železničných stavbách v zahraničí - na Panamskom aj Korintskom prieplave. Lekár Arpád Gerster sa vysťahoval do USA a pôsobil na Kolumbijskej univerzite. Gizelin starý otec Jozef Gerster, najstarší člen tejto rodiny, bol účastníkom napoleonských vojen. Okrem Gizely mal ešte tri vnučky a všetky boli umelecky nadané. Etelka bola opernou speváčkou v Berlíne, tiež Berta, ktorá žila a spievala v Paríži a Mária bola maliarka.

Víno nahradia pivom

Správy v miestnej tlači koncom devätnásteho storočia informovali pohotovo o dianí v meste aj vo svete, uverejňovali aj odborné články a poéziu. V septembri 1891 sa čitatelia dozvedeli, že Viliam Maléter, lekárnik a podnikateľ, jeden z najbohatších občanov Košíc navrhol založiť Pivovarnícku účastinnú spoločnosť s kapitálom 300-tisíc korún. Reagoval pohotovo a podnikateľsky na situáciu, keď sa neúmerne zvýšili ceny vína po zničení vinohradov napadnutých filoxérou. Bola to vhodná príležitosť, ako by mohlo pivo nahradiť chýbajúce víno.

I napriek tomu sa s vínom obchodovalo ďalej a vystavovali ho na medzinárodných hospodárskych výstavách. V januári 1897 v Londýne ocenili víno veľkoobchodníka Alexandra Littmanna z Košíc zlatou medailou s diplomom a fotografiou anglickej kráľovnej a čestným krížom. Littmann mal už zlaté medaily z výstav v Kolíne nad Rýnom, Budapešti a Miškolca.

Nariadenie o liehovinách

V auguste 1888 hrozilo štamgastom košických hostincov a výčapov, že sa stanú nedobrovoľne abstinentmi. Podľa správ v tlači vtedy totiž nadobudlo platnosť nariadenie o dodatočnom zdaňovaní liehovín, ktoré obsahovali viac ako osemnásť percent alkoholu. Takéto liehoviny sa nesmeli dočasne predávať vo voľnom predaji, ale až po písomnom súhlase finančnej kontroly po predložení zoznamu liehovín obchodníkmi. Predaj liehovín aj piva dočasne pozastavili aj vo výčapoch, ktoré si obnovovali licenciu. Predávalo sa až vtedy, keď mal hostinský v ruke novú licenciu, čo mohlo trvať aj niekoľko týždňov.

Polnočné zhromaždenie

Pred sto rokmi nestrácali majitelia a zamestnanci hotelov, kaviarní a reštaurácií organizovaní v svojom spolku čas na úradné rokovanie za bieleho dňa, keď mali pracovať. Z 26. na 27. januára 1898 sa zišli na polnočnom zhromaždení hotelierov, kaviarnikov a kelnerov (čašníkov), zvolané predsedom spolku, ktorý ich združoval, Z. Fritschem. Bilancovali na ňom výsledky za uplynulý rok 1897 a podľa správy o hospodárení, výsledky boli veľmi priaznivé. Natoľko, že predseda spolku navrhol založiť penzijný spolok s fondom, ktorý by bol zárukou sociálneho zabezpečenia najmä kelnerov.

Olovo v liečivej sódovke

Hygienu výroby, uskladnenia a predaja potravín a nápojov v Košiciach kontroloval mestský lekár, v roku 1888 ním bol E. Vandraschek. Keď nespĺňali hygienické normy, nastúpila zdravotná polícia, ktorá tovar úradne skonfiškovala. To sa stalo v marci 1888 po kontrole v sódovkárni majiteľa Polacseka, kde zhabala a znehodnotila sódovku „čudnej chuti". Opakovane skonfiškovala polícia dennú produkciu sódovky v ďalších dvoch výrobniach a ich majiteľom Frankelovi a Moskovicsovi udelila pokutu.

V tom období sa považovala sódovka za liek, predávali ju dokonca v lekárňach pod názvom „liečivá sódová voda, lebo pomáhala pri trávení. Po rozbore sa vysvetlila jej "čudná chuť" spôsobená olovom, ktoré sa do nej dostalo po uzatváraní fliaš. Po tomto zistení lekárnik František Korláth, ktorý bol aj výrobcom sódy, zaviedol vo svojej novej továrni uzatváranie sifónov uzávermi bez obsahu olova. Vodu na výrobu používal zo studne starej košickej zbrojnice, ktorá bola chutná a zdravotne vyhovujúca, čo sa nedalo povedať o košickej pitnej vode

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 27 213
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 548
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 925
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 301
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 178
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 870
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 708
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 127
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 649
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 436
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 722
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 457
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 369
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 278
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 433
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 127
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 649
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 436
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 722
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 457
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 369
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 278
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 433
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu