Stalo sa tak na návrh dekana prírodovedeckej fakulty prof. RNDr. P. Sováka, CSc., a po schválení vedeckou radou tejto fakulty i vedeckou radou celej univerzity.
Odborník vo fyzike nízkych teplôt
Profesor Meisel patrí k významným odborníkom v oblasti fyziky veľmi nízkych teplôt, kvantových kvapalín a kvantového nízkorozmerného magnetizmu. Je vynikajúcim vysokoškolským pedagógom a experimentálnym fyzikom so širokým výskumným záberom od fyziky supratekutého hélia-3 cez kvantový magnetizmus až po takú modernú oblasť akou je tzv. nanofyzika, čiže fyzika zaoberajúca sa časticami s rozmermi v oblasti nanometrov (milióntina milimetra).
Vyše 1 670 citácií
Profesor Meisel publikoval temer sto vedeckých článkov v renomovaných vedeckých časopisoch, pričom jeho práce boli viac ako 1 670 ráz citované inými autormi. Prof. Meisel je garantom doktorandského štúdia na svojej univerzite a angažuje sa aj v oblasti didaktiky fyziky na vysokých a stredných školách.
Vyše 15-ročná spolupráca
Ako v svojom návrhu na udelenie titulu Dr.h.c. povedal dekan košickej prírodovedeckej fakulty, prof. Meisel už vyše 15 rokov spolupracuje s košickým centrom fyziky nízkych teplôt, ktoré má štatút Centra excelentnosti Prírodovedeckej fakulty UPJŠ i Ústavu experimentálnej fyziky SAV. Prof. Meisel výrazne prispel k budovaniu tohto centra a k jeho svetovému renomé. V spoluautorstve s fyzikmi a chemikmi z UPJŠ publikoval 15 vedeckých štúdií v renomovaných vedeckých časopisoch a bol zodpovedným riešiteľom štyroch spoločných americko-slovenských vedeckých projektov.
Financie na nákladné experimenty
Z finančných prostriedkov týchto projektov bolo čiastočne zabezpečené budovanie modernej výskumnej infraštruktúry v oblasti fyziky nízkych teplôt na košickej prírodovedeckej fakulte. Z prostriedkov grantov prof. Meisela boli pre košických výskumných pracovníkov financované aj náročné a nákladné fyzikálne experimenty v národných výskumných centrách USA. Počas mnohých návštev Slovenska si prof. Meisel obľúbil našu krajinu, navštívil Vysoké i Nízke Tatry, jaskyne i staré drevené kostolíky na našom východe a dokonca bol aj na našej schengenskej hranici s Ukrajinou.
Obojstranne užitočná spolupráca
Po slávnostnom ceremoniáli udelenia titulu Dr.h.c. si prof. Meisel našiel čas na krátky rozhovor. „Toto uznanie od Univerzity P. J. Šafárika je v pre mňa veľkou poctou, ktorá oceňuje plodnú a dlhodobú spoluprácu medzi mojou výskumnou skupinou a košickou skupinou, vedenou profesorom Alexandrom Feherom. Táto spolupráca je pre obe skupiny neobyčajne užitočná, pretože v diskusiách o nových projektoch vznikajú nové myšlienky a každá skupina môže využívať také experimentálne zariadenia druhej skupiny, ktorými sama nedisponuje. Povedané inak, zdieľame ľudské i infraštrukturálne zdroje. Dôležité je tiež, že vzdelávame novú generáciu výskumných pracovníkov, ktorá bude vyzbrojená popasovať sa s technologickými výzvami nášho globalizovaného sveta," povedal nám prof. Meisel.
Košice ako malé Chicago
Chceme poznať jeho dojmy zo Slovenska a Košíc. „Mám rád Košice a Slovensko, pretože geografické a kultúrne prostredie je tu odlišné od prostredia na Floride. Košice mi pripomínajú malé Chicago, so skutočnými sezónnymi zmenami počasia, kultúrnymi podujatiami a centrami akademickej excelentnosti," hovorí čerstvý nositeľ titulu Dr.h.c. z košickej univerzity.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.