KOŠICE.
"Neplatili nájomné načas, tak ako mali stanovené. Boli v ňom zahrnuté aj energie, ktoré som však vyplácal ja. Myslel som si, že majú malý problém, preto som, ako dobrá duša, čakal. Veď rok platili načas. Problémy sa však začali stupňovať, vyhovárali sa, že mi dajú neskôr, zaplatia. Veril som, no keď prišlo na lámanie chleba, vyhovárali sa, že mi zaplatili a peniaze nechali v schránke. To ale nebola pravda,no stále omieľali, že mi nechali na dva mesiace a ja som si to zobral," vysvetľuje Ľubo.
Ako dodáva, nájomníci sa potom nechceli ani vysťahovať, musel kontaktovať aj políciu. Hľadal možnosti, ako ich odtiaľ dostať preč, na druhej strane mal strach, aby mu neublížili.
"Nakoniec odošli sami, zrejme len naťahovali čas, aby si niečo iné našli. Keď to však urobili mne, urobia to zrejme aj niekomu inému."
V byte mal inštalovaný internet, dohoda bola taká, že si ho budú nájomníci platiť sami. Nestalo sa však, a skrytá bomba vybuchla. Keď sa Ľubovi konečne podarilo dostať neplatičov preč, zistil, že ani internet nie je vyplatený. Linka bola hluchá. Chcel prenajať byt opäť, no musel internet obnoviť. Povedali mu, že pokiaľ dlh neuhradí, tak mu ho nespustia.
"Chcem, aby sa ľudia z toho poučili. Najlepšie je zobrať zálohu, aspoň za dva mesiace, a žiadať platbu mesiac vopred. Ak nebudú podnájomníci platiť, netreba váhať. Poslať ich preč, možno človek príde o mesačný nájom, ale nemá potom rôzne peripetie. Spôsobili mi obrovské problémy. Je nevyhnutné si dať pozor, kontrolovať energie a ich spotrebu. Za minulý rok mi prišiel nedoplatok 1 000 eur," vraví Ľubo.
Potom sa dozvedel, že rodina podnájomníkov chodila do jeho bytu prať, veď úhrady správcovi platil majiteľ bytu.
"Oni odišli a u správcu mi rýchlo vysvetlili, že mám spotrebu ako malá práčovňa. Sú to skryté nášľapné míny, ktoré zistíte až pri vyúčtovaní. Najlepšie je preto ošetriť si to zmluvne tak, aby zodpovedali za spotrebu a prípadný nedoplatok, ale aj preplatok, by išiel na ich vrub. Dlhy som musel uhradiť, preto je potrebné zvážiť komu, a za akých podmienok byt prenajmete.
Vaše skúsenosti
Prenajímal som trojizbový byt na Spiši v čase, keď som odišiel bývať do Bratislavy. Prvé mesiace bolo všetko v poriadku, potom začali problémy s platením, mladá pani sa vyhovárala, nedvíhala telefón, až som raz prišiel so zámočníkom. Až keď som pohrozil výmenou zámku a vysťahovaním vecí z môjho bytu na chodbu, pani sľúbila, že dlhy zaplatí. Peniaze som dostal, no v byte mi podarená rodinka nechala rozbitú výplň na sklenených dverách. Druhýkrát by som do prenájmu nešiel. Byt som predal.
Vladimír, Smižany
Bývanie v prenájme nie je žiadna slasť. Keď sa v septembri ochladilo, ortuť teplomera sa v prenajatej izbe vyšplhala len na 16 stupňov Celzia. Majitelia povedali, že vykurovacia sezóna začína až v polovici októbra a odmietali pustiť ústredné kúrenie. Tak sme si zakúrili po svojom - rozžeravili sme elektrickú dvojplatničku. Po tejto skúsenosti som si hľadala iný privát.
Mária, Poprad
Býval som niekoľko rokov v podnájme, kým som si nekúpil vlastný byt na hypotéku. Nemal som zlé skúsenosti - vždy sme sa s majiteľom bytu na všetkom seriózne dohodli. Tak, aby bol spokojný aj on, aj ja. V zmluve sme mali uvedené, ako je to s hradením nedoplatkov, preplatkov, aj súpis vecí pri preberaní bytu.
Tibor, Košice
mel, red
Náš tip
Majitelia aj nájomníci by mali mať vyjasnené všetky náležitosti okolo prenájmu bytu, aby sa vyhli možným problémom v budúcnosti.
Nezabudnite
- poznačiť si stav vodomerov na teplú aj studenú vodu, stav elektomeru a plynomeru pri odovzdávaní bytu na začiatku a pri skončení prenájmu
- dohodnúť sa vopred na spôsobe uhradenia nedoplatkov či preplatkov vzniknutých počas doby prenájmu
- ujasniť si, či nájomníci môžu vymeniť zámky vo vchodových dverách do bytu
- vyriešiť otázku, či majiteľ môže vstupovať do bytu, ak chce skontrolovať jeho stav. Ak to nie je uvedené v nájomnej zmluve inak, majiteľ môže vstúpiť do priestorov užívaných nájomcom len s jeho súhlasom. Výnimkou je stav núdze, napr. požiar, vytopenie bytu.
- prihlásiť sa na daňovom úrade kvôli plateniu dane z prenájmu
red
Nezabudnite
Čo má byť v zmluve
1 - výška nájomného, nezabudnúť na doúčtovanie elektriny, plynu, vody, nezabudnúť na prípadné zvýšenia cien uvedených médií a v neposlednom rade aj zvýšenie výšky nájomného
2 - dátum prenájmu od do, v prípade predĺženia nájmu spísať aj dodatok k zmluve o nájme
3 - termín úhrady dohodnutej čiastky podnájmu aj s určitými sakciami v prípade omeškania, do zmluvy treba zakotviť aj prípadné vysťahovanie
4 - zodpovednosť za škodu, pri preukázanej vine spôsobenia škody, akým spôsobom bude uhradená resp. vymáhaná od podnájomcu
5 - nájomník sa musí zaviazať, že nedá na užívanie byt tretej osobe, v takom prípade má prenajímateľ právo okamžite zrušiť nájomnú zmluvu
6 - plynutie výpovednej lehoty
7 - prevzatie bytu, v akom stave nájomca preberá byt a v akom stave odvzdáva byt pri ukončení zmluvy o nájme
8 - drobné a bežné opravy, nájomca si má hradiť sám
Autor: krs, mel
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.