ie. Ide len o nepríjemný pocit? Alebo o niečo vážnejšie? A dá sa s tým niečo robiť?
Studené ruky a nohy môžu byť príznakom zdravotného problému. Najčastejšie postihuje ženy a príčin môže byť viac. Možno trpíte Raynaudovým syndrómom, teda ochorením oslabujúcim prietok krvi, ktoré postihuje najmä drobné cievy na koncoch prstov rúk a nôh, zriedkavejšie aj nos a uši. Studené ruky a nohy mávajú často fajčiarky, objavuje sa aj pri neliečenom vysokom krvnom tlaku, pri zníženej funkcii štítnej žľazy, neliečenej málokrvnosti. Spôsobovať to môže aj stres, nedostatok pohybu či zablokovaná chrbtica. Ak vás studené končatiny nikdy netrápili, objavili sa z ničoho nič a trpíte aj inými zdravotnými problémami, mali by ste vyhľadať praktického lekára, ktorý nariadi potrebné vyšetrenia. No ak je váš problém mierny a aj v minulosti ste citlivo reagovali na chlad, môžete si pomôcť aj sami. Ak zmeníte stravovacie návyky, naučíte sa pár cvikov a budete sa správne obliekať.
Rozhýbte sa
Keďže od chladných nôh je len krôčik k celkovému prechladnutiu, venujte im dostatočnú pozornosť. Pravidelne posediačky krúžte členkami alebo skúste masáž tenisovou loptičkou. Položte ju na podlahu, nohou jemne pritlačte a gúľajte. Ak ste strávili celý deň v zime, večer si pripravte teplý kúpeľ, ale pozor, voda nesmie byť horúca. Mala by mať približne 35 stupňov a môžete do nej pridať rozmarínový olej. Ponorte do nej nohy asi na 10 minút, potom ich osušte a natiahnite si teplé ponožky.
Ruky si môžete ľahko zahriať kedykoľvek počas dňa, či už v práci, na zastávke, alebo kým čakáte v rade pri pokladnici. Ide o prstový jogging - čo znamená, že musíte zatínať päste a rýchlo ich otvárať, pričom sa snažte prsty čo najviac rozhýbať a natiahnuť. Skúste tiež ruky spustiť pozdĺž tela a švihajte nimi tak rýchlo dopredu a dozadu, aby ste dosiahli 80 švihov za minútu.
Nedostatočné prekrvenie končatín je však aj problémom celého tela, preto svoj krvný obeh udržujte v tempe pravidelným pohybom.
Jedálny lístok
Problém studených nôh a rúk môže tkvieť aj v tom, že máte nedostatok železa. Zaraďte teda do jedálnička potraviny s jeho vysokým obsahom ako hydina, ryby, šošovica, či zelené potraviny, ako je špenát a brokolica. Výborná je aj pomarančová šťava, ktorá zvyšuje schopnosť organizmu absorbovať železo. Jedzte tiež viac ryže, cesnaku, fazule, špargľu, pistácie a šampiňóny.
Výborným pomocníkom, ktorý rozhýbe váš krvný obeh, je ginkgo biloba. Čaj z tohto prírodného zázraku nielenže zabezpečuje prekrvenie končatín, ale keďže stimuluje krvný obeh v mozgu, zlepšuje aj pamäť a koncentráciu.
Hovorí sa síce, že najlepšie zahreje pohárik ostrého, ale keď sa budete striktne a pravidelne držať tohto receptu, budete mať teplejšie ruky, ale aj červený nos. Odborníci schvaľujú maximálne pohár červeného vína.
Čo na seba
príliš tesné pančuchy, džínsy a topánky môžu brzdiť krvný obeh
pred chladom vás ochráni viac vrstiev oblečenia. Telo tak lepšie udržiava teplo a zároveň sa môžete prispôsobiť teplotným zmenám.
najskôr si oblečte veci zo syntetických vlákien - polypropylénu, prípadne z hodvábu alebo vlny a potom nasleduje "izolačná" vrstva - najlepšie vlnené nohavice a sveter
Zaujímavosť
Americkí vojaci sa na Aljaške pred treskúcou zimou chránia špeciálnym spôsobom. V miestnosti s priemernou teplotou vložia ruky na tri až päť minút do nádoby s teplou vodou, potom sa presunú do miestnosti, kde je teplota pod bodom mrazu a zasa ponoria ruky asi na desať minút do teplej vody.
Podľa mineralfit.cz, wap.spas-portal.sk spracovala: Anna Novotná
Autor: Spracovala: Anna Novotná
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.